JustPaste.it

Jak nauczyć dziecko sikać do nocnika?

Nauka sikania do nocnika to przede wszystkim próba cierpliwości dla rodziców. Nawet najzdolniejszy maluch nie nauczy się korzystania z nocnika w ciągu kilku dni.

Nauka sikania do nocnika to przede wszystkim próba cierpliwości dla rodziców. Nawet najzdolniejszy maluch nie nauczy się korzystania z nocnika w ciągu kilku dni.

 

Jak przygotować się do korzystania z nocnika?

Sprawą najważniejszą jest oczywiście nocnik, powinien mieć jak najbardziej naturalny kształt. Musi być wygodny, wykonany z materiału miłego dla skóry. Koniecznie musi być stabilny, jeżeli dziecko wywróci się na nocniku, to później długo nie będzie chciało na nim usiąść.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są nocniki w kształcie prawdziwej miski klozetowej. Po pierwsze jest to przedmiot dobrze znany dziecku, więc nie będzie się go obawiał. Po drugie dużo łatwiej jest wyrabiać nawyki higieniczne, jak wycieranie pupy, spuszczanie wody (niektóre nocniki wydają taki dźwięk, co dzieciom sprawia ogromną radość), opróżnianie nocnika (wyjmowane wkłady bardzo to ułatwiają) oraz mycie rąk po każdym załatwieniu. Nie powinniśmy wyręczać dzieci w tych czynnościach, ponieważ w tym okresie uwielbiają samodzielność i robią to chętnie, tym bardziej powinniśmy wykorzystać ten fakt przy nauce sikania do nocnika.

Kiedy zacząć naukę sikania do nocnika?

Naukę sikania do nocnika najlepiej wtedy, gdy gotowi są do tego rodzice i dziecko. Rodzice powinni przede wszystkim mieć sporo czasu i cierpliwości. Nie mogą tego robić od czasu do czasu, w przerwie między kolejnymi zajęciami [cyt. z "Jak nauczyć dziecko sikać do nocnika, czyli fiku miku na nocniku"]. Jeśli chodzi o dzieci to nie ma sztywnej granicy. Jedne opanują czynność sikania do nocnika wcześniej, inne trochę później. Różnica może wynosić nawet kilkanaście miesięcy, nie należy się tym przejmować.

Najczęściej najwłaściwszym momentem na rozpoczęciem nauki sikania do nocnika jest okres między 2 a 3 rokiem życia, przed pójściem do przedszkola. Dwulatek potrafi już kojarzyć słowa z przedmiotami i czynnościami. Najczęściej w tym wieku wypróżnianie następuje już z pewną regularnością, co znacznie ułatwia naukę. Wysadzanie dziecka po posiłku, po południowym spaniu ułatwi mu kojarzenie nocnika z czynnością fizjologiczną.

Jak nauczyć dziecko sikać do nocnika?

W wieku 2, 3 lat dzieci uczą się przez naśladowanie zachowań dorosłych, dlatego dobrym sposobem jest pozwalanie im obserwowania jak załatwiają się dorośli. Dla dziecka, które nie rozróżnia jeszcze różnic płciowych, nie są to sytuacje krępujące. Jeśli tata lub mama mówią, idą siusiu, to ono też chce iść siusiu na swój nocnik. Jeżeli nawet nic nie zrobi, to dowód na kojarzenie czynności.

Dobrym sposobem na wytłumaczenie dziecku na czym polega siusianie do nocnika jest pokazanie odpowiednich obrazków w książeczkach (są takie specjalne) lub tłumaczenie na przykładzie ulubionego misia czy lalki.

W okresie nauki sikania do nocnika trzeba dziecko chwalić za każdą próbę (nawet nieudaną) siadania na nocniku. Dziecko musi mieć skojarzenia pozytywne. Wskazane jest stosowanie drobnych nagród np. wspólna zabawa, czytanie bajek, ulubiona kanapka (słodycze raczej niewskazane).

Zdecydowanie należy unikać:

• krzyków,
• krytykowania dziecka,
• szantażu,
• częstego pytania „chcesz siku?”,

Im więcej cierpliwości wykazują rodzice, tym szybciej dziecko opanuje umiejętność korzystania z nocnika i będzie kojarzyło ją z doznaniami przyjemnymi. Trzeba pamiętać, że jeszcze przez jakiś czas trzeba zakładać pieluchę jednorazową na noc oraz dłuższą podróż. Często młodzi rodzice przestrzegają, by o tym pamiętać. Ale od tego momentu do pełnego sukcesu w nauce sikania do nocnika jest już blisko.