Login lub e-mail Hasło   

Ostry list min. Ziobry w sprawie manipulacji TVN

fot.: Zbigniew Ziobro, yooutube.com Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro wystosował 14 pażdziernika br. ostry w tonie list do Krajowej Rady Radiofo...
Wyświetlenia: 552 Zamieszczono 17/10/2016

 

 
 
Ostry list min. Ziobry w sprawie manipulacji TVN
fot.: Zbigniew Ziobro, yooutube.com

Minister Sprawiedliwości i Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro wystosował 14 pażdziernika br. ostry w tonie list do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz do Rady Etyki Mediów w sprawie wyemitowanego dwa dni temu na antenie stacji TVN24, bulwersującego programu publicystycznego.

W programie „Czarno na białym” w roli eksperta wypowiadającego się na temat projektu składania oświadczeń majątkowych przez sędziów, wystąpił były gangster.

„Wysoko postawiony w hierarchii półświatka” specjalista od regulacji prawnych wystąpił w programie obok byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Zoll, Waldemara Żurka z Krajowej Rady Sądownictwa, a także podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, dr Marcin Warchoł.

W swoim liście, minister Ziobro m.in. pyta KRRiT oraz REM, czy dla telewizji TVN24 regułą będzie:

 

Minister Ziobro: Ziobro: "Prokuratura niezależna"... Od uczciwości

„(..)zapraszanie do programów i publicystycznych dyskusji „praktyków” w osobach kryminalistów? Czy projekt zaostrzenia kar za gwałty będą od tej pory recenzować w tej stacji przestępcy seksualni – np. „ekspert” Trynkiewicz? A może w postępowaniach w sprawie dzikiej reprywatyzacji – oszuści zajmujący się wyłudzaniem kamienic?”

Treść całego listu ministra Zbigniewa Ziobry publikujemy poniżej.

 

Szanowni Państwo!

Wolność to także odpowiedzialność. W sposób szczególny ciąży ona na mediach, które ciesząc się pełną swobodą działania, mają jednocześnie wielki wpływ na opinię publiczną. A to zobowiązuje do rzetelności, uczciwości i etycznego postępowania. Wynika to również z szacunku i uczciwości wobec czytelników, słuchaczy i widzów. W moim przekonaniu zabrakło tego w wyemitowanym 12 października 2016 r. w telewizji TVN24 programie „Czarno na białym”.

W materiale zatytułowanym „Majątek na pokaz”, a poświęconym upublicznianiu oświadczeń majątkowych sędziów, telewizja TVN24 zaprezentowała wypowiedzi zamaskowanego mężczyzny ze zniekształconym elektronicznie głosem, którego przedstawiła następująco: „Spotkaliśmy człowieka, który kiedyś był wysoko w hierarchii trójmiejskiego półświatka. Niejednokrotnie sądzony i skazywany na kary więzienia”.

„Wysoko postawiony w hierarchii półświatka” rozmówca TVN24, występując w charakterze eksperta, opowiadał, że skutkiem upubliczniania oświadczeń majątkowych sędziów będą dokonywane na nich i na ich rodzinach napady i morderstwa. Wypowiedzi tego przestępcy zestawiono na równi z opiniami takich osób, jak były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Zoll, Waldemar Żurek z Krajowej Rady Sądownictwa, a także podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, dr Marcin Warchoł. Wiceminister – a zapewne także pozostali rozmówcy TVN24 – nie został uprzedzony, że udzielając komentarza dziennikarzom stacji, wystąpi w programie obok kryminalisty.

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt, który wprowadza jawność oświadczeń majątkowych sędziów – na wzór oświadczeń składanych przez parlamentarzystów czy urzędników (też niejednokrotnie podejmują decyzje naruszające wielomilionowe interesy), ma pomóc w zwalczaniu korupcji. Jest odpowiedzią na problem, na który już wiele lat temu zwracała uwagę Najwyższa Izba Kontroli, sygnalizując nieprawidłowości m.in. w sędziowskich oświadczeniach majątkowych. To także realizacja zaleceń Grupy Państw Przeciwko Korupcji Rady Europy.

Projekt wywołuje różne komentarze: od krytyki, jaką prezentuje np. pan Waldemar Żurek z Krajowej Rady Sądownictwa, po opinie w rodzaju tej, której dała ostatnio wyraz pani sędzia Barbara Piwnik w wywiadzie dla dziennika „Rzeczpospolita”. „Dlaczego mam się obawiać oświadczenia majątkowego” - pytała, tłumacząc, że tam, gdzie mieszka: „od ćwierćwiecza, wszyscy wiedzą, czym jeżdżę, w czym chodzę, jak żyję (…) Skoro jako sędziowie sprawujemy władzę, to musimy brać pod uwagę to, że ci, nad którymi ją sprawujemy, będą chcieli nas kontrolować i oceniać”.

Jestem otwarty na dyskusję. Mój głęboki sprzeciw budzi jednak wykorzystywanie w publicznej dyskusji wypowiedzi kryminalistów i traktowanie ich jako autorytety. Z jeszcze większym oburzeniem przyjmuję próbę zastraszania w ten sposób środowiska sędziowskiego.

Czy dla telewizji TVN24, która promuje się hasłem „Cała prawda całą dobę”, będzie już regułą zapraszanie do programów i publicystycznych dyskusji „praktyków” w osobach kryminalistów? Czy projekt zaostrzenia kar za gwałty będą od tej pory recenzować w tej stacji przestępcy seksualni – np. „ekspert” Trynkiewicz? A może w postępowaniach w sprawie dzikiej reprywatyzacji – oszuści zajmujący się wyłudzaniem kamienic? Czy takie postępowanie mieści się jeszcze w kategoriach etyki dziennikarskiej?

Z Brukseli... za kratki? Prokuratura bada decyzje Donalda Tuska ws. lotu do Smoleńska Prokuratura zajmuje się Tuskiem

Bardzo proszę Państwa o zajęcie stanowiska w tej bulwersującej dla mnie sprawie.

Zbigniew Ziobro
Minister Sprawiedliwości Prokurator

Podobne artykuły


17
komentarze: 83 | wyświetlenia: 2210
16
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1223
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1071
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1126
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 556
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 800
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 647
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 683
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 494
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 986
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 625
 
Autor
Dodał do zasobów: milord36
Artykuł

Powiązane tematy

  Hamilton,  20/10/2016

To wszystko się zmieni. Mamy już niezależną od polityki prokuraturę i jej niezależnego ober-prokuratora, telewizję partyjną Kurskiego. Teraz tylko trzeba jeszcze partyjne sądy i trybunały, Będzie jak w prl. PIS z narodem, a naród z PIS-em. Dookoła samych wrogów, ale Kaczyński - dobry gospodarz domu nie da krzywdy zrobić nikomu.

@Hamilton Starszy:
Wielkie i święte Twe słowa, Hamiltonie, wielkie i święte... Wiesław, Wiesław, Wiesław! - tfu! na psa urok! - Jarosław, Jarosław, Jarosław! - epoki mi się pomyliły czy CÓŚ? :))

@Janusz Dąbrowski: Rydzyk tworzył TV TRWAM przez 20 lat, Geniusz siermiężnej propagandy Kurski zrobił gadzinówkę z TVP w kilka miesięcy.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska