JustPaste.it

Największe zagrożenia na androida 2015

Jakie były najczęściej występujące zagrożenia na urządzenia mobilne? Sprawdź najczęściej wykrywane typy złośliwych aplikacji w poprzednim roku.

Jakie były najczęściej występujące zagrożenia na urządzenia mobilne? Sprawdź najczęściej wykrywane typy złośliwych aplikacji w poprzednim roku.

 

Producent antywirusów F-Secure opublikował raport na temat największych  i najpopularniejszych zagrożeń dla Androida w poprzednim roku. 

Do najliczniej wykrywanych zagrożeń były aplikacje typu ransomware, których celem jest zablokowanie urządzenia i odblokowanie go w zamian za wyłudzenie okupu. Również często spoktyane były złośliwe aplikacje wysyłające sms premium. Oto dwie najczęściej występujące aplikacje:

SMS PREMIUM - SmsSend –  Według F-Secure SmsSend sms odpowiedzialny jest za ponad 1/10 wszystkich alarmów wykrywających na urządzeniach użytkowników. Jak to działa SmsSend? Napastnik  ustawiają swój telefon tak aby wysłanie na niego smsa wiązało się z nałożeniem wyższej opłaty niż za standardowe smsa. Często są to smsy o bardzo wysokiej opłacie. Po zainfekowaniu urządzenie ofiary wysysła smsa na płatny numer, a następnie wiadomość jest kasowana. W ten sposób nic nie wiemy o całym kosztownym dla niego procederze. Wirus często jest spotykany w aplikacjach udających gry lub programach z erotyką. Najlepszym środkiem obrony jest instalacja programu antywirusowego na urządzenie mobilnych, a także unikanie pobierania aplikacji z nieznanych, niezweryfikowanych źródeł.

RANSOMWARE - Slocker w laboratorium autora raportu miał  w poprzednim roku miał niecałe 3% wykryć. Złośliwa aplikacja ukryta jest w aktualizacja popularnego programu Adobe Flash Player, a także programach promujących erotykę oraz innych aplikacjach, które można pobrać poza serwisem Google Play.  Aplikacja po aktywacji szyfruje wszystkie dane użytkownika tj. obrazy, pliki audio, video itd.

Slocker wysyła komunikat do odbiorcy zainfekowane telefonu iż posiada jego zdjęcie (zrobione na przedniej kamerze telefonu) oraz informacje na temat jego lokalizacji. W zamian za odszyfrowanie danych trzeba zapłacić okup.  Jest to okup w wysokości od 20 do 120 dolarów amerykańskich. Płatność następuje w wirtualnej walucie BitCoin.  Zaleca się nie przeglądanie stron erotycznych na telefonie, a także nie pobieranie aplikacji z niezaufanego źródła. Wskazana jest również częsta aktualizacja bazy sygnatur wirusów.

 

Licencja: Creative Commons