Login lub e-mail Hasło   

7 nowych technologii, które być może już wkrótce odmienią nasze życie

7 nowych technologii, które być może już wkrótce odmienią nasze życie Wydaje się, że w XXI wieku mamy już wszystko, czego potrzebujemy do życia - a nawet je...
Wyświetlenia: 425 Zamieszczono 31/03/2016

7 nowych technologii, które być może już wkrótce odmienią nasze życie

 

 
Wydaje się, że w XXI wieku mamy już wszystko, czego potrzebujemy do życia - a nawet jeszcze więcej. A potem pojawia się wynalazek, który zupełnie zmienia nasze postrzeganie codzienności. Tak to już jest z innowacjami...

#1. Inteligentne domy


Zapomniałeś wyłączyć żelazka? Nie ma problemu. Wystarczy, że za pomocą odpowiedniej aplikacji w telefonie odetniesz prąd w wybranym gniazdku. Możesz też zdalnie ustawić temperaturę, zasłonić lub odsłonić rolety, a twoja lodówka może samoczynnie złożyć w twoim imieniu zamówienie w sklepie z dostawą do domu. Twój sedes przeanalizuje, czy aby na pewno nie zjadłeś poprzedniego dnia czegoś niestrawnego, a budzik sam zadecyduje, o której powinieneś wstać. Inteligentne domy mogą być bardzo pomocne, ale jest jednak w tej wizji coś przerażającego, co budzi obawy ludzi, którzy nie stronią od samodzielnego myślenia...

#2. Autonomiczne samochody


Dla wielu z nas samochód to nie tylko środek do przemieszczania się z jednego miejsca w drugie. To często najlepszy przyjaciel i całodobowe hobby, a prowadzenie auta to jedna z nie tak znowu wielu przyjemności, na które możemy regularnie sobie pozwalać. Jest duża szansa, że technologia przyszłości zabierze nam nawet to - a prace nad autonomicznymi samochodami wydają się coraz bardziej zaawansowane. Rzecz jasna w trosce o nasze bezpieczeństwo, a nie ubezwłasnowolnienie bynajmniej. Tia... Jeśli oprócz samosterowania samochody nauczą się również komunikować ze sobą, to marna przyszłość kierowców. Spieszmy się jeździć, póki nam wolno!

#3. Ekrany z paneli słonecznych


Są już na dachach i na samochodach, zamieniają energię słoneczną w prąd wykorzystywany do zasilania urządzeń. Są już nawet słoneczne ładowarki do samochodów oraz solarne drogi, zbudowane z paneli fotowoltaicznych. Dlaczego więc nie ma jeszcze telefonów z ekranami solarnymi? To tylko kwestia czasu. Już niedługo wystarczy zostawić telefon na słońcu, by samodzielnie się ładował. O ile wcześniej się nie roztopi, bateria powinna szybko napełnić się po brzegi. To samo dotyczyć może nie tylko telefonów, ale też tabletów czy przenośnych komputerów.

#4. Kosmiczny hotel


Ciechocinek albo Białka Tatrzańska, no może ewentualnie Hurghada i podobne. Wachlarz naszych wakacyjnych możliwości ma szansę wkrótce znacząco się powiększyć, bo kolejne firmy zapowiadają komercyjne wysyłanie ludzi w kosmos. Ot tak, na kilka dni, by doświadczyli lewitowania w przestrzeni i popatrzyli sobie z góry na starą, dobrą Ziemię. Pomysł nie jest zły, choć z całą pewnością nie będzie też tani. A co najważniejsze, pewna rosyjska firma już zapowiedziała start kosmicznego hotelu na 2016 rok. Kolejne firmy mają dołączyć w najbliższej dekadzie. No to cóż, ekhm, do zobaczenia tam na górze, cokolwiek to dzisiaj znaczy...

#5. Tłumacz w czasie rzeczywistym


Niestety, czarna przyszłość maluje się przed tłumaczami, bo technologiczni potentaci intensywnie pracują nad stworzeniem systemu, który były zdolny do tłumaczenia w czasie rzeczywistym. A więc jedna osoba mówi, a niemal w tym samym czasie kilkadziesiąt innych słucha wypowiedzi, tyle że każda w swoim własnym języku. Niemożliwe? Wręcz przeciwnie - coraz bardziej prawdopodobne. I jeśli tylko uda się udoskonalić algorytmy tłumaczenia, to szybciej niż sądzimy szlag trafi te wszystkie godziny, które spędziliśmy na wkuwaniu gramatyki, deklinacji i innych zawiłości obcych nam narzeczy.

#6. Paliwo z dwutlenku węgla


Absurdalnie głośno jest dzisiaj wszędzie o emisji dwutlenku węgla. Nasze samochody odpowiadają ponoć za ocieplenie klimatu i złe samopoczucie wielorybów takoż. Tymczasem już teraz kilka odrębnych grup naukowców zdołało dopracować się technologii pozwalających na wytwarzanie paliwa bezpośrednio z dwutlenku węgla! Wystarczy więc zassać zanieczyszczone powietrze i przerobić na olej napędowy. Jakkolwiek absurdalnie czy niesamowicie to brzmi, rzecz staje się coraz bardziej realna. I kto wie, być może już niedługo nikt nie będzie nam miał za złe zakupu zabytkowego Cadillaca, który dzisiaj stanowiłby ucieleśnienie zła wszelkiego?

#7. Pigułka do opalania


Po co smarować się kremami, olejkami czy innymi wynalazkami. Zawodne to i męczące zarazem, a przecież wystarczy tylko łyknąć tabletkę... No dobrze, jeszcze nie wystarczy, ale niedługo dlaczego by nie... Naukowcy zaobserwowali, że ryby i koralowce mają poniekąd naturalną zdolność do ochrony przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego. I teraz tylko kwestią czasu jest, kiedy podobną zdolność - choćby i za pomocą wspomnianej pigułki - uda się zaszczepić w ludziach.

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 62025
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31759
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 33230
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64374
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65722
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29734
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23882
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 29198
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24407
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26760
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 13034
 
Autor
Dodał do zasobów: milord36
Artykuł

Powiązane tematy

  Trebor,  31/03/2016

jakbyś lipski w takim domu inteligentnym zamieszkał, mógłbyś poczuć się jeszcze głupszy niż faktycznie jesteś

@Trebor: może dr Jaśko wymyśli tabletki przeciw głupocie. Setka opakowań 3 razy dziennie powinno mu pomóc.

@Hamilton Starszy: absolutnie nie pomoże.
Inteligencja czy głupota to cechy przypisywane istotom posiadającym rozwinięty i silnie pofałdowany mózg. Głupi to ten, który go posiada ale nie korzysta, mądry zaś, nie ma oporów by mózgu używać.

Lipski nie ma mózgu - udowadnia to za każdym razem przy wklejaniu treści. On jest jak kserokopiarka. Zaprogramowany na kilka funkcji i to wszystko. Nawet jakby ten mózg miał, pewnie dawno dostałby martwicy.

  lewi,  31/03/2016

Nowinki techniczne nie odmienią życia, tylko relacje międzyludzkie , zachowania i wartości jakimi się społeczeństwo świata kieruje -mają wpływ na szczęście, bezpieczeństwo i pokój ludzkości. Nowinki technologiczne i techniczne to nie droga do szczęścia-

@lewi: "Nowinki techniczne nie odmienią życia" - nie dostrzegasz różnicy między jaskiniowami a ludźmi żyjącymi choćby w XV w.? Nie dostrzegasz różnicy życia między ludźmi żyjącymi w XIX w. a XX czy XXI w.?
Pytam o różnice wynikające właśnie z wprowadzania nowinek technicznych.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska