Login lub e-mail Hasło   

NIeletnia Otyłość

W ostatnich latach nadwaga i otyłość stały się dużym problemem w zakresie zdrowia publicznego. Coraz częściej chorobą tą dotknięte są dzieci. Z raportu Światowej Organizacji Zdr...
Wyświetlenia: 483 Zamieszczono 16/05/2016

W ostatnich latach nadwaga i otyłość stały się dużym problemem w zakresie zdrowia publicznego. Coraz częściej chorobą tą dotknięte są dzieci. Z raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat w naszym kraju, aż trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą. Polskie 11-latki są grubsze niż ich rówieśnicy w Europie i USA. Dlaczego tak się dzieje?

 W Europie otyłe jest co czwarte dziecko. W Polsce nadwagę ma obecnie aż 29 proc. 11-latków i prawie tyle samo 14-latków. WHO objęła badaniami 207 tys. najmłodszych mieszkańców Europy i Ameryki Północnej. Na tym tle wypadliśmy bardzo źle. Nasze dzieci znalazły się w czołówce najbardziej otyłych. Odsetek 11-latków z nadwagą w Polsce jest najwyższy na świecie. Wśród 12-latków wielu waży nawet ponad 100 kilogramów.

Przyczyny powstawania otyłości są różne. Główną z nich jest jednak niepoprawna dieta. Zaledwie u 5% dzieci i młodzieży z nadmierna masa ciała, otyłość ma związek z chorobami układu dokrewnego. Większość przypadków wywołuje spożywanie większej ilości kalorii niż potrzebuje tego młody organizm. Kalorie te są dostarczane dzieciom głównie w słodyczach, słonych przekąskach, napojach oraz daniach typu fast food. Niestety te wysoko przetworzone produkty oprócz dużej ilości kalorii nie dostarczają dzieciom zbyt wielu składników odżywczych. Cierpią więc one na niedobór witamin oraz wapnia, które jest bardzo ważnym czynnikiem budującym kości w okresie dorastania.

Problemem są również nieregularne posiłki. Powoduje to podjadanie, a jak wiadomo dzieci chętniej sięgną po batona niż jabłko w ramach przekąski. Dawanie dzieciom pieniędzy na zakup śniadania zamiast przygotowania posiłku do szkoły sprawia, że dzieci zamiast zjeść kanapkę wybierają słodką drożdżówkę lub batonika. Nie dość, że taka słodka alternatywa nie daje im energii na cały dzień, to składa się głównie z cukrów, tłuszczy i węglowodanów prostych które znacząco wpływają na otyłość.

Należy pamiętać, że dzieci czerpią wzorce z zachowania dorosłych. Szybkie tempo życia, brak czasu na spożywanie wspólnych posiłków oraz częste zastępowanie domowego obiadu pizzą, chińszczyzną czy kebabem, powoduje błędne wzorce żywieniowe już od najmłodszych lat. Bardzo ciężko jest się pozbyć nawyków zakorzenionych w dzieciach już od dzieciństwa.

Zatrważający jest również fakt jak wiele dzieci unika zajęć wychowania fizycznego w szkołach. Rodzice zwalniają dzieci z byle powodu z wf-u co skutkuje brakiem ruchu. Dzieci zamiast bawić się na świeżym powietrzu, biegać, grać w piłkę, siedzą przed telewizorami i komputerami. Nawet gdy spotykają się wolą razem pograć na komputerze niż wyjść pobawić się w berka.

Niepoprawna dieta, nieprzywiązywanie wagi do tego co jedzą nasze dzieci, porcje wielkie jak dla dorosłych i brak ruchu to prosta droga do otyłości. Należy coś szybko zmienić w sposobie naszego życia, aby nasze dzieci nie borykały się z tą chorobą. Pamiętajmy, że otyłe dziecko najprawdopodobniej zostanie otyłym dorosłym. Nie dajmy naszym dzieciom umrzeć w wieku 40 lat na wskutek choroby wynikającej z otyłości. Bądźmy dla nich wzorem, poświęćmy czas na przygotowanie im pełnowartościowych posiłków oraz na chwile zabawy na świeżym powietrzu. Nie nagradzajmy ich słodyczami, a wycieczką rowerową w ciekawe miejsce. Dajmy im szanse na zdrową przyszłość.

Podobne artykuły


17
komentarze: 71 | wyświetlenia: 2192
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1219
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1068
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1124
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 546
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 797
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 643
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 681
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 490
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 983
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 624
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

"Główną z nich jest jednak niepoprawna dieta."
a ja myślałem, że nagminne siedzenie przed komputerem w domu.

Z moich rówieśników za dziecka nikt nie odżywiał się "prawidłowo" - fastfoody, drożdżówki, ciastka, chipsy były na porządku dziennym. Różnica polegała na tym, że nam do szczęścia potrzebna była piłka albo pistolety (rzecz jasna zabawki).

@Trebor:
Zgadza się, tak jak napisałam brak ruchu ma również ogromne znaczenie. Zbyt wczesne dawanie dzieciom tabletów, komputerów czy telefonów powoduje, że nie chcą one bawić się na dworze. pochłania je ten wirtualny świat i jest to przerażające. Straszne jest również to jak wiele dzieci jest uzależnione od technologii. Dostają histerii na samą myśl braku telefonu przy sobie.
Niemn ...  wyświetl więcej

@KatarzynaKa: z tym jedzeniem jakoś różnicy nie dostrzegam u siebie i kolegów sprzed laty a u dzieciaków współcześnie.

Natomiast uwagę zaczęto na to zwracać ze względu na postępującą otyłość. Gdyby jednak rodzice kazali dzieciom dupy ruszyć sprzed telewizora, problem by zniknął a dzieciaki jadłyby co chcą.

@Trebor:
To nie jest tak, jak twierdzisz - że tylko dupy trzeba ruszyć. 70% przyczyn otyłości - to niewłaściwe odżywianie się, 30% - to brak ruchu.
Poza tym - ile masz lat, Trebor-ze, że twierdzisz, że ileś tam lat temu zajadałeś się fast-food'ami? One zaczęły się dopiero w latach 90-tych XX wieku. Wcześniej był chleb ze smalcem lub polany śmietaną z cukrem (niestety - z cukrem). ...  wyświetl więcej

  Trebor,  17/05/2016

@Janusz Dąbrowski: o tym właśnie piszę - nie żyłem jeszcze świadomie gdzie - jak piszesz - był chleb smalec i cukier.
Miałem okazję wraz z rówieśnikami (za przeproszeniem) nawpieprzać się tego syfu, ale to zawsze było po grze w piłkę, w przerwie, przed grą i zawsze się ganiało wspólnie po podwórku.
Nie było siedzenia przed telewizorem więcej niż godzinę dziennie - by pooglądać wieczo ...  wyświetl więcej

@Trebor:
Jasne - dzięki serdeczne za koment :).
Ruch przede wszystkim dotlenia i dzięki temu masa toksyn ma "szansę" być skutecznie zneutralizowana.

  nse,  18/05/2016

Skleroza w sposób naturalny zapewnia sporo ruchu :DDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska