Login lub e-mail Hasło   

Więcej o niepełnosprawności – niewiele o niepełnosprawnych

Wrzesień obfituje w informacje o niepełnosprawności. Nie tylko za sprawą paraolimpijczyków, którzy dali nam powody do radości i udowodnili, że warto przełamywać własne słabości.
Wyświetlenia: 261 Zamieszczono 20/09/2016

Niedawno usłyszeliśmy, że 28 września odbędzie się pierwsze posiedzenie międzyresortowego zespołu ds. oceny sytuacji osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. Informację przekazał resort rodziny. Także po raz pierwszy w programie XXVI Forum Ekonomicznego znalazł się panel poświęcony problematyce niepełnosprawności: „Jak wspierać zatrudnienie Osób Niepełnosprawnych - podejście biznesowe czy społeczne?". Długo musieliśmy czekać na pierwszą dyskusję o niepełnosprawności na tak poważnym Forum. Po wysłuchaniu tejże blisko godzinnej dyskusji można mieć mieszane uczucia.

W trakcie dyskusji usłyszeliśmy m.in. dlaczego warto wspierać zakłady pracy chronionej. Przedstawicielka BCC powiedziała, że one właśnie zatrudniają osoby najciężej poszkodowane. Jednak trudno temu dać wiarę. Wystarczy wejść na wybrane forum, jak choćby Ofon.net, aby dowiedzieć, w jakich warunkach pracują osoby niepełnosprawne.

Rzeczywiście mają poważne problemy ze znalezieniem pracy, dlatego godzą się na złe warunki, albo nie podejmują żadnej pracy. Zależy, czy mają jakąś niewielką rentą, czy danej osobie pomaga rodzina. Najczęściej oferowanymi stanowiskami pracy dla osób niepełnosprawnych są sprzątaczka, pakowacz, ochroniarz. Czyli wymagana jest niepełnosprawność i sprawność jednocześnie. Na szczęście powoli ta sytuacja się zmienia. Wśród osób niepełnosprawnych przybywa absolwentów uczelni wyższych. Jednak przez panujące stereotypy im również bywa ciężko ze znalezieniem pracy.

Na pewno na uwagę zasługuje fakt, że coraz częściej małe, czy właściwie mikroprzedsiębiorstwa zatrudniają osoby niepełnosprawne. Ogłoszenie zamieszczają głównie w dedykowanych serwisach z ofertami pracy dla osób niepełnosprawnych, jak np. Diru.pl. Najbardziej sprawiedliwym sędzią jest sam rynek pracy. Jeżeli firmy z otwartego rynku pracy chcą zatrudniać osoby niepełnosprawne, to warto nagłaśniać te dobre przykłady. Nie zmuszajmy osób niepełnosprawnych do pracy tylko w ZPCH. Wspólna praca jest najlepszym sposobem na przełamywanie stereotypów, integrację i walkę z tak przykrym zjawiskiem jak handicapizm.

Na koniec jeszcze warto przypomnieć pewne dane. Według wyników Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 r. w Polsce mieszka ok. 4,7 mln osób z niepełnosprawnością, co stanowi 12,2 proc. ludności kraju. W tym gronie znajdują się osoby, które chcą wrócić do pracy, ale często nie mają możliwości. Duża cześć to osoby bierne zawodowo, nie skazujmy ich na siedzenie w domu i słuchanie dyskusji, o tym jak im pomóc. Dajmy im po prostu szansę wrócić do pracy lub pomóc ją rozpocząć.

Podobne artykuły


13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 1211
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1021
12
komentarze: 70 | wyświetlenia: 1094
12
komentarze: 280 | wyświetlenia: 767
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 745
11
komentarze: 3 | wyświetlenia: 1896
10
komentarze: 97 | wyświetlenia: 582
10
komentarze: 57 | wyświetlenia: 1041
9
komentarze: 0 | wyświetlenia: 547
9
komentarze: 74 | wyświetlenia: 554
9
komentarze: 5 | wyświetlenia: 896
9
komentarze: 33 | wyświetlenia: 681
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska