Login lub e-mail Hasło   

Energooszczędne sprzęty jak je wybrać?

Wszystko idzie w dobrą stronę, wielu producentów wie, że oszczędzanie energii jest bardzo ważne. Energooszczędne sprzęty jak je wybrać?
Wyświetlenia: 404 Zamieszczono 14/10/2016

Wszystko idzie ku lepszemu producenci tworzą coraz to nowsze technologie, których zadanie jest zaoszczędzenie jak największej ilości wody i prądu. Mamy do wyboru wiele sprzętów, które mają za zadanie zużywać mniej prądu, jednak jak wybrać te najlepsze?

źródło: pixabay.com

Energooszczędne sprzęty jak je wybrać?

Każdy sprzęt posiada klasę energetyczną. Jedyna, na jaką powinniśmy patrzyć to ta wyższa niż A, to właśnie one mają za zadanie pobierać jak najmniej energii, nowoczesne pralki są w stanie zużywać o 20% mniej energii niż ich starsze modele. Na nowych sprzętach znajdziemy etykiety, które będą nas informować o tym, jakie parametry posiada sprzęt. Powinniśmy patrzeć m.in. na zużycie energii, wody, czy znaczek recyklingu.

Funkcje takiej jak oszczędzanie wody, włączenie polowy wsadu, szybkie pranie to tylko niektóre, które mają za zadanie oszczędzać energię. Nowoczesne pralki posiadają tak wiele udogodnień, że bez problemu znajdziecie taka, która spełni wasze oczekiwania. Wiadomo, nie tylko funkcje są ważne, także to jak długo będzie działać sprzęt, niektórzy producenci zapewniają i dają gwarancje, że naprawa w pralce nie będzie musiała być wykonywane przez najbliższe 10 lat. Miejmy nadzieje, że sprzęty będą działać przez tak długi czas. Im mniej sprzętów na gratowiskach tym lepiej dla środowiska. 

Kupując lodówkę warto popatrzeć na te z funkcją no Frost, czy funkcją wakacje, to przede wszystkim te funkcje odpowiadają za oszczędzanie energii w lodówkach. Nie tylko funkcje w lodówce mają znaczenie, także my możemy przyczynić się aby nie pobierała dużo energii, wystarczy kupić taką lodówkę, która bez potrzeby nie będzie za duża. Jeżeli mamy małą rodzinę, a kupimy dużą lodówkę, która nie będzie cała zapełniona, to będzie zużywać niepotrzebnie energię.  Zmywarka jest bezapelacyjnie lepszą alternatywą niż mycie ręczne nie tylko jest wygodniejsza, ale sama w sobie zużywa mniej wody niż mycie ręcznie. Dodatkowo niektóre zmywarki pozwalają na włączenie polowy wsadu, wiec oszczędzają więcej energii. Funkcja taka jak Eco ma za zadanie umyć nasze naczynia w mniejszej ilości wody w krótszym czasie.

Podobne artykuły


111
komentarze: 32 | wyświetlenia: 62242
54
komentarze: 68 | wyświetlenia: 31847
54
komentarze: 58 | wyświetlenia: 33342
50
komentarze: 27 | wyświetlenia: 64534
49
komentarze: 18 | wyświetlenia: 65850
39
komentarze: 30 | wyświetlenia: 29882
39
komentarze: 50 | wyświetlenia: 24012
37
komentarze: 9 | wyświetlenia: 29354
36
komentarze: 37 | wyświetlenia: 24592
34
komentarze: 21 | wyświetlenia: 26876
33
komentarze: 78 | wyświetlenia: 13149
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

Wszystko idzie ku lepszemu... a trwałość sprzętu?
Ostatnio kupiłem odkurzacz. Klasa energetyczna B, ale wydychane powietrze klasa A, czyszczenie podłóg też klasa A, dywanów chyba C. Świetnie działa, ma dobry ciąg, lepszy niż poprzedni odkurzacz, który zużywał dwa razy więcej energii i daje producent gwarancję na 4 lata i jest produkowany w Polsce. To nie ma co patrzeć tylko na energooszczęd ...  wyświetl więcej

  Jonas  (www),  15/10/2016

Moim zdaniem żywotność obecnych urządzeń jest zdecydowanie krótsza - z wiadomych powodów.

  nse,  16/10/2016

Jeśli energooszczędność jest podawana jako parametr ekologiczny, to do tego bilansu należało by dopisać koszt energetyczny wyprodukowania, utylizacji i marketingu tego urządzenia ..., ciekawe jaki wyszedłby bilans w porównaniu z starszymi trwałymi rozwiązaniami ?? ... obecnie urządzenia są projektowane tak, by były nienaprawialne jako całość lub jako złożone podzespoły liczone na konkretny czas eksploatacji.

@Mariusz Kajstura: Bardzo dobrze napisane. Energooszczędność to jest parametr.
I tak, gdyby energooszczędność podawano jako parametr ekonomiczny, to powinno się opłacić, aby kupić taką rzecz, niż nawet tańszą, ale nie energooszczędną i tu żywotność sprzętu też ma decydujące znaczenie dla ekonomiczności takiego zakupu.
Bardziej patrzę na praktyczność zakupu, a nie na ekologię, ale ta ...  wyświetl więcej

  nse,  16/10/2016

@Janusz Nitkiewicz: Dokładnie ekologia jest tylko hasłem marketingowym, bo co z tego że w europie wprowadza się kosztowne procedury proekologiczne, które powodują że produkcje tego co powszechnie użytkowane wypycha się po za granice europy i produkuje poza wszelkimi normami ekologicznymi ... :( Co z tego że stosuje się łożyska oparte na tworzywach sztucznych, skoro wytrzymują nie więcej 1/8 tych w ...  wyświetl więcejDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska