Login lub e-mail Hasło   

O bożogrobcach w Nysie i kulcie Krzyża Świętego

Drzewo krzyża, na którym został zamordowany Jezus, miało pochodzić, według religijnej tradycji, z rajskiego Drzewa Życia.
Wyświetlenia: 436 Zamieszczono 07/04/2016

Od czasów średniowiecznych aż do 1810 roku rezydowali w Nysie bożogrobcy - rycerski zakon strażników Grobu Świętego w Jerozolimie, założony w 1122 roku. Do nich należał barokowy kościół pw. śś. Piotra i Pawła, który został wybudowany dzięki biskupowi Franciszkowi Ludwikowi von Neuburg. Do nich należał barokowy kościół pw. śś. Piotra i Pawła, który został wybudowany dzięki biskupowi Franciszkowi Ludwikowi von Neuburg. Najpierw wybudowano dla nich klasztor w latach 1708-1713. W roku 1719 rozpoczęto budowę kościoła, którą prowadził Michał Klein, a po jego śmierci w 1725 roku - Feliks Antoni Hammerschmidt. Prepozyt bożogrobców, Elias Klose, zlecił w latach 1729-1730 wykonanie prac dekoracyjnych. W latach 1730-1731 wykonano wystrój malarski autorstwa znanych malarzy braci Feliksa Antoniego

Kościół Bożogrobców w Nysie, fot. Marek Sikorski

i Tomasza Krzysztofa Schefflerów, poświęcony historii i apoteozie Krzyża Świętego. Malowidła te są największym skarbem sztuki barokowej w Nysie i jednym z wysokiej klasy przykładów malowideł iluzjonistycznych na Śląsku. Dzieje Krzyża to wydarzenia w wielu miejscach legendarne i symboliczne, lecz kiedyś uważane w pełni za prawdziwe. Drzewo krzyża, na którym został zamordowany Jezus, miało pochodzić, według religijnej tradycji, z rajskiego Drzewa Życia. Krzyż, na którym zawisł Jezus, stał dokładnie na miejscu pochowania Adama (symbol dawnego i nowego życia). Staraniem cesarzowej Heleny, matki cesarza Konstantyna, Święty Krzyż został odnaleziony. Relikwie otoczono wielką czcią w Jerozolimie. Duchowość bożogrobców koncentrowała się wokół kultu grobu Jezusa i Krzyża Świętego. Oni mieli największą wiedzę dotyczącą dziejów Krzyża i ich zasługą stało się rozpowszechnienie w Kościele tego kultu. Bożogrobcy mieli własny zakonny rytuał związany z kultem Krzyża Świętego - liturgię i modlitwy.

Gloryfikacja Krzyża Świętego, fragment malowidła ściennego,kościół Bożogrobców w Nysie, fot. M. Sikorski

O tym i o innych zagadnieniach związanych z historią kultu Krzyża Świętego opowiadałem podczas prelekcji w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pawłowiczkach, w środę, dnia 6 kwietnia 2016 roku.

Spotkanie było okazją do zaprezentowania moich różnych książkowych i broszurowych publikacji o Nysie, w tym też ostatniej książki pt. Nysa. Zabytki i historia,

O tej książce zob.: www.nysa-marek-sikorski.blog.pl  

Plakat reklamowy książki pt. Nysa. Zabytki i historia

W GBP w Pawłowiczkach spotkałem się z serdecznym przyjęciem i to stało się dzięki Wspaniałym Czytelnikom oraz życzliwości i zaangażowaniu się Pani Dyrektor Ilony Troczyńskiej. Serdecznie dziękuję!

Pani Dyrektor Ilona Troczyńska oraz autor i Czytelnicy, prelekcja w GBP w Pawłowiczkach, dnia 6.04.16 r.

...

Na temat Biblioteki w Pawłowiczkach  jest na stronie: http://www.gbp-pawlowiczki.wbp.opole.pl/

...

Na temat moich książek zob. na stronie : www.marek-sikorski-autor.blog.pl  

...

 

Podobne artykuły


10
komentarze: 55 | wyświetlenia: 1091
10
komentarze: 14 | wyświetlenia: 1219
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 768
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 266
6
komentarze: 55 | wyświetlenia: 1286
5
komentarze: 60 | wyświetlenia: 628
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 141372
118
komentarze: 23 | wyświetlenia: 237223
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 109953
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska