JustPaste.it

Błędy językowe - na co dzień czy na codzień?

W języku polskim sporo jest wyrazów czy wyrażeń, których pisownia jest kłopotliwa dla wielu osób.

W języku polskim sporo jest wyrazów czy wyrażeń, których pisownia jest kłopotliwa dla wielu osób.

 

Błędy językowe związane z pisownią łączną lub rozdzielną wyrażeń w języku polskim dotyczy wielu osób nawet płynnie posługujących się nim w codziennych kontaktach z innymi i komunikacji. 

Wiele osób przyznaje się do swoistej bezradności związanej z poprawnym zapisywaniem wyrażeń, które sprawiają trudność poprzez historyczne lub regionalne naleciałości. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić wątpliwości związane z poprawną pisownią poniższego wyrażenia.

Na co dzień czy na codzień?

Czy istnieje w języku polskim wyraz codzień? Nie - i tym argumentem kierowało się Ministerstwo Oświaty oficjalnie zatwierdzając rozłączną pisownię wyrażenia na co dzień, określającego coś co zdarza się w powszednie dni. Wyrażenie co dzień istnieje bowiem oficjalnie w języku polskim jako wyrażenie zaimkowe, podobnie jak wyrażenie co noc oznaczając wydarzenia powtarzające się każdego dnia lub nocy. Wątpliwości związane z pisownią łączną lub rozłączną wyrażenia na co dzień mogą wynikać z zaszłości historycznych oraz zapisywania łącznie słowa codziennie. Jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, w 1936 roku Komitet Ortograficzny Polskiej Akademii Umiejętności zatwierdził bowiem pisownię dzisiaj uznawaną za błędną. Warto jednak w przypadku tego typu zawahań przypomnieć sobie o fakcie nieistnienia słowa codzień. Forma na co dzień jest więc jedyną prawidłową formą.