Login lub e-mail Hasło   

Co to znaczy, żyć poza schematem?

...czyli o najbardziej rygorystycznym więzieniu w historii gatunku ludzkiego.
Wyświetlenia: 1.356 Zamieszczono 02/06/2016

   Natknąłem się ostatnimi czasy na artykuł (?) pewnej blogerki który zatytułowany był bodajże "Nie dajmy się zdoroślić". W jej wywodach chodziło generalnie o to, że zabijamy dziecko które w nas tkwi w dorosłości. Piękna idea. Jak wiemy jednak w naszych czasach ludzie odsuwają się od ideałów, mało kto wierzy w jakiekolwiek pozamaterialne wartości, lub wierzy bardzo powierzchownie. Uderzyło mnie jednak w sposobie jaki pisała to, że nie dopuszczała myśli iż są ludzie którzy po prostu chcą się zdoroślić, być poważnym bo tak zostali wychowani, tak podpowiada im schowane gdzieś głęboko swoje ja. Nie ma jednej drogi którą idziemy wszyscy podążając jeden za drugim, wygląda to raczej jak chodzenie po wielkiej łące, każdy w innym kierunku, tempie, niektórzy leniwie łypią na kwitnący piołun inni biegną po tej łące załatwiają swoje sprawy nie dostrzegając tego co ich otacza.

   I tu zaczyna się rozważanie, kto żyje właściwie? I wszyscy i nikt. Bo chodzi tylko i wyłącznie o jedno, żyć tak aby być szczęśliwym. Słucham Czajkowskiego kiedy to piszę, jestem szczęśliwy. Ktoś trzyma swoje dziecko czytając to, trzyma w dłoniach cały swój świat i jest bardziej wniebowzięty niż ten który oddaje się "pasji" ciągu amfetaminowego i idzie przez życie z podpuchniętym nosem a jednak z uśmiechem, takim prawdziwym czy sztucznym, nieważne. Najgorsze, to żyć wbrew własnej woli. Często słyszę, że nastolatki, młode dziewczyny są pod presją społeczeństwa które wymaga schematu "szkoła-praca-rodzina" z czym praca niekoniecznie (choć zajmowanie się domem nie jest wcale mniej męczące niż na przykład praca w biurze). Zresztą chłopaki też to mają, sam często słyszę "znalazłbyś sobie dziewczynę" a ja spokojnie czekam bo chyba troszkę wierze w przeznaczenie i nie szukam nic na siłę. Mam czyste sumienie i tak idę przez życie. Mam znajomych którzy są młodzi, mają dziecko, drugie w drodze i to jest sensem ich życia. to jest piękne. Znam też takich którzy oszukują się twierdząc, że lubią samotność a tak naprawdę cierpią bezsennymi nocami w tęsknocie za czułością.  

   Więzienie o którym chciałbym wspomnieć tkwi w każdym z nas. A wystarczy zadać samemu sobie pytanie, czego ja właściwie od życia oczekuje? Czy chcę zostać księdzem i sprawiać ludzi lepszymi? Czy pójdę do wojska i będę bronić ojczyzny? Może właśnie chcę założyć rodzinę i grzać się w cieple domowego ogniska? Ewentualnie nie oczekuje nic i zostanę tanim menelem na którego będą patrzeć z góry ale będę miał to w głębokim poważaniu nie czując na sobie ich wzroku?

   Niewątpliwie najbardziej zgodnym z naszą naturą jest układ z rodziną, mamy przecież plemienne zapędy, tak stworzyły nas dziesiątki tysięcy lat ewolucji i posiadamy pewne instynkty, choćby instynkt przedłużenia gatunku. Lecz tempo dzisiejszej cywilizacji zaburza w nas te instynkty bo jesteśmy omotani, dlatego nie warto popadać w paranoję i znaleźć swoje miejsce lub swoją drogę na tej pięknej jednak "łące" życia.

kk

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 793
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1346
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1094
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1107
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 625
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1222
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1242
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 652
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1057
12
komentarze: 144 | wyświetlenia: 1351
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 347
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 725
11
komentarze: 65 | wyświetlenia: 350
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Trebor,  02/06/2016

"chcieć zdorośleć" - brzmi jak swego rodzaju obelga, coś wynaturzonego i niedopuszczalnego :-)))
Generalnie to, że doroślejemy to wina samych dorosłych. To nie dzieci narzucają schematy lecz dorośli. Dzieci wszystko widzą inaczej a dorośli to zabierają zabijając dziecinność. I my będąc dorośli też będziemy zabijać w dzieciach dziecko - niestety

ardzo fajnie, że pisząc, nie pouczasz i nie wytykasz nikogo palcem. Szukasz równowagi w tym wszystkim. Gratuluję

@Trebor: 'To nie dzieci narzucają schematy lecz dorośli.@ - a dorośli tworzą zasady, które mają chronić społeczeństwo przed anarchią. Chyba nie jest winą dorosłych, ochrona wartości społecznych, które te społeczeństwo chronią?

Chcesz być niezależny od wyroków (zasad) społeczeństwa? To niemożliwe - chyba, że popadniesz z nim w konflikt. Twoim obowiązkiem jest spełniać takie oczekiwania społ

...  wyświetl więcej

  Trebor,  03/06/2016

@gluptak: a gdybym zamienił słowo "wina" na "przyczyniają się"? Byłoby trafniejsze?

@Trebor: Słowa są nieprecyzyjne ... co więcej można nimi manipulować tak, by idea, którą chcemy nimi wyrazić była prawdopodobna. To erystyka (Schopenhauer), stosowana w nie tylko w polityce, ale i w życiu codziennym. cała "zawartość" eioby opiera się na erystyce. Każda opinia może mieć zwolenników i przeciwników, którzy z równą sprawnością (językową) potrafią wykazać swoje racje - tzn. udowodnić, ...  wyświetl więcej

"I co z tego, że mam okno na świat,

jeśli ograniczam się ramą niepełnego postrzegania?

Chowam się za szybą własnych lęków,

domniemanej niedoskonałości i zaniżonego poczucia wartości.

I jakby tego było mało, to zbroję to szkło uważnością

na swój własny obraz w oczach innych…"

Zaczynam czekać na twoje następne ;)

  Henear,  02/06/2016

Nie przestraszyć się swoich możliwości to pierwszy krok, drugi to nie popaść w pychę

  gluptak,  03/06/2016

@Henear: Aby nie przestraszyć się swoich możliwości trzeba mieć pychę wiary w siebie! Istnieje cienka ścieżka równowagi - generalnie nie wychylać się za bardzo ... by w miarę spokojnie życie dożyć.

  mobilek99  (www),  16/06/2016

Koszty życia tak zżerają, że po ukończeniu szkoły nie ma czasu na zabawę i marzenia.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska