JustPaste.it

Zdrowe odżywianie? Bez śniadania ani rusz!

Co jeść, czego unikać, co jest zdrowe, a co nam szkodzi? Natłok informacji przyprawia o prawdziwy zawrót głowy. Jedno natomiast jest pewne - śniadanie to podstawa zdrowej diety!

Co jeść, czego unikać,  co jest zdrowe, a co nam szkodzi? Natłok informacji przyprawia o prawdziwy zawrót głowy. Jedno natomiast jest pewne - śniadanie to podstawa zdrowej diety!

 

Zdrowe odżywianie jest dziś po prostu "modne". Często jest tematem pogaduszek w pracy, zaleceń dla latorośli w domu, czy towarzyskich pogaduszek z przyjaciółmi. Praktyka pokazuje jednak, że od słów do czynów droga jest często bardzo daleka.

Jeśli starasz się poprawić swoją dietę, a ciągle nie wychodzi, zacznij od czegoś prostego, od początku, od śniadania.

zdrowe śniadanie

Prawdziwie zdrowe śniadanie

Dietetycy zgadzają się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dostarcza potrzebną dawkę energii, dzięki czemu nasz organizm może poprawnie funkcjonować. Jednak jak powinno wyglądać dobre śniadanie?

Przede wszystkim posiłek ten nie powinien być spożywany "w biegu". Pośpiech źle wpływa na procesy trawienne, co może spowodować różne dolegliwości układu pokarmowego (a nawet tycie!). Należy więc codziennie wygospodarować 10-15 minut dla naszego organizmu, aby dostarczyć mu niezbędne produkty odżywcze.

Co ważne, śniadanie nie musi być obfite! Wystarczą niewielkie ilości dobrej jakości pokarmu, które pozwolą na przetrwanie do drugiego śniadania (lunchu) bez ciągłego sięgania po popularne zapychacze (batoniki, cukierki, rogaliki, wafelki i inne niezdrowe przekąski).

Dobrze, żeby nasze śniadanie składało się z produktów bogatych w węglowodany złożone, które dłużej podlegają trawieniu, dzięki czemu dostarczają energię przez dłuższy czas. Do takich zdrowych posiłków należą, m. in.:

  • jajecznica i lekkie omlety,
  • pełnoziarniste pieczywo,
  • owsianka i płatki muesli (ale wyłącznie te, naturalne - bez cukru),
  • surówki wielowarzywne

 

Czego natomiast lepiej unikać?

  • białego pieczywa,
  • wszelkiego typu kremów czekoladowych,
  • mocno dosładzanych jogurtów pitnych
  • produktów ciężkostrawnych (np. popularnych kiełbasek)

 

Kawa do czy zamiast śniadania?

Warto pamiętać, że należy unikać picia kawy na pusty żołądek. Ma ona wtedy negatywny wpływ na nasz układ pokarmowy, m. in. poprzez podrażnianie błony śluzowej. Popularny zwyczaj picia kawy bez śniadania w długim okresie może tez doprowadzić do powstania choroby wrzodowej.

Jeśli więc nie możesz obejść się bez porannej kawy, wypij ją po zjedzeniu jakiegokolwiek produktu spożywczego. Możesz ją też złagodzić, dodając mleko -  zmniejszy to ryzyko wystąpienia niestrawności i innych dolegliwości.

Pamiętaj: kawa nie zastępuje śniadania, ale może być do niego smacznym, pobudzającym dodatkiem.

 

Poranne suplementy 

Razem ze zdrowymi nawykami w parze często idzie spożywanie suplementów diety. Umiejętnie dobrane i stosowane regularnie będą doskonale wspierać, poprawiając pracę Twojego organizmu. 
Pamiętaj jednak, że suplementy w żadnym razie nie zastępują normalnego posiłku, a - jak wskazuje ich nazwa - mają go uzupełnić.

Pomysł żeby zamiast śniadania połknąć garść tabletek (promowany niekiedy przez fanów odchudzania), będzie zupełnie chybiony. Szybko odczujesz brak energii i narastający głód, który najłatwiej wtedy zaspokoić łatwo dostępnymi przekąskami. W ten sposób zamiast pracować nad dietą, możesz ją jeszcze pogorszyć.

Pamiętaj - suplementy są wskazane jako uzupełnienie, nie zastąpienie posiłku!

 

Jedz na zdrowie!

Chcesz schudnąć? Chcesz prowadzić zdrowy tryb życia?

Pierwszym krokiem jest wypracowanie nawyku regularnego spożywania śniadań, które przygotują twój organizm na każdy dzień.

Smacznego!

Artykuł powstał we współpracy z zespołem apteki Cefarm24 oferującą leki, suplementy diety i kosmetyki. 

Logo Cefarm24