JustPaste.it

Ile kosztuje gaz pieprzowy?

Ceny gazów pieprzowych wahają się od ok. 20 do nawet 400 złotych. Skąd taka cenowa rozbieżność? Cena gazu pieprzowego zależy kilku czynników.

Ceny gazów pieprzowych wahają się od ok. 20 do nawet 400 złotych. Skąd taka cenowa rozbieżność? Cena gazu pieprzowego zależy kilku czynników.

 

Przed zakupem gazu do samoobrony nie warto wybierać pierwszego lepszego produktu, ale poświęcić swój czas na zapoznanie się z tematem i porównanie co najmniej kilku ofert. Po pierwsze – oszczędność mamy w kieszeni, po drugie – mamy pewność, że produkt nie zawiedzie nas w kryzysowej sytuacji. Na co zwrócić uwagę przy zakupie gazu pieprzowego?

 

  1. Pojemność – pojemność zbiornika gazu wynosi od 12 ml do 550 ml, co można zobrazować rozmiarem pojemnika w formie szminki lub kształtu małej butli przeciwpożarowej. Z tej pierwszej korzystają głównie kobiety, z drugiej policja, głównie w starciach ulicznych.

  2. Siłę gazu – mierzy się ją zawartością kapsaicyny w roztworze określaną w skali Scoville’a (SHU), czyli po prostu jednostką ostrości, stosowaną głównie w odniesieniu do papryk. Przykładowo najostrzejsza papryka (wg księgi Rekordów Guinnessa) ma ok. 1,5 miliona SHU, a profesjonalne gazy stosowane przez policję ponad 5 milionów SHU.

  3. Markę – najlepsze marki gazów pieprzowych na świecie to m.in.: Sabre, Mace, Tornado, Walther. To firmy mające spory staż na rynku oferującym gazy pieprzowe, ich produkty są profesjonalne w najwyższym stopniu, w związku z tym wykorzystują je służby mundurowe, a także służby leśne (niektóre produkty tych marek działają nawet na niedźwiedzie!).

  4. Rodzaj - na rynku mamy do czynienia z trzema rodzajami gazów pieprzowych:

  • gazem wypuszczającym stożek mgły- wypuszczony przez nas gaz od razu zamienia się w chmurę.

  • gazem wypuszczającym strumień – tutaj z kolei gaz jest stosunkowo wąskim strumieniem

  • gazem wypuszczającym żel – to gaz w formie żelu, który po zetknięciu się z przeciwnikiem zamienia się w trudno usuwalną pianę. To właśnie te gazy są najskuteczniejsze i najdroższe.

  1. Zasięg – zasięg gazów pieprzowych waha się od 4 metrów do nawet 6. Taki zasięg można określić na podstawie ofert profesjonalnych sklepów. Należy jednak zawsze brać pod uwagę warunki atmosferyczne, na które szczególnie są podatne gazy pieprzowe wypuszczające stożek mgły oraz gazy strumieniowe.

Cena gazu pieprzowego wynika z kombinacji tych wszystkich czynników. Decydując się na zakup gazu pieprzowego, koniecznie poinformuj sprzedawcę (pamiętaj, że gaz należy kupować w profesjonalnych sklepach, które mają w swojej ofercie akcesoria do samoobrony) o konkretnym przeznaczeniu gazu. Sprzedawca pomoże wybrać najodpowiedniejszy produkt dostosowany do Twoich potrzeb.

Do samoobrony nie jest najlepszy gaz-szminka czy gaz-pierścionek (to po prostu sympatyczne gadżety!), z drugiej strony nie potrzebujesz także policyjnego miotacza gazu lub też gazu zdolnego powstrzymać atak niedźwiedzia. Ile kosztuje gaz pieprzowy do standardowej, lecz skutecznej samoobrony? Warto zainteresować się tymi w przedziale cenowym od 50 do 100 zł.