Login lub e-mail Hasło   

Klimat i przyszła rewolucja

Zimą i wiosną panowały susze, a w czasie żniw padały ulewne deszcze. Nieurodzaje spowodowały drożyznę żywności i co wywołała niezadowolenie społeczne i w konsekwencji rewolucję
Wyświetlenia: 419 Zamieszczono 21/07/2016

KLIMAT I PRZYSZŁA REWOLUCJA

Podczas Minimum Daltona-minimum aktywności słonecznej doszło do oziębienia ziemskiego klimatu bo lato stały się zimniejsze i bardziej mokre. Rewolucja Francuska wydarzyła się w trakcie tego minimum. Dwie prace o klimacie Francji podają, że w latach poprzedzających Rewolucję Francuską, i podczas niej, doszło do warunków pogodowych szczególnie niekorzystnych. Zimą i wiosną panowały susze, a w czasie żniw padały ulewne deszcze. Nieurodzaje spowodowały drożyznę żywności i co wywołała niezadowolenie społeczne i w konsekwencji rewolucję. Najnowsza prognoza USDA podaje, że na świecie w 2015 i obecnym roku były i są spodziewane rekordowe zbiory pszenicy. Główną przyczyną jest zwiększenie prognozy zbiorów pszenicy w USA (o 5 mln t, do 61,53 mln t.), Rosji (o 1 mln t, do 65 mln t) i na Ukrainie (o 1 mln t, do 25 mln t), ze względu na korzystne warunki pogodowe. Z kolei ulewne deszcze we Francji były przyczyną obniżenia prognozy zbiorów pszenicy w całej Unii Europejskiej o 1 mln t do 156,50 mln t. Widać z tego, że głównym obszarem upraw pszenicy jest kontynent euroazjatycki. Najprawdopodobniej podczas nadchodzącego kolejnego minimum aktywności słonecznej dojdzie do powtórki sytuacji z okresu Rewolucji Francuskiej. W wyniku ulewnych deszczy w czasie żniw w Europie zachodniej i suszy na wschodzie kontynentu euroazjatyckiego, w okresie kilku a może kilkunastu lat dojdzie do nieurodzajów w zbiorach pszenicy i ogromnej (przynajmniej 200%) światowej zwyżki cen żywności. Wywoła to globalne niezadowolenie społeczne i powszechne rozruchy głodowe. Wyłonią się nowe, młode elity, które staną na czele zbuntowanych mas. Dojdzie do masowych migracji ludności w poszukiwaniu dostatku żywności. Jeżeli się to wszystko wydarzy to mam dla tych nowych elit przygotowany program globalnej pokojowej rewolucji, który przedstawiłem w książce pt. Historia naturalna i zmiany klimatu, dostępnej w Internecie. Czy zostanie on zrealizowany???

Jakuszowice, 21 lipca 2016, godzina 6:14 Bogdan Góralski

dopisek z dnia 3 sierpnia 2016 roku: 

Firma analityczna FranceAgriMer w raporcie z 4 lipca br. obniżyła odsetek upraw ocenianych w dwóch najwyższych kategoriach (ocena dobra i bardzo dobra) z 65 do 59 proc. Wynik jest gorszy w porównaniu ze średnią z ostatnich pięciu lat, a powodem korekty w dół są obfite opady deszczu występujące na terenie Francji.

Deszcze wpływają też na opóźnienie żniw. Do zeszłego poniedziałku zebrano zaledwie 1 proc. pszenicy miękkiej w porównaniu z 11 proc. w analogicznym okresie poprzedniego roku. Pogorszył się stan upraw jęczmienia. Oceny najwyższe otrzymało 53 proc. upraw tego gatunku w porównaniu do 62 proc. we wcześniejszym tygodniu.

Najgorzej wygląda sytuacja upraw we Francji, gdzie objawy chorobowe spowodowane obfitymi opadami nie tylko utrudniły i opóźniły rozpoczęcie żniw. Pogoda sprawiła, że zboże jest porażone przez patogeny chorobotwórcze Fusarium spp. i co przekłada się na niższą jakość zebranego ziarna. Uszkodzenia powodowane przez grzyby są najbardziej widoczne w północnych częściach kraju.

W związku z tym analitycy przewidują spadek zbiorów względem zeszłorocznego rekordu o ok. 10 proc. Według ostatnich prognoz Strategie Grains zmniejszyło swoje szacunki o 2 mln t do 36,5 mln t, podczas gdy Grupa ODA obniżyła swoją prognozę zbiorów o 1,5 mln t do 35 mln t. Agritel wskazuje, że Francja ma zebrać 37,3 mln t. pszenicy miękkiej

W Niemczech powracające deszcze obniżają zwartość białka. Na południu kraju opady i wysokie temperatury spowodowały wzrost porażenia przez patogeny chorobotwórcze. Zagrożenie chorobami w północnej część Niemiec, której produkcja w większości przeznaczona jest na eksport jest niewielkie.

Stowarzyszenie niemieckich rolników prognozuje zbiory pszenicy ozimej na 25 mln t, co oznacza spadek 4,4 procent w porównaniu z zeszłoroczną produkcją, informuje Reuters.

W Wielkiej Brytanii, trzeciego co do wielkości producenta pszenicy w UE także występowało zagrożenie spadku wydajności. Jednak ostatnia poprawa pogody przywróciła tamtejszym rolnikom nieco optymizmu.

Plony w Wielkiej Brytanii są prawdopodobnie niższe względem ostatniego sezonu, bowiem rolnicy częściowo ograniczyli nakłady na produkcję z powodu niskich cen pszenicy. Analitycy prognozują wielkość tegorocznych zbiorów w kraju od 14,9 mln t do 15,5 mln t, co oznacza spadek względem ubiegłorocznej produkcji pszenicy, kiedy zebrano 16,4 mln t.

Śmiertelna susza w Indiach

07-05-2016 13:51

FALE GORĄCA BĘDĄ JESZCZE INTENSYWNIEJSZE

 
Śmiertelna susza w Indiach

Susza w Indiach

PAP/EPA/SANJAY BAID

 

Po zeszłorocznej fali upałów jaka przeszła przez Indie, w kraju odnotowywane są rekordowe temperatury. Liczba śmiertelnych ofiar upałów rośnie, a zapasy wody maleją. Wybuchają pożary, rząd apeluje o picie wody, której nie ma. Sytuacja będzie coraz gorsza.

 

Susza i rosnące temperatury, nawet powyżej 6 stopni ponad normę, zabiły, od początku kwietnia 300 osób. Rekordowe temperatury wystąpiły we wschodniej części kraju, w Titlagarh i Orissa, tam termometry wskazały 48 st. C.

Niebezpieczeństwo

W takich warunkach muszą pracować hinduscy rolnicy, którzy mają do wyboru: zmarnować plony,

Bliźniak Sentinel poleciał w Kosmos. Zbada globalne ocieplenie - 26-04-2016

Bliźniak Sentinel poleciał w Kosmos. Zbada globalne ocieplenie

Do programu Copernicus dołączył satelita Sentinel-1B. Ma pomóc zapobiegać katastrofom naturalnym na Ziemi.czytaj dalej

zostając w domu kryjąc się przed słońcem lub pracować, ryzykując zawał i poparzenia.

Sytuacja pogodowa doprowadziła do masowych migracji z wiosek do miast w poszukiwaniu pracy.

- Rzeka Bhima wyschła. Jesteśmy przerażeni i nie mamy wody. Musimy podróżować co najmniej trzy, cztery kilometry, żeby uzyskać trochę wody - opowiada Mahiboob, mieszkaniec prowincji Karnataka. Ponad 150 hinduskich liderów i aktywistów podpisało się pod listem otwartym do premiera, wyrażając swoje "wspólne zaniepokojenie, dotyczące sytuacji społeczności rolniczej" i apelując o zapewnienie przez państwo farmerom bezpieczeństwa socjalnego. Protestujący proponują, wprowadzenie 100 dni w roku zagwarantowanej, płatnej pracy dla biednych i bezrobotnych.

"Pij wodę", tylko skąd?

Chiny otworzyły jedną z sześciu zapór na górnym biegu rzeki Mekong w zeszłym miesiącu, by pomóc sąsiednim krajom Azji Południowo-Wschodniej walczyć z ogromną suszą, która pozbawiła tysiące ludzi dostępu do wody pitnej – podaje agencja AP.

Większość krajów Azji Południowo-Wschodniej cierpi z powodu największej od 20 lat suszy. Dziesiątki milionów ludzi w regionie zwraca uwagę na niski stan wody w głównej rzece Mekong, która nawadnia pola ryżowe rolników w Laosie, Tajlandii, Kambodży i Wietnamie. Wietnamczycy szacują, że około 400 tys. hektarów zostało dotkniętych przez wtargnięcie wód słonych, z czego na 166 tys. ha gruntów nic nie wyrosło. Poziom wody w rzece Tonle Sap, która przechodzi przez pałac królewski w stolicy Kambodży, Phnom Penh, spadł do najniższego poziomu od 50 lat.

Meteorolodzy wskazują palcem na zjawisko klimatyczne El Nino, które wywołuje cieplejszą i bardziej suchą pogodę w wielu krajach na świecie. Jednak ekolodzy i niektórzy urzędnicy mówią, że sytuacja pogarsza się przez 10 zapór na głównym nurcie rzeki Mekong zbudowanych w ciągu ostatnich dwóch dekad, które zmniejszają sezon deszczowy oraz pułapki osadowe, dzięki czemu delta rzeki jest bardziej podatna na działanie wody morskiej.

„Straciłem całą swoją inwestycję. Moja rodzina została z niczym” – powiedział Thach Tai, rolnik z wioski Ngoc Bien w południowej wietnamskiej prowincji Tra Vinh, przyglądając się jego całkowicie wysuszonym przez brak deszczu polom. „Nie wiem, co robić. I nie mogę niczego zrobić, by pomóc moim polom ryżowym” – powiedział Tai, dodając, że ani jego starszy ojciec, ani inni ludzie w podeszłym wieku nigdy nie byli świadkami tak poważnej suszy.

dopisek z dnia 16 sierpnia 2016:

Według danych francuskiego związku rolników, zbiory zbóż spadną w 2016 r. o 25 proc. (wobec początkowo szacowanych przez ministerstwo rolnictwa 10 proc.), do poziomu 30 mln ton wobec 41 mln ton w 2015 r.

Dla Francji, największego producenta zbóż we Europie, oznacza to żniwa najgorsze od przeszło trzynastu lat.

dopisek z dnia 12 grudnia 2016

Na początku grudnia Indie zniosły obowiązujące poprzednio cła w imporcie pszenicy, po tym jak susza doprowadziła do zmniejszenia zapasów ziarna w okresie ostatnich dwóch lat i wpłynęła na wzrost cen - informuje FAMMU/FAPA.

Podobne artykuły


10
komentarze: 173 | wyświetlenia: 893
8
komentarze: 0 | wyświetlenia: 856
7
komentarze: 29 | wyświetlenia: 563
6
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1323
6
komentarze: 2 | wyświetlenia: 759
5
komentarze: 47 | wyświetlenia: 1089
124
komentarze: 52 | wyświetlenia: 142523
119
komentarze: 23 | wyświetlenia: 243566
91
komentarze: 20 | wyświetlenia: 113133
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Ciekawe jaki będzie wpływ pogody podczas ostatniego Tour de Polone na wybory miss Tajlandii.

Prognozowanie na podstawie jednego czynnika jest dość śmieszne. Tak samo zabawne są analogie między XVIiI wieczną Francją i dzisiejszą. Artykuł jak na posiadacza tytułów naukowych infantylny i tyle wart co rozlane fusy z porannej kawy.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska