JustPaste.it

Nowoczesne metody projektowania PV

Dzięki postępowi techniki wiele dziedzin naszego życia staje się łatwiejszymi. Tak też jest w przypadku odnawialnych źródeł energii.

Dzięki postępowi techniki wiele dziedzin naszego życia staje się łatwiejszymi. Tak też jest w przypadku odnawialnych źródeł energii.

 

Często np. z okazji urodzin, składamy sobie życzenia „przede wszystkim zdrowia” wiedząc,  że jest to podstawa udanego życia (szczególnie gdy przypomnimy sobie indolencję naszej służby zdrowia). Już Jan Kochanowski pisał „kochane zdrowie nikt się nie dowie, jako smakujesz, aż się zepsujesz”.  A za jego czasów nie było w powietrzu i glebie trujących dioksyn, które mogą powodować raka czy bezpłodność. Dioksyn, które wydobywają się z kominów budynków opalanych śmieciami lub niskiej jakości węglem.

Sprawa jest na tyle paląca, że zamiast palić w tradycyjnych piecach byle czym, należałoby jak najszybciej przejść na odnawialne źródła energii (OZE), w tym energię słoneczną. Z wykorzystaniem energii słonecznej do produkcji prądu elektrycznego wiąże się projektowanie PV, czyli przydomowych instalacji fotowoltaicznych lub większych elektrowni słonecznych.

Nieco wcześniej niż ustawa o OZE,  na rynku pojawiły się nowoczesne narzędzia do projektowania PV, które znacznie skracają proces przygotowania kompletnej dokumentacji stanowiącej podstawę do zbudowania instalacji słonecznej. Narzędziami tym są komputerowe oprogramowania do projektowania PV BlueSol, PVSol i inne.  Aplikacje te łączą w sobie różne funkcjonalności. Oczywiście podstawą są zastosowania inżynierskie. Dzięki nim łatwo wykonać różne obliczenia, rysunki, schematy elektryczne.

Dodatkowo programy te obsługują też analizę ekonomiczną, czyli określenie opłacalności inwestycji z uwzględnieniem aktualnych przepisów. Projektant może korzystać też z wielu „gotowców”, czyli kreatorów do uzyskiwania powtarzalnych operacji, wprowadzając parametry dotyczące obiektu, takie jak np. planowana moc instalacji oraz warunki nasłonecznienia tam, gdzie będzie ona zlokalizowana.

Za pomocą aplikacji można nie tylko przeprowadzać symulację działania zaprojektowanego obiektu, ale i zwizualizować go w 3D. Uzyskanie końcowej dokumentacji projektu, to oczywisty bonus dla użytkownika tych programów.