JustPaste.it

Wykorzystanie wylewki anhydrytowej przy budowie domu

W budowanych obecnie domach często decydujemy się na wykorzystanie ogrzewania podłogowego. Mało kto zastanawia się jednak, czy wylewka z betonu jest dobrym rozwiązaniem...

W budowanych obecnie domach często decydujemy się na wykorzystanie ogrzewania podłogowego. Mało kto zastanawia się jednak, czy wylewka z betonu jest dobrym rozwiązaniem...

 

PRzykład wykonania wylewki anhydrytowej

 

W budowanych obecnie domach i mieszkaniach często decydujemy się na wykorzystanie ogrzewania podłogowego. Rozwiązanie to ma dwie duże zalety – po pierwsze nie ma potrzeby umieszczania grzejników na ścianach, co znacznie zwiększa estetykę pomieszczenia, a po drugie uzyskujemy wolna przestrzeń, która możemy dowolnie zagospodarować, co jest istotne w przypadku małych pomieszczeń. Mało kto zastanawia się jednak, czy wylewka z betonu jest dobrym rozwiązaniem w tego typu instalacji grzewczej. Jest to duży błąd, ponieważ wylewka tego typu posiada słabą zdolność do przekazywania ciepła i jest niewygodna w aplikacji. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest w tym wypadku wylewka z anhydrytu – jest to specjalny rodzaj wylewki, który charakteryzuje się dużo większym współczynnikiem oddawania ciepła (λz = 1,66 - 1,87 W/mk), co pozwala w oczywisty sposób zmniejszyć koszty ogrzewania.

 

Najważniejszą cechą wylewki anhydrytowej jest jej zdolność do oddawania ciepła, co potwierdza wysoka wartość współczynnika λz. Nie jest to jednak jej jedyna zaleta. W przypadku tego typu wylewek istotna jest także jej konsystencja, która ma wpływ na montaż. W przypadku tego rozwiązania konsystencja wylewki jest płynna, co znacznie ułatwia przewodzenie ciepła oraz aplikacje. Dzięki temu uzyskujemy wylewkę o gładkiej fakturze.

 

Ważną informacje stanowi również fakt niskiej grubości wylewki. Wymagane jest, aby otulina rur grzewczych była nie mniejsza niż 35 mm. Ta cecha powoduje, że można ja zastosować także w przypadku stropów drewnianych, gdyż cała wylewka posiada mniejszy ciężar.

 

Inną istotną cechą, która jest bezpośrednio związana z konsystencją płynu jaką posiada wylewka z anhydrytu jest zdolność do samopoziomowania, dzięki temu powierzchnia jest idealnie gładka i równa. To w znaczny sposób przekłada się na obniżenie kosztów późniejszych prac wykończeniowych oraz potrzebnego czasu. Do tego nie powstaje tzw. „efekt miski”, często występujący przy wykonywaniu innego typu wylewek. Materiał jakim jest anhydryt posiada specjalne właściwości zwiększające trwałość całej konstrukcji, co zapobiega powstaniu pęknięć oraz rys.

 

Kończąc niniejszą informacje na temat wylewki anhydrytowej warto wspomnieć o możliwości instalacji na niej każdego rodzaju podłogi – od terakoty po panele podłogowe. Warto przed wykonaniem wylewki podejść do tego tematu odpowiedzialnie i myśleć przyszłościowo oraz zastanowić się nad podanym tutaj nowoczesnym rozwiązaniem. Poniżej znajduje się film opisujący sposób instalacji wylewki.

Źródło: Wylewki anhydrytowe - Impuls