JustPaste.it

Holenderskie wiatraki

Z czym kojarzy się Holandia? Bezsprzecznie z tulipanami, z rowerami, z drewnianymi sabotami, piękną architekturą, malarstwem, ale też, a może przede wszystkim z wiatrakami.

Z czym kojarzy się Holandia? Bezsprzecznie z tulipanami, z rowerami, z drewnianymi sabotami, piękną architekturą, malarstwem, ale też, a może przede wszystkim z wiatrakami.

 

Wiatraki – historia i teraźniejszość

Są one w zasadzie nieodłącznym elementem holenderskiego krajobrazu.. Powstanie pierwszych wiatraków na obszarze dzisiejszej Holandii datuje się na XIV wiek.

Wykorzystywane były do osuszania terenu tych istniejących, jak i tych "wydzieranych" morzu. Pełniły też rolę młynów zbożowych oraz tartaków. Rozwiązania holenderskie szybko przyjęły się w innych krajach, dotarły też częściowo na ziemie polskie, głównie na obszary zachodnie.

Dziś rola wiatraków jest w zasadzie symboliczna. Dość wsponieć, że ich liczba zmniejszyła się z dziewięciu do jednego tysiąca. Bodaj najsłynniejszym miejscem, gdzie spotkać można dziś zabytkowe wiatraki holenderskie jest skansen w Kinderdijk. Miejscowość ta położona jest w centralnej części kraju, niedaleko Rotterdamu. Wiatraki, które można podziwiać w skansenie pochodzą z wieku XVIII. Co ciekawe wiatraki te są zamieszkałe, a zwiedzać wnętrze można tylko w wypadku jednego. Warto dodać, że przez Kinderdijk przebiega tzw. pas biblijny Niderlandów. Rejon ten zamieszkuje mocno religijna, kalwinistyczna ludność. W niedzielne poranki można zaobserwować ich religijne rytuały. Słynne wiatraki można spotkać także w wielkich miastach Holandii i tak jak w przypadku Kinderdijk ich obecność ma w przeważającej mierze znaczenie historyczne. Świetnym przykładem zabytkowego wiatraka, który przetrwał pośród nowoczesności Amsterdamu jest pochodzący z XVIII wieku wiatrak o wdzięczniej nazwie Bóbr.

Dojazd do Holandii

Jak nałatwiej i najtaniej dostać sie do Holandii? Loty do Holandii to koszt około 600 zł, choć zdarzają się także mniej atrakcyjne cenowo oferty przelotów. Lot trwa około dwóch godzin. Nieco dłuższą, ale mniej kosztowną opcją są busy do Holandii. Wybór przewoźników jest spory, większość z nich proponuje przejazd komfortowymi pojazadmi, wyposażonymi w wi-fi. Ci, którzy zdecydują się na transport własnym samochodem mogą odetchnąć z ulgą – na terenie Holandii nie ma obowiązku kupna winiet na przejazd autostradą.