Login lub e-mail Hasło   

Cytrusy – wymagające piękno nie tylko dla profesjonalistów

Odnośnik do oryginalnej publikacji: http://greensolutions.com.pl/cytrusy-wym(...)listow/
Przydomowy ogródek, ganek, a nawet balkon i parapet w mieście. Te miejsca może zdobić wiele zielonych odmian – kwiaty, niewielkie ozdobne krzewy, zioła, doniczkowe przyprawy.
Wyświetlenia: 345 Zamieszczono 25/04/2016

Cytrusy – wymagające piękno nie tylko dla profesjonalistów

No właśnie, skoro o doniczkach mowa – dziś proponujemy przyjrzeć się nieco bliżej cytrusom, które jak wiadomo świetnie sobie radzą w tropikach czy też na południu Europy. W naszym, umiarkowanym klimacie drzewka cytrusowe, a więc cytryny, pomarańcze, mandarynki, grejpfruty, kalamondyny to zdecydowanie rośliny ozdobne, które owszem owocują, ale wydają kwaśne plony, często wyglądające jak miniatury cytrusów dostępnych w sklepach.

Przydomowy czy też działkowy ogród mogą zdobić właśnie cytrusy, które od marca do października, o ile nie ma już przymrozków, mogą stać na powietrzu. W okresie zimowym można je umieścić w korytarzu, a nawet w piwnicy. Wówczas roślina nie potrzebuje wody ani dużej ilości światła. Tutaj świetnie sprawdzają się większe donice.

Ziemia do cytrusów – w sklepach ogrodniczych i marketach bez problemu można nabyć ziemię do cytrusów jako gotową mieszankę, co jest polecane dla początkujących miłośników hodowli cytrusów. Ziemia do tego typu roślin powinna zawierać sporo kory, nie wolno też zapomnieć o drenażu z kamyczków ułożonych na dnie donicy.

Pielęgnacja – od marca do września rośliny cytrusowe potrzebują dużej ilości promieni słonecznych oraz obfitego podlewania. Warto podwiązywać gałązki w taki sposób, by rozrastało się kształtne drzewko.

Owocowanie – w sklepach można nabyć owocujące kalamondyny lub cytryny. Roślina na ogół traci jesienią wszystkie owoce, natomiast na wiosnę zakwita pokazując białe, pachnące płatki. W tych miejscach niebawem pojawi się mały owoc! Drzewka cytrusowe gubią owoce także poprzez potrząsanie rośliną, poprzez przypadkowe przewrócenie jej. Czasem owocowanie jest tak obfite, iż roślina sama zrzuca nadmiar owoców.

Coś dla cierpliwych, czyli cytrus z pestki

Kupujemy cytrynę czy też dowolny cytrus w sklepie, po wyciągnięciu pestki w całości umieszczamy ją w ziemi. Warto sobie posiać kilka pestek, gdyż nie każda wyrośnie. Po około dwóch – trzech tygodniach (niezależnie od pory roku) możemy cieszyć się kiełkująca rośliną. Hodowcy zwykle wybierają najsilniejsze okazy i umieszczają je w większej doniczce. Cytryna niestety najwcześniej zaowocuje nam dopiero gdy będzie rośliną przynajmniej siedmioletnią, jednak nie ma co do tego gwarancji w naszym klimacie.

Cytrusy mają to do siebie, iż wiosną i latem potrafią w przepiękny sposób zdobić ogród wydając przy tym wspaniały aromat, natomiast jesienią i zimą są zupełnie niekłopotliwe. W Polsce nie są zbyt powszechne jako roślina ogrodowo – doniczkowa, dlatego warto postawić na ten wciąż oryginalny pomysł.

Podobne artykuły


21
komentarze: 13 | wyświetlenia: 3321
34
komentarze: 65 | wyświetlenia: 3030
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 73110
23
komentarze: 5 | wyświetlenia: 4028
19
komentarze: 39 | wyświetlenia: 2112
14
komentarze: 6 | wyświetlenia: 1403
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 40084
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 34247
10
komentarze: 4 | wyświetlenia: 53809
3
komentarze: 0 | wyświetlenia: 3189
31
komentarze: 24 | wyświetlenia: 9060
29
komentarze: 20 | wyświetlenia: 4227
28
komentarze: 26 | wyświetlenia: 3094
29
komentarze: 9 | wyświetlenia: 3690
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska