JustPaste.it

Do czego służą listwy zębate?

Zacznijmy może od tego, że listwa zębata nazywana jest również zębatką. Pewnie dla wielu nie będzie to jakimś wielkim zaskoczeniem.

Zacznijmy może od tego, że listwa zębata nazywana jest również zębatką. Pewnie dla wielu nie będzie to jakimś wielkim zaskoczeniem.

 

Zastosowanie listew zębatych

Jeżeli chodzi o koło zębate to ma ono naprawdę wiele zastosowań. Podobnie sytuacja będzie wyglądać, jeżeli chodzi o listwy zębate. Można by powiedzieć jedno wynika z drugiego, bo tak jak już zostało powiedziane zębatkę dużo łączy z kołem zębatym. Ktoś kto stwierdzi, że jest to współpraca również będzie miał rację. Ma ona miejsce w przekładni zębatej liniowej. Co to jest przekładnia zębata? To taka przekładnia mechaniczna, gdzie jesteśmy świadkami przeniesienia napędu. Nazwa tej przekładni ma związek z tym, że wspomniana sytuacja ma miejscy dzięki kołom zębatym, które po prostu się zazębiają. Cofnijmy się do naszych listew zębatych, a dokładniej ich zastosowań. Miało już miejsce coś co można nazwać swego rodzaju zapoznaniem z tematem to teraz przyszedł czas na konkretny przykład, choć jeszcze przed nimi czas na małe uogólnienie. Jeśli ktoś z was spyta w jakich maszynach są stosowane zębatki to możecie odpowiedzieć, że chodzi o urządzenia, w których przemieszczenie liniowe elementów roboczych jest konieczne. Taką maszyną jest wypalarka plazmowa. Atutem zębatki jest to, że się nie ugina oraz, że wibracje nie mają na nią żadnego wpływu. Przejdźmy teraz do zębatek koronowych.

Zębatka koronowa

Ciekawe, ilu z Was słyszało o tego rodzaju zębatce? Jeżeli tak, to czy wiecie jak ona wygląda/kiedy mamy z nią do czynienia? Otóż istnieje taka możliwość, że zębatka liniowa jest zakrzywiona, a okrąg, który tworzy ma znaczny promień. Właśnie wtedy mamy styczność z tego rodzaju zębatką. To jeszcze może nie być koniec, a dokładniej sytuacja nam to wyznaczy, ponieważ w przypadku niewielkiej średnicy naszej zębatki koronowej mamy pewną konieczność. Musimy dokonać korekcji zbieżności zęba. Często mówimy, że jakieś zdarzenie pociągnęło za sobą konsekwencje, czy nawet ich ciąg. W tym przypadku sytuacja jest identyczna. Wspomniana dosłownie przed momentem korekcja powoduje, że przekładnia mająca taką zębatkę przypomina przekładnię stożkową. Jeśli chcecie dowiedzieć się o niej czegoś więcej to za chwilę będziecie mieli na to szansę. Za wiele nie można powiedzieć o tej przekładni. W celu zachowania chronologii zacznijmy od faktu, że jest to przekładnia zębate, która ma prostopadłe osie. Idziemy dalej. Posiada ona dwa koła. W tym momencie doszliśmy do nazwy. Na kołach znajdują się zęby, mają one swoje głowy. Do czego zmierzamy? Zarysy ich głów tworzą powierzchnię stożków. Toczą się one po sobie. Możemy się spotkać z następującymi przekładniami stożkowymi: śrubowymi, łukowymi oraz prostymi. Są stosowane w sytuacji, kiedy kierunek przekazania mocy jest nierównolegle zmieniany. Na koniec wróćmy jeszcze do zębatki koronowej i zapamiętajmy jedną rzecz, a konkretnie to, że przekładnia z tego rodzaju listwą zębatą mają przeważnie niskie przełożenia.

Sprawdź tę ofertę na listwy zębate: http://www.ebmia.pl/listwy-zebate-hartowanymi-zebami-c-196_53_3362_3363.html