Login lub e-mail Hasło   

Dlaczego trzeba regularnie badać piersi?

Pytanie to może się wydać trywialne, ale w obliczu odsetka kobiet, u których co roku wykrywa się nowotwór gruczołu piersiowego, warto przez chwilę skupić się na tym zagadnieniu.
Wyświetlenia: 304 Zamieszczono 13/06/2016

Rak piersi, bo tak potocznie nazywana jest ta choroba, każdego roku atakuje kilkanaście tysięcy polskich kobiet. Choroba dotyka zazwyczaj pacjentki między 45 a 69 rokiem życia, ale oczywiście zdarzają się zachorowania kobiet znacznie młodszych. Najgorsze jest to, że nowotwór często wykrywany jest w bardzo zaawansowanym stadium, niejednokrotnie z przerzutami. A to oznacza agresywne leczenie, czyli intensywną chemio- i radioterapię. Wiąże się ona z wieloma efektami ubocznymi, takimi jak utrata wagi i wypadanie włosów. Kobieta zmagająca się z chorobą musi jeszcze borykać z utratą urody i poczucia kobiecości, co wielokrotnie potęguje jeszcze amputacja gruczołu piersiowego, jednego lub obu.

Wczesna diagnostyka jest zatem niezmiernie ważna, zresztą tak jest w przypadku każdej choroby, nie tylko nowotworowej. W przypadku badania piersi bardzo wiele zależy od samej kobiety. Już młode dziewczęta powinny mieć świadomość, że regularne, comiesięczne badanie może im uratować nie tylko życie, ale także... urodę. Instrukcję dotyczącą sposobu wykonywania samobadania można znaleźć w internecie, a w razie wątpliwości można spytać ginekologa.

Jednak samobadanie nie wystarczy i konieczne jest także uczestniczenie w badaniach przesiewowych. Są nimi mammografia i USG piersi. W mediach szczególnie promowane jest badanie mammograficzne, i bardzo dobrze, jednak trzeba tutaj podać małe doprecyzowanie. Na oferty darmowej mammografii zwykle zapraszane są kobiety w średnim wieku. Jest to uzasadnione tym, że jak wcześniej wspomniano, choroba atakuje właśnie pacjentki w tym wieku. Jednak drugą ważną kwestią jest to, że po menopauzie zmienia się struktura piersi, więc wszelkie pojawiające się zmiany są w tym badaniu dobrze widoczne.

Natomiast w przypadku młodszych kobiet, to jest takich, które nie przeszły jeszcze menopauzy, piersi zbudowane są głównie z tkanki gruczołowej, określanej jako „radiologicznie gęstą”. W ich przypadku dużo lepsze rezultaty przynosi wykonanie badania ultrasonograficznego. Jest ono wskazane także wtedy, gdy w obrazie mammograficznym uwidoczniona jest zmiana, a lekarz chce bliżej poznać jej strukturę.

Obraz ultrasonograficzny nie jest prosty do interpretacji, więc najlepiej wybrać lekarza, który ma duże doświadczenie kliniczne i będzie wiedział jak dokonać analizy USG. Aby mieć pewność, że diagnostyka jest poprawnie wykonana, można wybrać się na badanie tutaj: USG piersi Kraków.

Po dwudziestym roku życia badanie USG powinno być przeprowadzane raz na dwa lata, a po trzydziestym – już raz na rok. Jeżeli kobieta zauważy w swoich piersiach jakiekolwiek zmiany, wycieki itp., powinna zgłosić się na badanie bez chwili zwłoki. Badanie mammograficzne refundowane jest raz na dwa lata. Wytyczne te nie dotyczą pacjentek szczególnie obarczonych ryzykiem zachorowania, dla których opracowane są specjalne zalecenia diagnostyczne.

Podobne artykuły


77
komentarze: 112 | wyświetlenia: 38220
39
komentarze: 11 | wyświetlenia: 10123
33
komentarze: 83 | wyświetlenia: 2983
32
komentarze: 20 | wyświetlenia: 3075
32
komentarze: 13 | wyświetlenia: 6211
31
komentarze: 34 | wyświetlenia: 3943
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 3481
28
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3702
30
komentarze: 31 | wyświetlenia: 68274
27
komentarze: 17 | wyświetlenia: 21722
26
komentarze: 12 | wyświetlenia: 3120
25
komentarze: 11 | wyświetlenia: 5092
24
komentarze: 10 | wyświetlenia: 27937
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska