JustPaste.it

Jak układać płytki ceramiczne?

Nie da się ukryć, że płytki ceramiczne są bardzo popularne i na dodatek wyglądają świetnie. Jeśli chcemy wyremontować pomieszczenie, ale nie chcielibyśmy zatrudniać fachowców.

Nie da się ukryć, że płytki ceramiczne są bardzo popularne i na dodatek wyglądają świetnie. Jeśli chcemy wyremontować pomieszczenie, ale nie chcielibyśmy zatrudniać fachowców.

 

Nie da się ukryć, że płytki ceramiczne są bardzo popularne i na dodatek wyglądają świetnie. Jeśli chcemy wyremontować pomieszczenie, ale nie chcielibyśmy zatrudniać fachowców – możemy zrobić to sami. 

Jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy – poza przeczytaniem tego artykułu warto poprosić o porady znajomych, którzy już wcześniej się tym zajmowali. Z pewnością z praktyki wiedzą, na co zwrócić uwagę. 

Na samym początku musimy udać się do sklepu aby zakupić potrzebny materiał budowlany. Kiedy wybierzemy już płytki, a wszystkie niezbędne narzędzia i materiały będziemy mieli na miejscu – możemy zabrać się za przygotowanie podłoża. Powinniśmy sprawdzić jego stan, jest to bardzo ważne i pozwoli nam dobrze wykonać robotę. Powinno być ono suche i czyste. Następnie możemy zabrać się za gruntowanie powierzchni. Jeśli chcemy, żeby wszystko przebiegło zgodnie z planem - musimy wykonać tę czynność drugi raz po wyschnięciu. 

Następnie przygotowujemy klej. Powinniśmy dobrać odpowiedni do naszego rodzaju płytek (jeśli nie znamy się na tym, możemy poprosić o pomoc w sklepie). Klej powinniśmy nałożyć na ściankę, przycisnąć płytkę do podłoża, a następnie wypoziomować ją. Musimy pamiętać, że klej musi być w każdym miejscu pod płytką. Powinien zostać naniesiony bardzo dokładnie. Jeśli będą jakieś nierówności, powinniśmy je skorygować. Nawet jeśli będą wydawały nam się minimalne – mogą doprowadzić do problemów w przyszłości. 

Pomiędzy płytkami kładziemy „krzyżyki”, które powinny stykać się idealnie z każdą płytką. W przypadku ścian zaczynamy od góry do dołu, a krzyżyki wciskamy w narożniki. Na podłodze zdecydowanie wygodniej będzie nam przesuwać się w stronę drzwi (w przypadku pomieszczenia dwudrzwiowego lepiej zacząć od drzwi rzadziej używanych.  

Ciężko trafić na płytki które idealnie będą pasować do naszych ścian. Praktycznie zawsze będzie kilkanaście centymetrów różnicy. Najlepiej ciąć je specjalną przecinarką. Dziury w płytkach wywiercamy przy użyciu założonej na wiertarkę otwornicy. Musimy wyłączyć udar, przez który płytki mogłyby popękać. 

Jeśli ułożyliśmy już wszystkie płytki, możemy zabrać się za fugowanie. Do tego celu powinniśmy przygotować sobie odpowiednią szpachelkę do fugowania. Połączenia płytek pionowych i poziomych warto uszczelnić. Najlepiej użyć o tego silikonu sanitarnego który absorbuje naprężenia. Resztę płytek musimy wyczyścić i zaspoinować. Fugę spokojnie umieszczamy wszędzie, ale w szczególności skupiamy się na dziurach między nimi. Powinniśmy robić to szybko i najlepiej ruchami okrężnymi. Jeśli fugi będzie zbyt dużo – możemy ją usunąć np. ściągaczem do szyb bądź innym podobnym urządzeniem. Kiedy wszystko zacznie „zasychać” zmywamy ją z płytek letnią wodą. Musimy uważać na połączenia płytek, nie powinniśmy szorować w tamtym miejscu, żeby niczego nie uszkodzić. 

Następnie wystarczy poczekać aż spoiny wyschną i możemy cieszyć się z dobrze wykonaną pracą.