Login lub e-mail Hasło   

Nauczanie na odległość to nie to samo co e-learning?

Czy e-learning i nauczanie na odległość to to samo? Jakie są różnice i czym charakteryzują się oba modele nauczania?
Wyświetlenia: 480 Zamieszczono 03/06/2016

Mylnie przyjmuje się dzisiaj, że pojęcie „nauczanie na odległość” jest tożsame z popularnym dziś zjawiskiem, jakim jest e-learning. Mimo wielu podobieństw obydwa systemy nauczania charakteryzują się m.in. odmienną częstotliwością i sposobem nauczania.


W krajach Unii Europejskiej stworzono wiele różnych modeli rozwoju nauczania na odległość, natomiast w Polsce nie ma powszechnie praktykowanych i akceptowanych standardów, które mogłyby normować istnienie na rynku tego typu nauczania.


Nauka na odległość


Nauczanie na odległość to sposób prowadzenia nauczania dydaktycznego w takich warunkach, gdy nauczyciel oraz uczniowie znajdują się od siebie w znacznej odległości i stosują z tego powodu różne metody przekazu informacji, obecnie najczęściej technologie komunikacyjne wykorzystujące głos, zapis wideo, komputerowe formy prezentacji danych, elektroniczne nośniki informacji czy też zwykłe materiały drukowane. System nauczania na odległość był stosowany dużo wcześniej nim pojawił się i spopularyzował internet. Wykorzystywano m.in. nauczanie korespondencyjne oraz naukę za pomocą radia i telewizji. Wraz z upowszechnieniem się technologii komputerowej i internetu w nauczaniu na odległość zaczęto wykorzystywać techniki multimedialne oraz sieć internetową.


E-edukacja


E-learning to pojęcie autonomiczne od terminu nauczania na odległość, czyli nauczania zdalnego. E-learning to grupa narzędzi technicznych, które są wykorzystywane do prowadzenia nauczania zarówno tego tradycyjnego, jak i szkolenia na odległość. Wykorzystuje się w tym celu wszelkie dostępne obecnie media, w tym m.in.: internet, intranet,ekstranet, przekazy satelitarne, taśmy audio-wideo, telewizję interaktywną, mobilne nośniki danych czy też płyty CD-ROM. Dzięki e-learningowi możliwa jest nauka w dowolnym miejscu i czasie, a co najważniejsze, to uczący się może samodzielnie wybrać preferowany przez siebie format dostarczania wiedzy i tempo jej przekazywania.


E-learning może znacznie pomóc w usprawnieniu systemu edukacyjnego i szkoleniowego zarówno w instytucjach publicznych, jednostkach edukacyjnych, korporacjach, jak i w małych firmach z różnych branż gospodarki.


Artykuł powstał przy współpracy z http://www.elearning.ideo.pl/

Podobne artykuły


11
komentarze: 175 | wyświetlenia: 813
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 752
7
komentarze: 81 | wyświetlenia: 989
7
komentarze: 2 | wyświetlenia: 624
6
komentarze: 48 | wyświetlenia: 1005
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142288
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 242717
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 112432
90
komentarze: 29 | wyświetlenia: 122587
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska