Login lub e-mail Hasło   

Sprawiedliwe Państwo

W historii USA były okresy rozwoju kapitalizmu jaki i okresy dominacji interwencjonizmu państwowego.Kapitalizm nieregulowany myślą prowadzi do kryzysu gospodarczego i rewolucji.
Wyświetlenia: 590 Zamieszczono 03/04/2016

W książce Guya Sormana zatytułowanej "Made in USA" na stronie 70 autor podaje podstawy państwowości amerykańskiej takie jak: 

Kapitalizm jest skuteczny, 

Chrześcijańska moralność jest sprawiedliwa, 

Jednostka wie lepiej niż państwo, co jest dla niej dobre. 

Ten kompleks cech wyliczonych przez Myrona Magneta i nazwany "konserwatyzmem współczującym", George W.Bush uczynił w roku 2000 roku swoim sloganem wyborczym. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że wszystkie te stwierdzenia są nieprawdziwe. 

W historii USA były obecne zarówno okresy rozwoju kapitalizmu jaki i okresy dominacji interwencjonizmu państwowego. Poza tym kapitalizm nieregulowany myślą ludzką prowadzi do koncentracji kapitału i w efekcie do kryzysu gospodarczego i rewolucji. 

Chrześcijańska moralność wcale nie jest sprawiedliwa, bo przede wszystkim nie stosuje się do nauk Jezusa Chrystusa, który zalecał miłość nieprzyjaciół, dzielenie się chlebem i winem, dziedziczenie własności przez lokalne społeczeństwo jako zasady sprawiedliwości społecznej. Wyobraźmy sobie teraz chrześcijańską moralność USA i Rosji, uzbrojonych po zęby i gotowych do wojny w każdej chwili w obronie swoich interesów i ambicji, sprzedających biedakom nadwyżki posiadanego zboża po maksymalnych cenach, gdzie prawie całe bogactwo kraju  zgromadzone jest i dziedziczone przez garstkę miliarderów. Taką mamy "moralność chrześcijańska" w tych krajach - pretendentach do prymatu w świecie. 

Czy jednostka wie lepiej od państwa, co jest dla niej dobre ? 

Państwo, takie jak PRL realizowało potrzeby obywateli według przyjętej ideologii tzn. realizowało potrzeby masowe. Przy tak przyjętej  zasadzie ograniczone środki będące w dyspozycji PRL pozwalały na bardzo powolne zaspokajanie rosnącego wachlarza potrzeb społeczeństwa, co nie było dobrze odbierane przez Polaków. Elity PRL, zobligowane ideologią, uczyniły bardzo wiele dla mas Polaków, ale światowy kryzys gospodarczy i żywnościowy zakończył PRL rewolucją zbuntowanych kryzysem mas. Czy masy obywateli nieświadomych globalnego kryzysu wiedziały co robią uczestnicząc spontanicznie w rewolucji niszczącej przecież ICH PAŃSTWO? 

Podobnie  nobliści ekonomii w roku 2000 stwierdzili, że w kapitalizmie występuje głęboka nierównowaga w dostępie do informacji na niekorzyść mas, a informacja jak wiadomo powszechnie, jest podstawą działalności biznesowej. W takim razie w społeczeństwie kapitalistycznym elity dysponują przewagą informacyjno-biznesową, która jest odpowiedzialna w efekcie za koncentrację kapitału w rękach skiej grupy bogaczy. Czyli masy jednostek nie mając wiedzy co czynić by im było dobrze, czynią z niewiedzy źle?

W moim modelu państwa Chrystusowe zasady społeczne będą obowiązywały i będą wspomagane istnieniem centrum naukowo-biznesowo-dystrybucyjnego wspomagającego szarego obywatela w działalności biznesowej. Jeżeli się to uda zrealizować będzie spełnieniem ludzkich marzeń. Wstępem do tego państwa będzie informacja przekazana elitom, a za ich pośrednictwem do mas, jaką zawarłem w książce zatytułowanej "Historia naturalna i zmiany klimatu", dostępna na moim koncie na portalu naukowym Research Gate. 

Warszawa, dnia 3-4 kwietnia 2016 roku, godzina 19:44 - 2:29  Bogdan Góralski 

Podobne artykuły


10
komentarze: 173 | wyświetlenia: 1076
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1027
7
komentarze: 30 | wyświetlenia: 904
7
komentarze: 13 | wyświetlenia: 480
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1001
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1598
6
komentarze: 22 | wyświetlenia: 527
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142801
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 245104
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 114109
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122858
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska