Login lub e-mail Hasło   

Zapomniany raj

O miejscowości Kamena Vourla słyszałam wiele razy , najczęściej od mojej greckiej teściowej i rodziny mojego męża .
Wyświetlenia: 462 Zamieszczono 28/10/2016

O miejscowości Kamena Vourla słyszałam wiele razy , najczęściej od mojej greckiej teściowej i rodziny mojego męża .Ale jakoś nigdy nie było okazji odwiedzić tego miejsca, chociaż wiele razy się je mijało ale  bez jakiegoś specjalnego żalu ,  a że ów zakątek jest ulokowany jakiś 2 godziny od  Aten to w zasadzie  żadna atrakcja , aleeee?

lichadonisia

W tym roku natrafiłam na artykuł mówiący o mało znanych miejscach w Grecji, które są watrę zobaczenia , chodziło o Lichadonisia zwane jako Seszele Europy !!! i na dodatek żyją tu na wolności foki ?!..... Uwielbiam takie miejsca !!! dzikie , nie uczęszczane  przez turystów !!!, taki zapomniany raj , który leży jakiś 20 minut drogą morską od wspomnianej miejscowości.

Cała nasza wyprawa była dośc nie zwykła . Zacznijmy od tego że GPS poprowadził nas przez małe wioski wysoko w górach , jedną z tych wiosek była Thiva , miejsce urodzenia mitycznego Herkulesa . No cóż nawet jeśli od  czasów Herkulesa  minęły wieki to tam dalej było bardzo "surowo" jakby w koło nie było napisów "archeology place" nikomu by chyba na myśl nie przyszło że to takie ważne miejsce !

kamena vourla

Po 2 i pół godzinie dotarliśmy do Kamena Vourla , jak pięknie !!! to były chyba pierwsze słowa jakie mi przyszły na myśl . Zielone wzgórza , lazurowe morze , piękny biały kościółek , zadbane chodniki , piękna plaża pokryta drobnym białym żwirkiem .
Miejsce to było turystyczną mekką Grecji lat 70/80 kiedy  turystyka nie była rozwinięta do takich rozmiarów jak teraz . Dziś Kamena Vourla (w wolnym tłumaczeniu spalone sitowie ) dalej gości turystów ale czasy jej świetności dawno już minęły . To co jest istotne to to że  miejscowość ta  jest bardzo znana z jej ciepłych źródeł , które są swoistym naturalnym spa , tym że ceny różnią się diametralnie od reszty Grecji ,i tym że  słychać ty przede wszystkim języki słowiańskie takie jak Czeski , Polski i Rosyjski . Ale przede wszystkim tym że można z tond przepłynąć do Lichadonisia , czyli do wspomnianych Seszeli Europy .
lichadonisia

Tak dla formalności Lichadonisia to kompleks 15 bezludnych wysepek usytułowanych pomiędzy wyspą Evia a Kamena Vurla .Dopłynąć można tam tyko łodzią i trwa to jakiś 20 minut drogą morska ze wspomnianej miejscowości . Największą wyspą z Lichadonisia  jest wysepka Mamoli . W latach 60-tych i 70-tych była małą rybacką osadą po której zostały tyko ruiny domów. Rybacy którzy tu kiedyś mieszkali pozostawili swoje domostwa na rzecz życia w większym mieście , i trudno im się dziwić .Dziś wysepka to raj dla turystów a szczególnie dla miłośników nurkowania i dzikiej przyrody . Następna wysepka jest Strongili (w wolnym tłumaczeniu okrągła) znajduje się tu latarnia
morska zbudowana w 1870 roku , i duża piaszczysta plaża  zorganizowana na potrzeby turystów .

Nie daleko Lichadonisia a w zasadzie w okręgu kompleksu można dostrzec zatopiony wrak z czasów drugiej wojny światowej , dokładnie z 1943 roku , wrak ten ma około 30 metrów długości , i 15 szerokości , i jest jedną z atrakcji Lichadonisia .

Mnie osobiście urzekło to miejsce , piękne dzikie nie  okiełznane błękitne oczy Posejdona .

Podobne artykuły


16
komentarze: 110 | wyświetlenia: 750
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 967
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 398
13
komentarze: 0 | wyświetlenia: 970
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 742
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 528
12
komentarze: 18 | wyświetlenia: 1683
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 457
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 997
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 437
11
komentarze: 9 | wyświetlenia: 929
11
komentarze: 24 | wyświetlenia: 540
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 507
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 830
10
komentarze: 13 | wyświetlenia: 373
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska