Login lub e-mail Hasło   

Agresywny pies bez smyczy i kagańca – jak się przed nim obronić?

Na atak agresywnego psa jest narażony każdy, ale głównie osoby, które korzystają z miejsc popularnych wśród spacerowiczów z psami lub uczęszczają mało odwiedzanymi ścieżkami.
Wyświetlenia: 23.629 Zamieszczono 26/08/2016

Niestety nie każdy właściciel psa myśli o osobach trzecich i nie bierze pod uwagę nieprzewidywalnego zachowania swojego pupila, bagatelizując sytuację stwierdzeniem, że jego pies nie gryzie.

W polskim prawie nie ma obowiązku wyprowadzania psa na smyczy i z kagańcem. Art. 77 kodeksu wykroczeń mówi o karze grzywny do 250 złotych lub karze nagany, jeżeli ktoś nie zachowa zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Z kolei art. 166 kodeksu wykroczeń definiuje tylko obowiązek prowadzenia psa na smyczy w lesie, jeżeli nie jest to czynność związana z polowaniem.

Ustawa o ochronie zwierząt wymienia rasy agresywnych psów, których utrzymanie jest możliwe dopiero po uzyskaniu zgody od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, lecz również nie nakłada obowiązku ich wyprowadzania na smyczy czy w kagańcu.

Dopiero akty prawa miejscowego lub regulaminy konkretnych miejsc (np. parków miejskich) mogą nakazywać właścicielom psów wyprowadzanie czworonoga w kagańcu i na smyczy. Nie mniej jednak takowe przepisy mogą dopuszczać puszczenie psa wolno w mało uczęszczanych miejscach, pod warunkiem, że opiekun psa zachowa nad nim pełną kontrolę, czyli np. uniemożliwi atak.

Co jednak robić, kiedy napotkaliśmy agresywnego psa? Jak się przed nim obronić?

Odstraszacze psów – gazy pieprzowe na psy

Odstraszacze psów są w pełni legalne - podobnie jak gazy pieprzowe używane do obrony koniecznej przez kobiety. Odstraszacz psa kupimy już za kilkanaście złotych, jeżeli wystarczy nam gaz pieprzowy, który – co ważne – umożliwia humanitarną obronę przed atakującym agresywnym psem.

Gazy pieprzowe zawierają kapsaicynę, która działa drażniąco na powierzchnię ciała, oczy oraz układ oddechowy. Gazy dedykowane psom zawierają jej mniejsze stężenie, ponieważ psie zmysły są bardziej wrażliwe. U psa może wywołać podobny efekt jak u człowieka: łzawienie, pieczenie powierzchni ciała, dezorientację. Gaz pieprzowy na psa nie wywołuje trwałych uszkodzeń u zwierzęcia, działa tymczasowo, pozwalając ofierze oddalić się bezpiecznie z miejsca ataku lub wezwać pomoc. Przeciętny gaz obronny ma zwykle zasięg do 3-5 metrów i pozwala na oddanie ok. 10 strzałów.

Ultradźwiękowe odstraszacze psów

Inne rynku są również dostępne ultradźwiękowe odstraszacze psów. Urządzenia te są kompaktowe, mieszczą się w dłoni i emitują fale o wysokiej częstotliwości, które nie są słyszalne dla ucha ludzkiego, a wywołują duży dyskomfort u zwierząt. Są często używane przy tresurze psów przez profesjonalnych trenerów.

Koszt profesjonalnego ultradźwiękowego odstraszacza psów to ok. kilkudziesięciu złotych. Aby odstraszacz psów był skuteczny, emiter musi być skierowany w stronę zwierzęcia, które może znajdować się nawet w odległości ok. 7 metrów od nas.

Aby bez cienia strachu chodzić ulubionymi, mało uczęszczanymi ścieżkami czy pójść pobiegać do lasu, warto mieć przy sobie odstraszacz psów, który nie zrobi zwierzęciu żadnej krzywdy, a nas uchroni przed przykrymi skutkami ataku agresywnego zwierzęcia. Niestety rozmowa z właścicielem niekontrolowanego psa to już inna historia…

Podobne artykuły


17
komentarze: 50 | wyświetlenia: 1516
16
komentarze: 71 | wyświetlenia: 1014
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 951
14
komentarze: 32 | wyświetlenia: 890
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 794
13
komentarze: 16 | wyświetlenia: 836
13
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1019
13
komentarze: 75 | wyświetlenia: 1223
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 882
13
komentarze: 4 | wyświetlenia: 674
12
komentarze: 0 | wyświetlenia: 830
12
komentarze: 30 | wyświetlenia: 731
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

RękamiDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska