JustPaste.it

Niech stanie się światłość – 4 rodzaje kuchennego oświetlenia

Oświetlenie kuchenne wykracza poza rodzaj żarówki wkręconej w gwint.

Oświetlenie kuchenne wykracza poza rodzaj żarówki wkręconej w gwint.

 

Oświetlenie – 90% sukcesu

Każdy fotograf, czy operator filmowy powie Ci, że światło to najważniejsza rzecz w obrazie. Ta sama twarz odpowiednio oświetlona przez fotografa wygląda zupełnie inaczej niż zdjęcie z fleszem wykonane przez amatora. Oświetlenie kuchni ma takie same właściwości. W końcu jaskrawe światło, a ciemny pokój oświetlony świecami mają bardzo różny klimat i nastrój. Oświetlenie może działać korzystnie lub negatywnie na dane pomieszczenie, a nawet wpływać na postrzeganie przez nas przestrzeni i kształtów. W kuchni oświetlenie działa równo funkcyjnie – w końcu warto dobrze widzieć, co kroi się ostrym nożem do steków – oraz dekoracyjnie, podkreślając walory twojej kuchni.

Projektowanie kuchni dzieli oświetlenie kuchenne na 4 rodzaje. Ich poznanie powinno Ci dać wgląd w to, jak zacząć myśleć o oświetleniu kuchni i jaki rodzaj oświetlenia, będzie najlepszy w Twojej kuchni.

 

Oświetlenie Rozproszone - pejzaż kuchni

Rozproszone oświetlenie zapewnia równomierne oświetlenie w całej kuchni. Jest spokojne, nie jest jaskrawe i zapewnia dobrą widoczność. Najczęściej uzyskuje się ten efekt oświetlenia poprzez umieszczenie jednej lub kilku lamp w centralnym punkcie na suficie. Tego typu oświetlenie może pochłaniać duże ilości energii elektrycznej i powinno funkcjonować jedynie w trakcie spożywania posiłków przy kuchennym stole bądź korzystania z przestrzeni kuchennej na inny sposób. Jednak jest ono niewystarczające jako jedyne źródło oświetlenia w trakcie pracy w kuchni, gdyż stojąc przed blatem kuchennym, będziemy sami zasłaniać sobie źródło światła, rzucając cień na blat kuchenny.

 

Oświetlenie punktowe – pracownia kucharska

Zwane również oświetleniem kierunkowym – powszechne w pracowniach każdego rodzaju, a w końcu kuchnia, jest pracownią. Przygotowywane są w niej różne rzeczy do produkcji, których używa się ostrych narzędzi, wysokich temperatur i urządzeń elektrycznych. Stąd posiadanie dobrego oświetlenia jest niezwykle istotne. Dobrym i coraz częstszym rozwiązaniem umożliwiającym oświetleniem blatu, kuchenki i zlewu są zintegrowane z szafkami kuchennymi reflektory – ukryte w spodach górnych szafek kuchennych i okapie kuchennym. Oświetlenie punktowe powierzchni, nad którą nie znajdują się szafki – jak to bywa, chociażby w przypadku kuchennej wyspy – jest możliwe dzięki zastosowaniu wiszących nisko halogenowych lamp o niewielkiej mocy – tak by ich światło skupione było na obszarze bezpośrednio poniżej, ale wystarczająco delikatnym by nie oślepiały nikogo.

 

Oświetlenie szafek

Światło skupione na blatach kuchennych nie pomoże w dobrej widoczności zawartości szafek kuchennych. Tego rodzaju oświetlenie może być zastosowane zarówno w postaci oświetlenia wewnątrz szafek, jak i światła górnego – pochodzącego, chociażby z sufitu podwieszanego.

 

Oświetlenie dekoracyjne

Ostatni dodatkowy rodzaj oświetlenia, które pełni funkcję wyłącznie ozdobną — może składać się zarówno z podświetlenia LED w jaskrawym kolorze, jak i skomplikowanych ozdobnych lamp i motywów dekoracyjnych. Z oczywistych względów do tego celu najlepiej sprawdzają się nowoczesne meble kuchenne wyposażone w LED-owe żarówki lub taśmy, które pochłaniają mało energii elektrycznej – gdyż funkcja dekoracyjna zakłada ich ciągłe użytkowanie.

 

Producent mebli kuchennych spędzi z tobą dużo czasu na projektowaniu kuchni, skupiając się na szafkach kuchennych, blatach, powierzchniach etc., warto jednak nie omijać kwestii oświetlenia, skupiając się na czymś więcej niż estetycznych walorach lamp, i reflektorów kuchennych i zastanowić się nad ich funkcją.