Login lub e-mail Hasło   

Ile będą kosztowały ściany działowe domu 120 mkw?

W Polsce buduje się zwykle domy o pow. 120 mkw. Pierwszym etapem budowy jest wznoszenie fundamentów, a później ścian nośnych. Jakie koszta pochłaniają ściany działowe?
Wyświetlenia: 271 Zamieszczono 25/10/2016

Ważny materiał

Ściany działowe w domu jednorodzinnym o powierzchni 120 mkw można wznieść, według raportu Oferteo, w cenie już od 3 360zł, do nawet 10 800 zł. Skąd takie ogromne różnice cenowe? Wynikają one głównie z materiału, jaki wykorzystywany jest do wybudowania ścian wewnętrznych w domu mieszkalnym. Jeśli zależy nam na wypracowaniu maksymalnych oszczędności, powinniśmy zdecydować się na tani materiał, jakim są cegły dziurawki. Z kolei najdroższe są ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych, w których występuje co najmniej 40 mm wełny mineralnej. Mają one wysoką cenę, ale i znakomite właściwości w zakresie izolacji termicznej i akustycznej. Ich zaletą jest również to, że można je bardzo szybko postawić, co zdecydowanie skróci czas niezbędny na dokończenie całej inwestycji polegającej na wybudowaniu domu jednorodzinnego.

Koszty poszczególnych materiałów budowlanych

Ścianki działowe można wybudować z różnego rodzaju materiałów. Najprościej prace te przeprowadza się z zastosowaniem płyt gips-karton. Są lekkie, łatwe w konstruowaniu pożądanych powierzchni ścian, dają dobrą izolację termiczną i tłumią dźwięki. Można je wykonać bez żadnych dalszych obróbek przed malowaniem. Koszt realizacji ścian z płyt to około 100-120 zł za mkw, licząc zarówno materiał, jak i robociznę. W efekcie dla domu jednorodzinnego o powierzchni 120 mkw postawienie ścian z płyt gips-karton lub gipsowo-włóknowych, będzie pociągało za sobą koszt rzędu od 8,4 do 10,8 tys. zł.

Nieco taniej ściany działowe wykonamy z cegieł pełnych. Łączny koszt wyniesie wówczas około 6 tys. zł. Za 1 mkw muru z cegły pełnej trzeba zapłacić około 50 zł, a w przypadku murowania ścian działowych z pustaków - około 62 zł za mkw.  Tańsze są cegły dziurawki, które można kupić w cenie 25 zł za mkw. Doliczając do tego robociznę w cenie od 20 do 25 zł, za wszystkie ściany działowe w domu jednorodzinnym zapłacimy około 3360 do 4200 zł.

Stosunkowo lekkie i tanie są ściany z betonu komórkowego, który nie będzie obciążał tak stropu jak cegły - pełne, dziurawki, klinkierowe lub pustaki. Beton komórkowy kosztuje około 40 zł za mkw ściany o grubości 11-12 cm. Za wszystkie ściany wewnętrzne zapłacimy w jego przypadku około 4460 do 5200 zł, zwłaszcza że robocizna jest tu bardzo tania - za wybudowanie 1 mkw muru zapłacimy od 15 do 20 zł.

Za ściany z cegieł i bloczków wapienno-piaskowych zapłacimy niewiele - od 3780 zł do 4620 zł. Materiał ten jest względnie tani, ponieważ za wykonanie 1 mkw ściany zapłacimy od 25 do 35 zł plus robocizna - 20-25 zł za mkw.

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 430
7
komentarze: 18 | wyświetlenia: 930
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 72198
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 647745
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 14919
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21406
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40353
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17300
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13040
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53129
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22455
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 17990
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23032
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy






Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska