Login lub e-mail Hasło   

Dlaczego warto zatrudniać osoby niepełnosprawne we własnej firmie

Warto poświęcić chwilę i zastanowić się, czy to, co myślimy o zatrudnieniu niepełnosprawnych, ma podłoże w rzeczywistości. Oto kilka spraw wartych przemyślenia:
Wyświetlenia: 390 Zamieszczono 07/04/2016

Zwykle brak znajomości danego tematu sprawia, że w powstają różne domysły, przypuszczenia i hipotezy. Nie inaczej wygląda sprawa z postrzeganiem osób niepełnosprawnych jako potencjalnych pracowników. Dlatego warto poświęcić chwilę i zastanowić się, czy to, co myślimy o tym temacie jest bliskie prawdy. Oto kilka spraw wartych przemyślenia:

Pracownicy niepełnosprawni są świetni w pokonywaniu trudności.

Bogate CV dobrze świadczy o przyjmowanym do pracy kandydacie, gdyż pokazuje, że posiada on umiejętność sukcesywnego zakończenia różnego rodzaju przedsięwzięć. Daje pracodawcy świadomość, że ten człowiek postawiony przed wyzwaniem, radzi sobie z nim stając się bardziej doświadczony. Osoby niepełnosprawne stawiają czoła wyzwaniom każdego dnia. Rozwiązywanie problemów jest dla nich chlebem powszednim. Tak jak każdy człowiek postawiony w obliczu wyzwań – stają się dzięki temu silniejsi. Cechy jak najbardziej pożądane na rynku pracy.

Każdy z nas ma swoje ograniczenia

Ograniczenie jest uniwersalne. Tak, osoby niepełnosprawne nie mogą wykonywać specyficznych zawodów w oparciu o swoją niepełnosprawność. Jadnak taka zależność dotyczy każdego z nas. Żeby być skutecznym w swojej pracy – nie musimy być zdolni do wykonywania każdej możliwej pracy. Każdy posiada ograniczenia wykluczające go z wielu dostępnych zawodów. O skuteczności pracownika dowodzą jego umiejętności w wykonywaniu powierzonych mu zadań, a nie ograniczenia, jakie dotyczą innych tematów.

Lojalni pracownicy

Ze względu na niełatwą sytuację na rynku pracy oraz uprzedzenia, jakie mogą spotkać osoby niepełnosprawne w nieodpowiednim dla nich miejscu pracy, zdobycie przez nich zatrudnienia w firmie jest czymś, co bardziej doceniają, gdyż po prostu jest dla nich statystycznie trudniejsze do osiągnięcia.

Korzyści finansowe

Dzięki ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (z dnia 27 sierpnia 1997 r.), każda firma zatrudniająca na pełen etat przynajmniej 25 osób, musi zatrudnić 6% osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, lub podlega opłacie na rzecz PFRON. Przedsiębiorcy poszukujący rozwiązań na zmniejszenie wpłat na PFRON mogą liczyć na optymalizacje wpłat PFRON, jeżeli zatrudnią proporcjonalną ilość osób niepełnosprawnych w swojej firmie.

Jak często wynika z rozmów prowadzonych z przedsiębiorcami, są oni jak najbardziej skłonni do zatrudnienia osób niepełnosprawnych, ale nie wiedzą jak się do tego zabrać w odpowiedni sposób. W tym celu powstały firmy consultingowe, których zadaniem jest łączenie osób niepełnosprawnych zdolnych i chętnych do pracy z pracodawcami poszukującymi nowych pracowników.

Podobne artykuły


17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1521
16
komentarze: 71 | wyświetlenia: 1024
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 954
14
komentarze: 32 | wyświetlenia: 893
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 796
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 836
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 676
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1020
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 885
12
komentarze: 8 | wyświetlenia: 718
12
komentarze: 53 | wyświetlenia: 478
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 733
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Henear,  07/04/2016

W praktyce często jest tak że pracodawca wykorzystuje niepełnosprawnych bo..może.
Koszta tanie i wierny pracownik.

@Henear: nie wiem czy to ma jakieś znaczenie w tym przypadku, ale to o czym piszesz to nie wymysł pracodawców tylko Państwa. To pomysł związany z tzw. aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych.

Ma swoje plusy i minusy. Wykorzystywanie takich ludzi - to zdecydowanie minus.
Ale osoby niepełnosprawne a pracujące, pewnie dostrzegają w tym parę plusów - np. oderwanie się od codzienności, poznanie innych osób, robienie czegoś dla kogoś czy dla siebie itd.

@Trebor: Różnie bywaDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska