Login lub e-mail Hasło   

Czy smutek to depresja?

Jak rozróżnić smutek od depresji? Nierozpoznana depresja może się odbić na zdrowiu i naszych relacjach z otoczeniem
Wyświetlenia: 725 Zamieszczono 26/07/2016
Zgłoszony przez 3 użytkowników jako spam

W czasie mojej praktyki zawodowej spotykałam ludzi, którzy zmagali się z depresją myśląc, że są po prostu smutni. Spotkałam także ludzi, którzy przychodzili mówiąc, że mają depresją, a byli „tylko” bardzo smutni i zmartwieni. Większość ludzi nie widzi znaczącej różnicy między tymi dwoma psychicznymi stanami, bo główne objawy są takie same.

Jest to ogromny i niebezpieczny problem, ponieważ  zamieszanie w ich rozróżnianiu może powodować lekceważenie poważnego stanu, który wymaga specjalistycznej pomocy ( depresja), a z drugiej strony nadmiernej reakcji na typowy, zwyczajny, chociaż niepożądany stan (smutek). Depresja ma daleko idące konsekwencje i to zarówno w zdrowiu psychicznym, jak i fizycznym oraz wpływa na długość życia.

Różnice między smutkiem a depresją

Mówi się, że smutek to problemy życia, a depresja to choroba mózgu. Smutek jest normalną ludzką emocją. Wszyscy go doświadczyliśmy i jeszcze nie raz go poczujemy.

Jest zwykle spowodowany jakąś trudną, bolesną sytuacją, albo rozczarowaniem. Innymi słowy odczuwamy smutek z powodu czegoś. Oznacza to również, że jeśli sytuacja się zmieni, nasze odczucie zranienia „zblednie”, albo po prostu kiedy przyzwyczaimy się do nowej sytuacji,  nasz smutek zacznie zanikać.

Depresja nie jest normalnym stanem emocjonalnym. Jest chorobą psychiczną, która „atakuje” myślenie, emocje, postrzeganie i zachowanie. Będąc w depresji odczuwamy smutek z powodu wszystkiego albo bez powodu. Depresja nie musi wiązać się z jakąś trudną sytuacją, wydarzeniem czy stratą lub chociażby zmianą sytuacji, jako bodźcem wyzwalającym. Prawdę mówiąc, często zaczyna się bez wyraźnej przyczyny. Życie człowieka, patrząc z boku, może być całkiem w porządku, co sam może nawet potwierdzić, a mimo to czuje się okropnie.

Depresja oddziałuje na wszystkie aspekty życia, powodując, że wszystko wydaje się mniej interesujące, zajmujące, radosne, mniej ważne i wartościowe. Pochłania energię, motywację i możliwość doświadczania radości, zachwytu, satysfakcji, poczucia więzi i sensu. Wszystkie „progi” wydają się być niższe: człowiek łatwo się niecierpliwi, szybciej złości i frustruje, ale też szybciej załamuje i płacze. Potrzeba też więcej czasu, aby się uspokoić.

Symptomy depresji

Czy zetknęliście się z kimś chorym na depresję? A może zastanawiacie się czy i Was nie dopada? I słyszycie, albo sami radzicie komuś: „ staraj się być szczęśliwy”, „ wyrzuć to”, „to wszystko jest tylko  w Twojej głowie”. Takie rady, chociaż dawane z serca i w dobrej wierze, niestety nie pomagają, a nawet powodują, że ktoś czuje się jeszcze gorzej. Spowodowane to jest niezrozumieniem  problemu.

Żeby zdiagnozować depresję człowiek musi mieć pięć z następujących objawów w przeciągu przynajmniej dwóch tygodnii. Ważne jest tez zwrócenie uwagi na głębokość tych symptomów. Jednak zaznaczam, że jest to tylko orientacyjne przedstawienie. Do postawienia diagnozy konieczna jest konsultacja lekarza.

  1. Obniżony nastrój albo irytacja przez większość czasu.
  2. Spadek lub utrata odczuwania przyjemności lub zainteresowania większością aktywności, również takich, które do tej pory sprawiały przyjemność.
  3. Znaczące zmiany apetytu i wagi.
  4. Zaburzenia snu (za dużo lub za mało).
  5. Poczucie spowolnienia ruchów i poczucie zmęczenia.
  6. Poczucie ospałości, znużenia i braku energii właściwie przez cały dzień.
  7. Poczucie bezwartościowości albo nadmiernego poczucia winy.
  8. Doświadczanie problemów w myśleniu, utrzymaniu uwagi, koncentracji, kreatywności i podejmowaniu decyzji przez większość dni.
  9. Pojawiające się myśli o śmierci i samobójstwie.

Jeśli myślisz,że Ty albo ktoś z Twoich bliskich może zmagać się z depresją, nie zwlekaj – szukaj profesjonalnej pomocy.

Renata Raczyńska, psycholog, psychoterapeuta, Wrocław

Ps. Dlaczego parę osób uważa ten artykuł za spam? Proszę o wyjaśnienie, może coś mi umyka i mogę to poprawić.

PoMocPsycholog.pl

link do strony na FB

 

Podobne artykuły


37
komentarze: 33 | wyświetlenia: 356077
24
komentarze: 6 | wyświetlenia: 11692
21
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1650
16
komentarze: 9 | wyświetlenia: 4459
14
komentarze: 0 | wyświetlenia: 24629
6
komentarze: 6 | wyświetlenia: 2209
6
komentarze: 0 | wyświetlenia: 3805
73
komentarze: 18 | wyświetlenia: 28764
34
komentarze: 26 | wyświetlenia: 7490
30
komentarze: 8 | wyświetlenia: 8287
29
komentarze: 17 | wyświetlenia: 20633
26
komentarze: 3 | wyświetlenia: 4527
25
komentarze: 10 | wyświetlenia: 1999
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Koriolan,  26/07/2016

Hmm...
Ja skomentuje od całkiem innej strony.
Miewam depresję. Kilku specjalistów z którymi się kontaktowalem nie potrafiło mi pomóc. Trafiłem wreszcie na rozwój duchowy. To był strzał w dziesiątkę.
Nie tylko zrozumiałem co się ze mną dzieje Ale również dowiedziałem się jak z tego wyjść prosto i łatwo. I tak zrobiłem. Uzdrowienie nie jest jeszcze 100% Ale już żadnych leków, porad i wizyt ...
Polecam.

@koriolan: ciekawy temat i chyba trochę jak : co było pierwsze, jajko czy kura. Z jednej strony psychologia twierdzi że depresja to choroba, czyli trzeba ją leczyć. Ty wyleczyłeś się stawiając na rozwój duchowy. Wniosek się nasuwa, jeżeli można to leczyć rozwojem duchowym to może to nie jest choroba, tylko "niedorozwój duchowy" ( trochę to źle brzmi, ale nie widzę innego lepszego określenia). Z dr ...  wyświetl więcej

  Koriolan,  28/07/2016

@kazikr: Napisałem swój poprzedni komentarz dla ludzi, którzy nie mogą 'dogadać' się z psychologiem/psychiatrą. Kilkoro ludzi z którymi o tym rozmawiałem było u kilkudziesięciu specjalistów i nic.
Tak samo było ze mną.
.
Jestem w psychologii kompletnym laikiem, wiec nie można ze mną rozmawiać na ten temat.
.
W swojej ignorancji uważam, że Cały Świat choruje na 'n ...  wyświetl więcej

  firamagr  (www),  28/07/2016

Nie wiem za co przepraszasz, :) Jak dla mnie Twoj komentarz był całkiem na temat i na miejscu. Co więcej trochę się z Tobą zgadzam "świat cierpi na niedorozwój duchowy" PozdrawiamDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska