Login lub e-mail Hasło   

Ogród śmierci - pełen roślin, które zabijają!

Ogród śmierci - pełen roślin, które zabijają! Ten niezwykły ogród leży w parku otaczającym zamek Alnwick na północy Anglii, znany z filmó...
Wyświetlenia: 564 Zamieszczono 04/04/2016

Ogród śmierci - pełen roślin, które zabijają!


Ten niezwykły ogród leży w parku otaczającym zamek Alnwick na północy Anglii, znany z filmów o Harrym Potterze jako Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. „Trujący ogród” założyła księżna Northumberland, która zasadziła w nim sto najbardziej trujących roślin świata. Świat na Dłoni zaprasza na spacer wśród kwiatów, które mogą zabić.

trujący ogród
trujący ogród
fot. Shutterstock/Gail Johnson

Trujący ogród na zamku Alnwick jest jedyny w swoim rodzaju. Jego wyjątkowość tkwi w tym, że znajdujących się tam roślin nie wolno dotykać, wąchać ani w żadnym wypadku smakować. Mimo zachowania wszelkich środków ostrożności w lecie ubiegłego roku aż siedmioro zwiedzających zemdlało w wyniku wdychania oparów z trujących roślin.

BRAMA DO ŚWIATA ŚMIERCI

 

Wejścia do ogrodu trujących roślin broni potężna, zdobiona brama, na której widnieją symbole czaszki ze skrzyżowanymi kośćmi i napis: „Te rośliny mogą was zabić”. Za bramą znajduje się typowy angielski ogród ze starannie pielęgnowanymi i przyciętymi krzewami, drzewami i niepozornymi roślinkami na kwietnikach. Sprawia wrażenie zwykłego parku, ale jest jedna różnica – każdy listek, kolorowy owoc czy kwiat ma śmiercionośne właściwości. Wyraźnie uprzedzają o tym symbole czaszek i napisy ostrzegawcze.

5 NAJBARDZIEJ TRUJĄCYCH ROŚLIN ŚWIATA

W ogrodzie zamku Alnwick można zobaczyć sto trujących roślin, tymczasem ŚWIAT NA DŁONI przedstawia zabójczą piątkę, czyli pięć roślin, które stwarzają największe zagrożenie dla życia. Uważajcie, można je spotkać i u nas! Każda z nich posłużyła do usunięcia z tego świata jakieś postaci historycznej.

ZWIERZĘTOM WSTĘP WZBRONIONY!

Większość trujących roślin, które znajdują się w ogrodzie, jest niebezpieczna nie tylko dla człowieka, lecz także dla zwierząt. Dlatego cały ogród otoczony jest wysokim murem, a zwiedzający muszą pozostawić swoje zwierzęta przed bramą

5 najbardziej trujących roślin świata

1. Rącznik pospolity (Ricinus communis)

Trucizna: rycyna

Ile zabije człowieka: 15 nasion

W jakim czasie: do tygodnia

Wygląda jak drzewo, ale to roślina jednoroczna. Rącznik należy do najszybciej rosnących roślin, w ciągu jednego sezonu potrafi osiągnąć wysokość 4 metrów. Ma imponujące, czerwone kwiaty i to właśnie one skrywają truciznę. Wytwarzany z nich cenny olej rycynowy stosowany jest w farmacji do produkcji kosmetyków i maści.

W 1978 roku rycyna pozyskana z nasion rącznika posłużyła agentowi radzieckiego KGB do zabicia bułgarskiego dziennikarza Georgija Markowa. Truciznę wstrzyknął mu specjalnym parasolem, z końcówką w postaci igły, który od tego czasu nosi nazwę „bułgarskiego parasola”.

2. Tojad sudecki (Aconitum plicatum)

Trucizna: akonityna

Ile zabije człowieka: 3–4 mg

W jakim czasie: w kilka godzin

Ta trwała roślina z rodziny jaskrowatych występuje naturalnie jedynie w Europie Środkowej. W naszym kraju należy do gatunków chronionych. Tojad sudecki wyrasta na wysokość nawet 1,5 metra i zachwyca swymi fioletowymi kwiatami, podobnymi do kwiatu orchidei. Dawna medycyna ludowa stosowała jego suszone bulwy na gorączkę lub do miejscowego znieczulenia. Trująca jest cała postać rośliny.

Tojad zapisał się w historii jako ulubione narzędzie trucicieli. Użyto go do otrucia cesarza Klaudiusza i jego syna Brytanika, a także papieża Adriana VI. Jego mocy oparli się za to podobno mityczny Tezeusz oraz Aleksander Wielki.

3. Bieluń dziędzierzawa (Datura stramonium)

Trucizna: hioscyjamina, atropina, kumaryna

Ile zabije człowieka: 15–210 mieszków

W jakim czasie: w kilka godzin

Bieluń bywa też nazywany „narkotykiem dla biednych”, i rzeczywiście należy do najsilniejszych roślinnych narkotyków na świecie. Niektórzy eksperymentują z nim jako narkotykiem halucynogennym. Zawiera ogromną ilość alkaloidów, i to we wszystkich częściach rośliny. Bieluń to jednoczona, wysoka na 1 metr bylina z wielkimi, lejkowatymi kwiatami o białej barwie. U nas występuje pospolicie.

Znali go dobrze Aztekowie, którzy podawali go ludziom przeznaczonym na ofiarę. Południowoamerykańscy Indianie w Kolumbii odurzali nim z kolei kobiety, które miały być żywcem grzebane ze swoimi mężami.

4. Pokrzyk wilcza jagoda (Atropa belladonna)

Trucizna: atropina, skopolamina, L-hioscyjamina

Ile zabije człowieka: 10 jagód

W jakim czasie: w kilka godzin

Pokrzyk jest u nas rośliną rzadką i chronioną. Niewprawne oko może pomylić go z jagodami, ale pokrzyk to trwała roślina wyrastająca nawet do 180 cm wysokości. W średniowieczu dziewczęta zakrapiały sobie oczy sokiem z wilczych jagód, bo rozszerzał źrenice i oczy stawały się czarne i głębokie. Atropina do dziś jest składnikiem kropli wykorzystywanych przy badaniu oczu.

Pokrzyk wilcza jagoda ma też ponurą historię. W starożytnym Rzymie otruto nim cesarza Augusta, a w XI wieku Szkoci pokonali wojska norweskiego króla Kanuta w ten sposób, że wysłali do obozu Norwegów żywność zatrutą właśnie pokrzykiem.

5. Szczwół plamisty (Conium maculatum)

Trucizna: koniina, γ-koniceina

Ile zabije człowieka: wystarczą 2 listki, a niektórym sama woń

W jakim czasie: od kilku minut do godziny

Ta jednoroczna lub dwuletnia bylina może osiągnąć wysokość 2 metrów. Rośnie u nas pospolicie. Jej białe kwiaty tworzące baldachy bez trudu zobaczymy na łąkach, ale także w rowach czy na miedzach. Szczwół należy do rodziny selerowatych, podobnie jak marchew czy kminek. Złe skutki może przynieść już samo powąchanie kwiatów szczwołu, bo już w ten sposób można się zatruć.

W starożytności wierzono, że na zatrucie szczwołem można się uodpornić i w tym celu spożywano go w małych dawkach. Był też stosowany do wykonywania egzekucji, to podobno szczwołem otruto filozofa Sokratesa.

Wszyscy zjadamy trucizny. Dlaczego nas nie zabijają?

Mnóstwo roślin jest w całości, w niektórych formach lub częściach trujące. Mimo to spokojnie je spożywamy, a często nawet nie wiemy, że zawierają niebezpieczne alkaloidy. Na które trzeba zwrócić uwagę i jak nam mogą zaszkodzić?

NASIONA OWOCÓW PESTKOWYCH

(jabłka, migdały, morele, brzoskwinie, śliwki...)

Wszystkie zawierają amigdalinę, która rozpada się na silnie trujący cyjanek. Zjedzenie większej ilości pestek może prowadzić do komplikacji zdrowotnych.

ORZESZKI KESZU

Niestety, nimi też można się zatruć. Zawierają urushiol, który znajdziemy także w trującym bluszczu. Jednak żeby się zatruć, trzeba byłoby ich zjeść kilogram za jednym razem.

RABARBAR

Kiedy zajadamy się ciastem z rabarbarem, nie podejrzewamy, że spożywamy silną truciznę, kwas szczawiowy. Może wywołać on wymioty, biegunki, gorączkę, a w wyższej dawce nawet zabić.

PAPRYKA CHILI

I tu znajdziemy silną truciznę. Nazywa się kapsaicyna, a spożycie jej w czystej postaci może doprowadzić do szybkiej śmierci. Jednak dzięki ostrości papryki nigdy nie zjemy jej tyle, by się zatruć.

ZIEMNIAKI

Na surowo są trujące, dlatego trzeba je poddawać obróbce cieplnej. Najwięcej trującej solaniny znajdziemy w niedojrzałych, zielonych bulwach. W większej ilości trucizna wywołuje utratę przytomności i śmierć.

FASOLA

Ta powszechna roślina strączkowa może nam zaszkodzić. Na surowo jest trująca, dlatego trzeba ją gotować. Do zatrucia niebezpieczną lektyną może dojść już po spożyciu pięciu surowych ziaren.

POMIDORY

Podobnie jak ziemniaki zawierają glikoalkaloid solaninę i także najwięcej mają go niedojrzałe, zielone pomidory. W dużej ilości skutki spożycia są takie jak w przypadku ziemniaków.

MUSZKATOŁOWIEC KORZENNY

Zawiera alkaloid mirystycynę, a po spożyciu większej ilości pojawiają się halucynacje i utrata orientacji. Niebezpieczne skutki mogą utrzymywać się do 24 godzin. Dlatego do potraw dodaje się go tylko szczyptę.


Podobne artykuły


16
komentarze: 111 | wyświetlenia: 2084
13
komentarze: 11 | wyświetlenia: 805
13
komentarze: 8 | wyświetlenia: 853
12
komentarze: 24 | wyświetlenia: 1482
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 1280
11
komentarze: 2 | wyświetlenia: 414
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 930
10
komentarze: 298 | wyświetlenia: 955
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 670
10
komentarze: 10 | wyświetlenia: 647
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 695
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 967
9
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1109
9
komentarze: 3 | wyświetlenia: 571
9
komentarze: 1 | wyświetlenia: 576
 
Autor
Dodał do zasobów: milord36
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska