Login lub e-mail Hasło   

Jaka dieta jest najlepsza dla zdrowia?

Temat zdrowego odżywiania jest niezwykle popularny w mediach. Specjaliści wszelkiej maści co i rusz wypowiadają się, jak należy się odżywiać, by być zdrowym i czuć się dobrze.
Wyświetlenia: 334 Zamieszczono 11/05/2016

Z drugiej jednak strony nie brakuje doniesień o najnowszych odkryciach dietetycznych, czyli super dietach, mających gwarantować idealną wagę i świetne samopoczucie. Jak pośród tego gąszczu informacji znaleźć te najbardziej wiarygodne?

Na początku warto podkreślić, że zupełnie czym innym są programy dietetyczne dla ludzi chorych i zdrowych. Różne schorzenia, nie tylko metaboliczne, wymuszają konieczność trzymania się wytycznych dietetyka. W tym przypadku dieta jest równie ważna jak leczenie farmakologiczne, a często, jak na przykład w celiakii lub alergii, jedynym gwarantem ustąpienia dokuczliwych objawów.

Natomiast osoby zdrowe mogą cieszyć się brakiem ograniczeń i dowolnie komponować swoje menu. Jednak jak należy prawidłowo to robić?

Pierwszym krokiem powinno być przyjrzenie się piramidzie żywieniowej, o której chyba każdy kiedyś słyszał. Nie bez powodu – obrazuje ona zalecenia dietetyczne najbardziej optymalne dla zdrowia. Na dole piramidy umieszczone są produkty, które powinno się jeść jak najczęściej, a na szczycie – te, które lepiej ograniczać (ale nie wykluczać!). W skrócie – najwięcej powinniśmy jeść warzyw, w dalszej kolejności owoców, potem w kolejności są wartościowe węglowodany (pełnoziarniste pieczywo, makarony, kasze itd.), mleko i jego przetwory, artykuły dostarczające białka zwierzęcego (mięso, ryby, jaja) oraz orzechy i wartościowe tłuszcze. Nie należy zapominać o przyjmowaniu należytej ilości płynów (co najmniej dwa litry dziennie).

Piramida wyznacza ogólne wytyczne, wymaga jednak komentarza. Nawet przestrzegając tych zaleceń można nie odżywiać się w pełni zdrowo. Jak to możliwe? Otóż jeżeli dieta bazuje na niewielkiej liczbie artykułów, nawet najzdrowszych, jest mała szansa dostarczenia organizmowi wszystkich niezbędnych substancji. Różne produkty zawierają różne składniki odżywcze w różnych proporcjach i dopiero urozmaicona dieta zapewnia prawidłową podaż minerałów, witamin, błonnika, białek, tłuszczy i węglowodanów.

Powstaje jednak pytanie, co robić, jeżeli po prostu nie lubimy czegoś jeść? Tak naprawdę małą grupa ludzi jest „wszystkożerna”. Oczywiście nie ma konieczności zmuszania się do jedzenia czegoś, co nie smakuje. Pomocą będzie wizyta u dietetyka, który w przygotowywanym planie żywieniowym uwzględni wymagania organizmu, ale też upodobania smakowe. Dzięki temu nawet nie jedząc niektórych produktów, dostarczymy sobie wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.

Urozmaicona, zbilansowana dieta jest też podstawą zdrowego odchudzania. Jakakolwiek monodieta oparta na jednym czy kilku produktach przyniesie więcej szkody niż pożytku. Owszem, być może uda się zrzucić kilka kilogramów, lecz okupione to będzie pogorszeniem samopoczucia, osłabieniem, być może pogorszeniem stanu skóry i włosów. Będzie to wynikiem niedoborów substancji odżywczych.

Zastanawiasz się, jak skomponować swoją dietę? Zajrzyj tutaj: poradnia odchudzania Warszawa i przeczytaj fachowe porady z zakresu zdrowego odżywiania.

Podobne artykuły


23
komentarze: 23 | wyświetlenia: 2826
110
komentarze: 47 | wyświetlenia: 160030
39
komentarze: 24 | wyświetlenia: 21514
30
komentarze: 40 | wyświetlenia: 7123
24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 23045
22
komentarze: 53 | wyświetlenia: 3349
71
komentarze: 22 | wyświetlenia: 17729
16
komentarze: 14 | wyświetlenia: 139932
16
komentarze: 1 | wyświetlenia: 5922
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 7198
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 2313
 
Autor
Artykuł
Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska