JustPaste.it

Czy warto studiować rolnictwo?

Tegoroczni maturzyści staną niebawem przed trudnym wyborem, który w dużym stopniu zadecyduje o ich zawodowej przyszłości.

Tegoroczni maturzyści staną niebawem przed trudnym wyborem, który w dużym stopniu zadecyduje o ich zawodowej przyszłości.

 

Wybór kierunku studiów, a co za tym idzie swojej ścieżki zawodowej jest nie lada wyzwaniem dla młodych ludzi. Co wybrać – trudny, ścisły kierunek, dający szansę na dochodowe zajęcie po ukończeniu studiów, czy może studia humanistyczne, w powszechnym przekonaniu uchodzące za łatwiejsze, jednak statystycznie generujące najwięcej bezrobotnych absolwentów. Warto skłonić się w stronę niszowych kierunków, takich jak np. rolnictwo. Studia te choć mało popularne, dają ogromną wiedzę, pozwalają na opanowanie wielu praktycznych umiejętności, a w przyszłości  oferują szerokie perspektywy rozwoju.

W Polsce jest niewiele uczelni rolniczych, oferujących atrakcyjne kierunki dla osób chcących związać swoją zawodową przyszłość z tą branżą. Na szczęście ta niewielka ilość nie idzie w parze z  jakością kształcenia. Polskie uczelnie rolnicze postrzegane są jako prestiżowe, a ich absolwenci uchodzą za dobrze wykształconych i odpowiednio przygotowanych do wykonywania wybranego zawodu.

Aby rozpocząć studia na kierunku rolnictwo, maturzysta powinien jak najlepiej zdać egzaminy z wymaganych przez uczelnię przedmiotów. Najczęściej są to biologia, chemia i fizyka. Warto poświęcić więcej uwagi tym przedmiotom jeszcze w trakcie nauki w szkole, gdyż w pierwszych latach studiów szeroka wiedza z tych dziedzin może okazać się bardzo przydatna.

Studia rolnicze nie należą do łatwych kierunków. Studenci rolniczych kierunków zgłębiają bowiem wiedzę z dziedzin nie tylko ściśle związanych z rolnictwem. Funkcjonowanie infrastruktury rolniczej, ekonomika i zarządzanie produkcją to zagadnienia, z którymi student rolnictwa na pewno nie raz zetknie się w trakcie nauki. Choć rolnictwo niektórym może kojarzyć się jako niemodny, przestarzały kierunek, uczelnie rolnicze w Polsce robią wszystko, by obalić te mity. Studenci rolnictwa odbywają szereg zajęć związanych z nowoczesnymi technikami informatycznymi wykorzystywanymi w rolnictwie, zdobywają wiedzę z zakresu pozyskiwania funduszy unijnych, uczą się rozwiązywania problemów z zakresu administracji, a także szlifują języki obce, ze szczególnym uwzględnieniem słownictwa związanego z rolnictwem.

 Absolwent studiów rolniczych wbrew stereotypowej opinii nie jest skazany tylko i wyłącznie na pracę w gospodarstwie rolnym. Dzięki zdobytej na studiach wiedzy z wielu dziedzin może realizować się zawodowo także w instytucjach, urzędach i agencjach związanych z rolnictwem, a dzięki znajomości języków obcych, obszar jego potencjalnej kariery zawodowej  nie ogranicza się wyłącznie do terytorium Polski.

Młodzi rolnicy rozpoczynający prowadzenie gospodarstwa rolnego, którzy posiadają wyższe wykształcenie kierunkowe, mogą liczyć na atrakcyjne dopłaty. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie nasze-rolnictwo.pl

Warto więc rozważyć wybór studiów rolniczych, zwłaszcza jeśli w perspektywie mamy przejęcie gospodarstwa od rodziców, lub rozważamy zakup ziemi i prowadzenie własnej działalności gospodarczej związanej z produkcją rolną. Coraz popularniejsze, a co za tym idzie coraz bardziej dochodowe staje się rolnictwo ekologiczne. Z roku na rok coraz mocniej rozwija się trend na zdrowe odżywianie, a owoce, warzywa, mięso i przetwory od zaufanych rolników są produktami niezwykle pożądanymi na rynku. Wybór rolnictwa jako przyszłej ścieżki kariery wydaje się więc być bardzo obiecującą opcją dla tegorocznych maturzystów.