Login lub e-mail Hasło   

Likwidacja barier architektonicznych

Usuwanie barier architektonicznych to niestety drogie przedsięwzięcie. Jednakże dla osób niepełnosprawnych lub starszych jest to czasami konieczność.
Wyświetlenia: 304 Zamieszczono 31/05/2016

W innym wypadku staną się bowiem niewolnikami w swoim własnym domu, ponieważ schody są dla nich barierą nie do pokonania. Na szczęście istnieje szeroki wybór urządzeń umożliwiających osobom niepełnosprawnym pokonywać schody. Wśród nich wyróżniamy krzesełka schodowe, platformy schodowe, windy i schodołaz. Poszczególne urządzenia montowane są w różnych miejscach. Niektóre z nich lepiej spiszą się w domu, a inne w wielopiętrowych blokach. Pamiętajmy, że o wyborze optymalnego urządzenia decyduje także rodzaj niepełnosprawności. Niektóre z wind nie potrzebują także osoby trzeciej, które steruje systemem – to także może być jednym z czynników decydujących o zakupie.

Dla osób starszych poruszających się o własnych siłach bardzo dobrym rozwiązaniem będą krzesełka schodowe. Urządzenia te montowane są do specjalnej szyny. Dzięki temu mogą być one wykorzystywane do transportu osób na schodach o różnym kącie nachylenia. W ofertach wielu firm znajdziemy, oprócz standardowych urządzeń poruszających się po linii prostej, także te, których tor jest krzywoliniowy. Rozwiązanie to umożliwia transport na większej ilości kondygnacji. Niestety w przypadku krzesełek jeżdżących po długim, krętym torze musimy liczyć się z większymi kosztami. Urządzenia tego typu zasilane są za pomocą akumulatora. Do montażu krzesełka potrzeba bardzo mało miejsca, siedziska są składane, więc nie zajmują dodatkowego miejsca na klatkach schodowych. Urządzenia te są bardzo bezpieczne – wyposażone są bowiem specjalne pasy bezpieczeństwa, czujniki oraz blokadę siedziska.

Kolejnym urządzeniem tego typu jest platforma schodowa. Winda dla niepełnosprawnych tego typu przeznaczona jest dla osób, które poruszają się na wózku. Często możemy ją znaleźć w budynkach użyteczności publicznej. Oczywiście platformy schodowe mogą być wykorzystywane także w domach prywatnych. Niestety są to urządzenia droższe niż krzesełka schodowe, lecz te pierwsze często nie mogą być, ponieważ nie transportują wózków. Oprócz tego do jego montażu potrzebna jest większa ilość miejsca. Tak jak w przypadku krzesełek także platformy schodowe mogą poruszać się zarówno po torze prosto jak i krzywoliniowym.

Artykuł powstał we współpracy z windy-schodowe.pl

Podobne artykuły


8
komentarze: 79 | wyświetlenia: 1271
111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 60990
54
komentarze: 56 | wyświetlenia: 32672
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31366
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 63674
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65098
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 23361
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 28977
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 28635
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 23667
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26375
32
komentarze: 12 | wyświetlenia: 26761
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska