JustPaste.it

Podatki w Unii Europejskiej? Nie taki wilk straszny jak go malują.

Podatki w krajach należących do Unii Europejskiej to ciekawy ale wymagający zgłębienia temat. W poniższym artykule znajdziesz ogólne informacje dotyczące systemów podatkowych UE.

Podatki w krajach należących do Unii Europejskiej to ciekawy ale wymagający zgłębienia temat. W poniższym artykule znajdziesz ogólne informacje dotyczące systemów podatkowych UE.

 

Odkąd Polska należy do Unii Europejskiej każdego roku wielu naszych rodaków decyduje się na życie w którymś z jej krajów. Chętnie nie tylko podejmujemy zatrudnienie, ale również coraz częściej podejmujemy próby prowadzenia własnego biznesu. Warto znać stawki podatkowe w krajach Unii Europejskiej. Pozwoli nam to podjąć świadomą decyzję o wyjeździe dobranie odpowiedniej oferty pracy oraz miejsca, w którym chcielibyśmy się osiedlić. Posiadanie takiej wiedzy pozwala uniknąć błędów, jakie często popełniają osoby, dla których jedynym kryterium dotyczącym wyboru kraju jest dostępna w nim praca lub specyfika, architektura czy klimat danego miejsca.

Kilka faktów o podatkach w Unii Europejskiej

Podatki w Unii możemy najprościej podzielić na podatki bezpośrednie i pośrednie. W ramach Unii podatki pośrednie zostały zharmonizowane, dzięki czemu w większości krajów mają podobną wysokość. Niestety podatki bezpośrednie są zróżnicowane w poszczególnych krajach członkowskich, co powoduje znaczne różnice pomiędzy niektórymi krajami. Warto więc poznać je by mieć świadomość, jak wygląda to w poszczególnych krajach.

Zasady dotyczące VATu

Jednym z podatków, które podlegają unijnym regulacją jest podatek VAT. Według unijnych wytycznych podatek ten nie może być niższy niż 15%. Nie istnieje natomiast górna granica tego podatku. Dlatego też każdy kraj może ustalać ją indywidualnie. Skutkiem tego najwyższa stawka podatku VAT obecna jest aktualnie na Węgrzech, gdzie wynosi ona aż 27%.
Najniższy VAT zaś utrzymuje się w Luksemburgu (15%) oraz na Cyprze, gdzie wynosi 17% już po podwyżkach. Wciąż jest to jednak drugi najniższy wynik w UE. Na trzecim miejscu plasuje się Malta gdzie podatek ten wzrósł z 15% do 18%.
W naszym kraju podstawowa stawka VAT to 23%, co plasuje nas mniej więcej w połowie rankingu.

Warto pamiętać, że w przypadku podatku VAT każdy kraj może posiadać jedną stawkę obniżoną (reduced rate) w stosunku do stawki podstawowej. Co więcej, każdy kraj miał również możliwość wynegocjowania stawek przejściowych.

Nie tylko VAT

Warto pamiętać, że podatek VAT nie jest jedynym, który obciąża kieszenie mieszkańców Europy. Na terenie Unii poważnym problemem dla wielu zjadaczy chleba jest efektywne opodatkowanie pracy. Najwyższe jest one we Włoszech, które ze swoją stawką 42,6% zajmują niechlubną pozycję na podium. Przynajmniej 40-procentowy podatek od pracy obowiązuje też w Belgii, Francji i Austrii. Nieco poniżej tego progu znajdują się kraje takie jak Węgry, Finlandia, Czechy i Szwecja. Najniższe opodatkowanie pracy to 26,1% w Irlandii, 25,7% w Wielkiej Brytanii i 21,7% na Malcie. Polska ponownie znajduje się w połowie rankingu. W naszym kraju efektywne opodatkowanie pracy w Polsce w 2010 roku wyniosło 30,1%. Dane takie możemy znaleźć w badaniach Eurostatu.

Obciążenia dla biznesu

Ze sporymi obciążeniami w wielu krajach muszą również zmagać się przedsiębiorcy. Pomimo faktu, że wysokość podatków dla firm są powoli obniżane co stanowić ma wsparcie dla biznesu wciąż istnieją kraje, które poważnie utrudniają firmą płynne i przynoszące zyski funkcjonowanie.
Wśród nich na pierwszych, niezbyt chlubnych miejscach plasują się kraje takie jak Francja (36%), Malta (35%), Belgia (34%), Portugalia (31,5%), Włochy (31,4%) oraz Grecja i Hiszpania (po 30%). Na szczęście istnieją również miejsca, które niskimi stawkami przedsiębiorców wspierają. To właśnie one jawią się jako prawdziwe "raje podatkowe". Wśród tych krajów wymienić trzeba przede wszystkim Cypr i Bułgarię. W krajach tych górna stawka wynosi 10%. Łatwo prowadzi się również biznes w Irlandii. W kraju tym trzeba liczyć się z 12,5 % obciążeniem zysków. Polska podobnie jak sąsiadujące z nami Czechy i Słowacja stosuje 19-procentową stawkę CIT

Podsumowując, podatki na terenie Unii Europejskiej mimo swojego zróżnicowania ogólnie pozostają na dość wysokim poziomie co stanowi poważny problem zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw. Nic więc dziwnego, że bardzo wiele krajów zmaga się skutkiem tego z opóźnieniami w rozwoju gospodarczym i finansowym. Na szczęście jednak powoli daje się zauważyć pozytywne zmiany.

 

 

 

Źródło: http://www.irkl.org/