JustPaste.it

Logistyka międzynarodowa - kolejny etap globalizacji polskich przedsiębiorstw

Nagłe i wyraźnie zauważalne zainteresowanie logistyką międzynarodową nie jest, wbrew pozorom, dziełem przypadku czy też niezrozumiałej mody.

Nagłe i wyraźnie zauważalne zainteresowanie logistyką międzynarodową nie jest, wbrew pozorom, dziełem przypadku czy też niezrozumiałej mody.

 

Zgodnie z opinią Macieja Szymczaka z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, obecna popularność logistyki międzynarodowej jest efektem trwającego właśnie procesu globalizacji. Proces umiędzynarodowienia zmienia zarówno polską gospodarkę, jak i poszczególne funkcje w tworzących ją przedsiębiorstwach. Pierwszym etapem globalizacji była ekspansja na rynki zagraniczne i wykorzystywanie związanych w tym form, a więc import, eksport oraz handel tranzytowy. Ponieważ jednak sam handel nie gwarantuje efektów długookresowych, zaraz za nim podążył międzynarodowy marketing. Rozwinięcie handlu i marketingu wymusiło z kolei stworzenie rozbudowanych relacji finansowych i kadrowych dostosowanych do wymogów stawianych przez proces globalizacji.

Kolejnym, trwającym właśnie etapem umiędzynarodowienia polskich przedsiębiorstw, jest stawianie na logistykę, jako na funkcję o znaczeniu przekrojowym, której rolą jest zarządzanie przepływem towarów i usług.

Kształcenie przyszłych kadr rozpoczęte

Wzrost zapotrzebowania na działania z zakresu logistyki międzynarodowej pociągnął za sobą wzrost zapotrzebowania na specjalizujących się w tym pracowników. Niestety, tempo wzrostu gospodarczego oraz idący za nim wzrost branży okazał się zbyt gwałtowny na możliwości polskiego rynku pracy. Brak wykwalifikowanych logistyków oznacza spore problemy dla polskich przedsiębiorstw, na szczęście z pomocą, nie po raz pierwszy, przychodzą krajowe uczelnie, które od kilku już lat rozpoczęły intensywne kształcenie na wymaganych kierunkach i specjalizacjach. Można jednak przypuszczać, iż tak długo, jak polscy maturzyści nie będą świadomi potrzeb polskiego rynku pracy wynikających z zachodzących cięgle przemian gospodarczych, tak długo będą oni wybierać mocno nieokreślone i nie dające konkretnych perspektyw kierunki (np. socjologia). Jedynie rozwijanie świadomości i prawdziwa praca u podstaw mogą przełamać szkodliwe przyzwyczajenia.

 

Źródło: http://www.uth.edu.pl/