Login lub e-mail Hasło   

Geometria w wnętrzach - DecoArt24

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://decoart24.pl/_blog/70-Geometryczn(...)ch.html
Wraca modne w latach 70-tych zamiłowanie do odważnych, kolorowych wzorów w wystroju domów i mieszkań. Podpowiadamy jak bawić się geometrią…
Wyświetlenia: 518 Zamieszczono 21/04/2016

 

Rodzaje wzorów geometrycznych
 

Wybierając nowy design trzeba kierować się, po pierwsze, kolorystyką, która powinna pasować do istniejącej już aranżacji lub ciekawie kontrastować z dominującą barwą w pokoju. I choć modne jest obecnie stłoczenie różnych wariacji geometrycznych w jednym pokoju, nadmiar nie współgrających ze sobą odcieni może powodować raczej zawrót głowy niż estetyczną przyjemność.

Po drugie, wybierajmy tylko wzory, które naprawdę lubimy – paski i kratka to przyjemna klasyka, która sprawdzi się wszędzie, ale już nie każdy będzie się dobrze czuć w otoczeniu absorbujących uwagę trójkątów czy nieco infantylnych kropek. Bardziej złożone desenie zawsze wyglądają przytulniej i atrakcyjniej w kontekście domowego ogniska, jeśli są stworzone z krągłych linii.

 

Geometryczne szaleństwa we wnętrzach - DecoArt24 

Fot. – apartmenttherapy.com


 Geometryczne szaleństwa we wnętrzach - DecoArt24

Fot. – Greg Natale


 

Ściany z motywem
 

Najczęstszym i najłatwiejszym pomysłem na wplecenie geometrycznych wzorów do domu czy mieszkania są tapety lub szablony malarskie. Wzorzyste ściany wspaniale wypełniają wnętrze, pozwalając pozbyć się wrażenia pustoty czy surowości. To świetna alternatywa dla zapełniania przestrzeni obrazami czy innymi ozdobami ściennymi, które czasem mogą dawać efekt „zagracenia”, a poza tym są dość drogie. Tymczasem, jedna ściana w pokoju pokryta odważnym geometrycznym deseniem nadaje wspaniały rys całości i jest idealnym rozwiązaniem zwłaszcza, gdy preferujemy meblarski minimalizm. Dla przykładu, sypialnia, w której umieścimy proste łóżko, mały stolik i dywanik pod nogi zyskuje zupełnie nowego wymiaru z jedną ścianą pokrytą tapetą w multi-kolorowe trójkąty. Aby wykorzystać efekt do maksimum, warto pomyśleć o dużym lustrze, które odbijać będzie ciekawy deseń.


Geometryczne szaleństwa we wnętrzach - DecoArt24 

Fot. – jwwalls.comGeometryczne szaleństwa we wnętrzach - DecoArt24 

Fot. – freshome.com

 
 

Kombinacje deseni

Oprócz ścian dobrą kanwą dla geometrycznych wzorów są także dodatki, zwłaszcza tekstylne, które nie kosztują  dużo, a dzięki szerokiej ofercie rynkowej dają się dość swobodnie dobierać w kompozycje. Starannie dobrane poduszki dekoracyjne, narzuty, pościel, obrusy, zasłony i dywany pozwalają zrealizować najśmielsze wizje wzorzystych szaleństw, pozostając wciąż w rozsądnym umiarze, jeśli chodzi o nasycenie wizualnej przestrzeni. Warto pamiętać, że jeśli dobieramy dwa czy trzy motywy, mogą one być całkiem odmienne i przyjemnie ze sobą współzawodniczyć. Jeśli jednak różnych wzorów jest więcej, lepiej pomyśleć o dominującym zestawieniu kolorystycznym, w którym wszystkie one się będą zawierać – w przeciwnym razie zamiast ciekawego pomysłu na wnętrza będziemy mieć do czynienia z chaosem rozpraszającym uwagę, a czasem wręcz irytującym. Dobre kolorystyczne zestawienia to na przykład: biały-niebieski-żółty; czerwony-zielony-biały czy biały-beżowy-czarny.Geometryczne szaleństwa we wnętrzach - DecoArt24 

Fot. – Classy Clutter Girls


Geometryczne szaleństwa we wnętrzach - DecoArt24 

Fot. – lushome.com

 

 Geometryczne szaleństwa we wnętrzach - DecoArt24

Fot. – inmyinterior.com


 

Geometria 3-D
 

Zdecydowanie najciekawszą koncepcją wykorzystującą geometrię w wystroju wnętrz jest połączenie płaskich deseniów z bryłami mebli, lamp czy innych przedmiotów użytkowych. W takiej sytuacji pokój przestaje być udekorowany, a zaczyna stanowić oddzielną rzeczywistość, która kusi niezwykłością i ciekawą perspektywą. Nie jest to niestety scenariusz do realizacji przy niskim budżecie, bowiem większość fantazyjnych przestrzennych elementów wystroju wnętrz kosztuje kilka razy więcej właśnie ze względu na swoją unikatowość. Dodatkowo, aby odpowiednio zharmonizować grę kształtów czasem niezbędne jest zamawianie dekoru ściennego czy tapicerki meblowej na życzenie, co nigdy nie bywa tanie.

Niekoniecznie drogie, ale wciąż efektowne może być za to połączenie geometrycznych wzorów na ścianie czy podłodze z konstrukcjami przestrzennymi stworzonymi przez statywy lamp, nogi krzeseł i stołów, a nawet drewniane segmenty o niestandardowych kształtach. Inne ciekawe desenie można znaleźć na plecionych roletach, metalowych abażurach czy choćby ramach do luster i fotografii na ścianę.

 

Geometryczne szaleństwa we wnętrzach - DecoArt24

Fot. 1 lavka-design.com

Geometryczne szaleństwa we wnętrzach - DecoArt24 

Fot. - home-designing.co


Geometryczne szaleństwa we wnętrzach - DecoArt24 

Fot. – moodymonday.co.uk

Więcej ciekawych pomysłów na dekoracje do domu : http://decoart24.pl/_blog/ 

Podobne artykuły


35
komentarze: 51 | wyświetlenia: 4045
35
komentarze: 15 | wyświetlenia: 2333
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6414
31
komentarze: 35 | wyświetlenia: 8794
31
komentarze: 7 | wyświetlenia: 1813
30
komentarze: 24 | wyświetlenia: 3072
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 2667
29
komentarze: 13 | wyświetlenia: 4981
29
komentarze: 41 | wyświetlenia: 2300
29
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3853
29
komentarze: 67 | wyświetlenia: 8990
28
komentarze: 10 | wyświetlenia: 4047
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska