JustPaste.it

Spotkanie na Artystycznym Szczycie

Teatr Wybrzeże, Naukowe Koło Filozoficzno Artystyczne oraz Nadbałtyckie Stowarzyszenie Trans-Misja zapraszają na TeArt-Akcje czyli rozmowy w teatrze inspirowane "Orkiestrą Titanic".

Teatr Wybrzeże, Naukowe Koło Filozoficzno Artystyczne oraz Nadbałtyckie Stowarzyszenie Trans-Misja zapraszają na TeArt-Akcje czyli rozmowy w teatrze inspirowane "Orkiestrą Titanic".

 

- Bardzo mnie cieszy zainteresowanie organizowanym przez nas projektem – mówi Aleksandra Gurska z Nadbałtyckiego Stowarzyszenia Trans-Misja.

Charakterystyczna forma wyrazu…

Rudolf Zioło - Absolwent Filologii Polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Reżyserii w leningradzkim Państwowym Instytucie Teatru, Muzyki i Kinematografii. Autor wielu nagradzanych spektakli, min.: Republika marzeń Bruno Schulza, Psie serce Michaił Bułhakow oraz Burza Williama Shakespeare'a. Od 2003 roku związany z Teatrem Wybrzeże, wyreżyserował tu przedstawienia: Bash, Woyzeck, Noże w kurach oraz Wesele.

Przekroczenie progu teatru – świątyni słowa i gestu nakazuje milczenie. Sztuka dramatyczna jest jednokierunkowa, jak wykład artystów dla niemych. W teatrze pozostało jednak miejsce na dialog. Widz nie jest wolny od pytań i refleksji. Tym samym otwarte jest również pole do konfrontacji poglądów pomiędzy widzami, artystami, myślicielami czy krytykami sztuki. TeArt-Akcje są próbą zachwiania ciszy panującej na widowni, przełamania bariery oddzielającej sacrum sceny.

Wszechstronna misja Art. Projektu…

Celem TeArt-Akcji jest analiza problematyki poruszanej w spektaklach, zwiększenie pola interpretacji, dzięki umieszczeniu jej w kontekście szeroko rozumianego dyskursu filozoficznego, jak również odpowiedź na pytania, jakie stawia nam dziś sztuka w ogóle. Pragniemy, aby widz czynnie uczestniczył w życiu teatru i zagrał w nim swoją własną rolę. Nawiązanie łączności między dwiema sferami teatru pozwoli na większe wzajemne zrozumienie.

Proponuje się  wszystkim widzom i miłośnikom sztuki scenicznej dyskusję krążącą wokół teatru i jego wyzwań, granic ekspresji oraz wspólne filozoficzne przemyślenie tematyki poszczególnych widowisk w formie panelu dyskusyjno-warsztatowego. Wspólnym rozważaniom towarzyszyć będą: przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego (aby pomóc umieścić omawianą sztukę w odpowiednim kontekście społecznym, historycznym i filozoficznym), artyści (aby zwerbalizować przekaz, towarzyszące grze emocje, opowiedzieć o swej pracy), reżyserzy (by wytłumaczyć widzom zastosowane w sztuce zabiegi, oraz skonfrontować z opinią widza swoje osiągnięcie), krytycy sztuki (który pomogą nam fachowym „okiem” spojrzeć na przedstawienie), obsługa teatru (aby przedstawić często pomijaną oprawę przedsięwzięć artystycznych) i inni goście.

-Warto wcześniej obejrzeć sztukę Orkiestra, Titanic ponieważ to ona będzie tematem naszych rozważań – zachęca Krzysztof Koruba z Nadbałtyckiego Stowarzyszenia  Trans-Misja.

Bałkański rodowód sztuki połączony z formą teatru absurdu dał znakomity efekt. Orkiestra Titanic nie tylko bowiem dotyka tematów istotnych - sytuacji ludzi wykluczonych społecznie, marzących o lepszym życiu, cierpiących z powodu życiowych niepowodzeń, ale ubiera je w niemal poetycką metaforę, sprawiając, że losy czwórki mieszkających na dworcu bezdomnych nabierają szerszego, metafizycznego kontekstu.

Dla tych, którzy lubią dysputy…

Naukowe Koło Filozoficzno-Artystyczne przy Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa WNS UG serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych do współpracy w ramach działalności Koła. Członkostwo w nim jest okazją do rozwijania własnych zainteresowań filozoficznych i twórczej konfrontacji poglądów, wymiany myśli i poszerzania horyzontów intelektualnych. Od 2006 roku wydawane jest przez Koło czasopismo studenckie "maKul(a)tura", które stanowi pole prezentacji aktywności twórczej studentów UG. W tym samym roku Koło nawiązało też współpracę z IS Wyspa czego owocem ma być organizacja serii konferencji. Dodatkową korzyścią z członkostwa może być uwzględnienie informacji o współpracy we wspólnych projektach w dyplomie końcowym.

Naukowe Koło Filozoficzno-Artystyczne powstało w 2003 roku przy Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa WNS UG. Opiekunem naukowym Koła jest dr Monika Bokiniec

- Jeśli chodzi o działalność Koła, realizujemy w tym roku projekty Teartakcje, RE: Efekt Marksa. Dodatkowo nawiązaliśmy współpracę z Krytyka Polityczna, czego owocem jest szereg organizowanych przez nas paneli. Poza tym wciąż spotykamy się raz na 3 tygodnie by dyskusje na temat danej lektury – zachwala Piotr Kozak, przedstawiciel Koła Filozoficzno Artystycznego.

Naukowe Koło Filozoficzno-Artystyczne zajmuje się refleksją nad współczesną kulturą oraz społeczeństwem, ze szczególnym uwzględnieniem ideologicznego komponentu bieżących zjawisk społecznych. Zainteresowania Koła koncentrują się wokół badań nad założeniami i teoriami, leżącymi u podstaw dominującego współcześnie światopoglądu, a także jego konsekwencji w zbiorowym życiu społecznym. Analiza ma na celu wyprowadzenie wniosków, które umożliwią rzetelną krytykę społeczną.

Refleksje nad współczesnym społeczeństwem obejmują również pogranicza filozofii, sztuki i kultury. Drugim torem działalności badawczej Koła jest więc pogłębiona analiza zjawisk, takich jak mass media, sztuka, estetyzacja kultury, działania komunikacyjne.