JustPaste.it

Klimat i przyszła rewolucja

Zimą i wiosną panowały susze, a w czasie żniw padały ulewne deszcze. Nieurodzaje spowodowały drożyznę żywności i co wywołała niezadowolenie społeczne i w konsekwencji rewolucję

Zimą i wiosną panowały susze, a w czasie żniw padały ulewne deszcze. Nieurodzaje spowodowały drożyznę żywności i co wywołała niezadowolenie społeczne i w konsekwencji rewolucję

 

KLIMAT I PRZYSZŁA REWOLUCJA

Podczas Minimum Daltona-minimum aktywności słonecznej doszło do oziębienia ziemskiego klimatu bo lato stały się zimniejsze i bardziej mokre. Rewolucja Francuska wydarzyła się w trakcie tego minimum. Dwie prace o klimacie Francji podają, że w latach poprzedzających Rewolucję Francuską, i podczas niej, doszło do warunków pogodowych szczególnie niekorzystnych. Zimą i wiosną panowały susze, a w czasie żniw padały ulewne deszcze. Nieurodzaje spowodowały drożyznę żywności i co wywołała niezadowolenie społeczne i w konsekwencji rewolucję. Najnowsza prognoza USDA podaje, że na świecie w 2015 i obecnym roku były i są spodziewane rekordowe zbiory pszenicy. Główną przyczyną jest zwiększenie prognozy zbiorów pszenicy w USA (o 5 mln t, do 61,53 mln t.), Rosji (o 1 mln t, do 65 mln t) i na Ukrainie (o 1 mln t, do 25 mln t), ze względu na korzystne warunki pogodowe. Z kolei ulewne deszcze we Francji były przyczyną obniżenia prognozy zbiorów pszenicy w całej Unii Europejskiej o 1 mln t do 156,50 mln t. Widać z tego, że głównym obszarem upraw pszenicy jest kontynent euroazjatycki. Najprawdopodobniej podczas nadchodzącego kolejnego minimum aktywności słonecznej dojdzie do powtórki sytuacji z okresu Rewolucji Francuskiej. W wyniku ulewnych deszczy w czasie żniw w Europie zachodniej i suszy na wschodzie kontynentu euroazjatyckiego, w okresie kilku a może kilkunastu lat dojdzie do nieurodzajów w zbiorach pszenicy i ogromnej (przynajmniej 200%) światowej zwyżki cen żywności. Wywoła to globalne niezadowolenie społeczne i powszechne rozruchy głodowe. Wyłonią się nowe, młode elity, które staną na czele zbuntowanych mas. Dojdzie do masowych migracji ludności w poszukiwaniu dostatku żywności. Jeżeli się to wszystko wydarzy to mam dla tych nowych elit przygotowany program globalnej pokojowej rewolucji, który przedstawiłem w książce pt. Historia naturalna i zmiany klimatu, dostępnej w Internecie. Czy zostanie on zrealizowany???

Jakuszowice, 21 lipca 2016, godzina 6:14 Bogdan Góralski

dopisek z dnia 3 sierpnia 2016 roku: 

Firma analityczna FranceAgriMer w raporcie z 4 lipca br. obniżyła odsetek upraw ocenianych w dwóch najwyższych kategoriach (ocena dobra i bardzo dobra) z 65 do 59 proc. Wynik jest gorszy w porównaniu ze średnią z ostatnich pięciu lat, a powodem korekty w dół są obfite opady deszczu występujące na terenie Francji.

Deszcze wpływają też na opóźnienie żniw. Do zeszłego poniedziałku zebrano zaledwie 1 proc. pszenicy miękkiej w porównaniu z 11 proc. w analogicznym okresie poprzedniego roku. Pogorszył się stan upraw jęczmienia. Oceny najwyższe otrzymało 53 proc. upraw tego gatunku w porównaniu do 62 proc. we wcześniejszym tygodniu.

Najgorzej wygląda sytuacja upraw we Francji, gdzie objawy chorobowe spowodowane obfitymi opadami nie tylko utrudniły i opóźniły rozpoczęcie żniw. Pogoda sprawiła, że zboże jest porażone przez patogeny chorobotwórcze Fusarium spp. i co przekłada się na niższą jakość zebranego ziarna. Uszkodzenia powodowane przez grzyby są najbardziej widoczne w północnych częściach kraju.

W związku z tym analitycy przewidują spadek zbiorów względem zeszłorocznego rekordu o ok. 10 proc. Według ostatnich prognoz Strategie Grains zmniejszyło swoje szacunki o 2 mln t do 36,5 mln t, podczas gdy Grupa ODA obniżyła swoją prognozę zbiorów o 1,5 mln t do 35 mln t. Agritel wskazuje, że Francja ma zebrać 37,3 mln t. pszenicy miękkiej

W Niemczech powracające deszcze obniżają zwartość białka. Na południu kraju opady i wysokie temperatury spowodowały wzrost porażenia przez patogeny chorobotwórcze. Zagrożenie chorobami w północnej część Niemiec, której produkcja w większości przeznaczona jest na eksport jest niewielkie.

Stowarzyszenie niemieckich rolników prognozuje zbiory pszenicy ozimej na 25 mln t, co oznacza spadek 4,4 procent w porównaniu z zeszłoroczną produkcją, informuje Reuters.

W Wielkiej Brytanii, trzeciego co do wielkości producenta pszenicy w UE także występowało zagrożenie spadku wydajności. Jednak ostatnia poprawa pogody przywróciła tamtejszym rolnikom nieco optymizmu.

Plony w Wielkiej Brytanii są prawdopodobnie niższe względem ostatniego sezonu, bowiem rolnicy częściowo ograniczyli nakłady na produkcję z powodu niskich cen pszenicy. Analitycy prognozują wielkość tegorocznych zbiorów w kraju od 14,9 mln t do 15,5 mln t, co oznacza spadek względem ubiegłorocznej produkcji pszenicy, kiedy zebrano 16,4 mln t.

Śmiertelna susza w Indiach

07-05-2016 13:51

FALE GORĄCA BĘDĄ JESZCZE INTENSYWNIEJSZE

 

Susza w Indiach

PAP/EPA/SANJAY BAID

 

Po zeszłorocznej fali upałów jaka przeszła przez Indie, w kraju odnotowywane są rekordowe temperatury. Liczba śmiertelnych ofiar upałów rośnie, a zapasy wody maleją. Wybuchają pożary, rząd apeluje o picie wody, której nie ma. Sytuacja będzie coraz gorsza.

 

Susza i rosnące temperatury, nawet powyżej 6 stopni ponad normę, zabiły, od początku kwietnia 300 osób. Rekordowe temperatury wystąpiły we wschodniej części kraju, w Titlagarh i Orissa, tam termometry wskazały 48 st. C.

Niebezpieczeństwo

W takich warunkach muszą pracować hinduscy rolnicy, którzy mają do wyboru: zmarnować plony,

Bliźniak Sentinel poleciał w Kosmos. Zbada globalne ocieplenie - 26-04-2016

Do programu Copernicus dołączył satelita Sentinel-1B. Ma pomóc zapobiegać katastrofom naturalnym na Ziemi.czytaj dalej

zostając w domu kryjąc się przed słońcem lub pracować, ryzykując zawał i poparzenia.

 

Sytuacja pogodowa doprowadziła do masowych migracji z wiosek do miast w poszukiwaniu pracy.

- Rzeka Bhima wyschła. Jesteśmy przerażeni i nie mamy wody. Musimy podróżować co najmniej trzy, cztery kilometry, żeby uzyskać trochę wody - opowiada Mahiboob, mieszkaniec prowincji Karnataka. Ponad 150 hinduskich liderów i aktywistów podpisało się pod listem otwartym do premiera, wyrażając swoje "wspólne zaniepokojenie, dotyczące sytuacji społeczności rolniczej" i apelując o zapewnienie przez państwo farmerom bezpieczeństwa socjalnego. Protestujący proponują, wprowadzenie 100 dni w roku zagwarantowanej, płatnej pracy dla biednych i bezrobotnych.

"Pij wodę", tylko skąd?

 

Chiny otworzyły jedną z sześciu zapór na górnym biegu rzeki Mekong w zeszłym miesiącu, by pomóc sąsiednim krajom Azji Południowo-Wschodniej walczyć z ogromną suszą, która pozbawiła tysiące ludzi dostępu do wody pitnej – podaje agencja AP.

Większość krajów Azji Południowo-Wschodniej cierpi z powodu największej od 20 lat suszy. Dziesiątki milionów ludzi w regionie zwraca uwagę na niski stan wody w głównej rzece Mekong, która nawadnia pola ryżowe rolników w Laosie, Tajlandii, Kambodży i Wietnamie. Wietnamczycy szacują, że około 400 tys. hektarów zostało dotkniętych przez wtargnięcie wód słonych, z czego na 166 tys. ha gruntów nic nie wyrosło. Poziom wody w rzece Tonle Sap, która przechodzi przez pałac królewski w stolicy Kambodży, Phnom Penh, spadł do najniższego poziomu od 50 lat.

Meteorolodzy wskazują palcem na zjawisko klimatyczne El Nino, które wywołuje cieplejszą i bardziej suchą pogodę w wielu krajach na świecie. Jednak ekolodzy i niektórzy urzędnicy mówią, że sytuacja pogarsza się przez 10 zapór na głównym nurcie rzeki Mekong zbudowanych w ciągu ostatnich dwóch dekad, które zmniejszają sezon deszczowy oraz pułapki osadowe, dzięki czemu delta rzeki jest bardziej podatna na działanie wody morskiej.

„Straciłem całą swoją inwestycję. Moja rodzina została z niczym” – powiedział Thach Tai, rolnik z wioski Ngoc Bien w południowej wietnamskiej prowincji Tra Vinh, przyglądając się jego całkowicie wysuszonym przez brak deszczu polom. „Nie wiem, co robić. I nie mogę niczego zrobić, by pomóc moim polom ryżowym” – powiedział Tai, dodając, że ani jego starszy ojciec, ani inni ludzie w podeszłym wieku nigdy nie byli świadkami tak poważnej suszy.

2016-08-03_small.png

dopisek z dnia 16 sierpnia 2016:

Według danych francuskiego związku rolników, zbiory zbóż spadną w 2016 r. o 25 proc. (wobec początkowo szacowanych przez ministerstwo rolnictwa 10 proc.), do poziomu 30 mln ton wobec 41 mln ton w 2015 r.

Dla Francji, największego producenta zbóż we Europie, oznacza to żniwa najgorsze od przeszło trzynastu lat.

dopisek z dnia 12 grudnia 2016

Na początku grudnia Indie zniosły obowiązujące poprzednio cła w imporcie pszenicy, po tym jak susza doprowadziła do zmniejszenia zapasów ziarna w okresie ostatnich dwóch lat i wpłynęła na wzrost cen - informuje FAMMU/FAPA.