Login lub e-mail Hasło   

Retro - styl nowoczesności

Dlaczego projektanci i designerzy tak często wracają do przeszłości?
Wyświetlenia: 418 Zamieszczono 31/10/2016

Moda nigdy tak naprawdę nie przemija. Trendy, które triumfowały w poprzednich dekadach, wracają z każdym kolejnym sezonem i inspirują coraz to nowe kolekcje. Styl retro jest kolejnym krokiem: jego istotą jest takie łączenie elementów, by jak najdokładniej przywołać atmosferę minionych czasów.

Klasyka inspiruje w wielu branżach: zarówno w modzie, jak i w dekoracji wnętrz czy designie. Projektanci coraz chętniej wracają do atmosfery i rozwiązań z przeszłości, a akcesoria vintage – czyli elementy odzieży lub wyposażenia faktycznie wyprodukowane w danych czasach – potrafią schodzić na aukcjach za sumy z trzema zerami. Skąd ta popularność stylu retro? 

KLASYKA WE WSPÓŁCZESNYM WYDANIU

Nowoczesny design w dużej mierze opiera się na sztuce takiego łączenia różnych nurtów i detali, by stworzyć coś unikatowego. Moda pozwala na precyzyjne wyrażenie siebie, a przeszłe epoki widzimy często pod kątem konkretnych cech. Lata 70., które królowały zeszłej jesieni, to swoboda i wolność. Sylwester 2015 okazał się triumfem lat 20., które budzą pewną nostalgię swoim splendorem i nimbem luksusu.

– Dzisiejsi projektanci mają wolność łączenia klasycznej, ponadczasowej stylistyki ze współczesną funkcjonalnością – mówi Katarzyna Wyroba, PR Manager marki rowerów miejskich Le Grand. –

To rozwiązania, które są piękne i użyteczne.

Seria „Originals” marki Le Grand to rowery tworzone w dopracowanej, przemyślanej stylistyce retro, która uwidocznia się we wszystkich elementach konstrukcji: ramie typu holenderskiego, osłonie koła, wiklinowym koszyku czy skórzanym siodełku. Jednocześnie zostaje zachowana wygoda i bezpieczeństwo nowoczesnych rowerów miejskich.

SWOBODA I INDYWIDUALIZM

Wzornictwo retro przeniknęło nie tylko modę, ale też przedmioty codziennego użytku. Świadome przetwarzanie i kopiowanie oryginalnych trendów z minionych dekad, a także łączenie ich ze współczesnymi rozwiązaniami, to zbieranie tego, co najlepsze, z obu światów.

Przeszłość oferuje alternatywę dla powtarzalności i szybkiego, masowego wzornictwa. Styl retro wymaga większej świadomości od użytkownika i przez to bardziej podkreśla indywidualność. Oryginalność jest szczególnie ceniona w miastach i dużych ośrodkach, gdzie codziennie spędzamy dużo czasu wśród dużych grup ludzi. Pozwalamy naszemu stylowi mówić za nas.

– Określanie swojej własnej odrębności to niezbywalny czynnik życia w grupie – ocenia Katarzyna Wyroba. – Każdy element życia w mieście niesie nowe możliwości na zaznaczenie własnej oryginalności. Wolę spędzać czas w kawiarni czy barze? W parku czy na spacerze po starówce? Miejsca, które lubimy i rzeczy, których używamy, zawsze coś o nas mówią.

PONADCZASOWOŚĆ

Trendy, które kiedyś stanowiły największy krzyk mody, mijały zastępowane przez kolejne, najczęściej kontrastowe nurty, po czym po kilku latach wracały do łask w odświeżonej formie. Teraz zazwyczaj są rozpoznawalne jako symbol konkretnej epoki – a przez to stały się ponadczasowe. Bez względu na to, czy design nawiązuje do lat 20., czy 50., w zbiorowej świadomości uformowały się już konkretne skojarzenia. To one świadczą o ich nieśmiertelności – bez względu na okoliczności, styl retro jest ceniony i rozpoznawalny.

Styl retro to wybór klasyki, która zwraca uwagę, zachwyca i wyróżnia. Współczesny zwrot w kierunku przeszłości to odkrycie nowych możliwości, które daje połączenie retro motywów z nowoczesnym wykonaniem. 

Podobne artykuły


17
komentarze: 32 | wyświetlenia: 1587
15
komentarze: 60 | wyświetlenia: 910
14
komentarze: 21 | wyświetlenia: 1178
14
komentarze: 33 | wyświetlenia: 1195
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 764
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 743
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 457
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1026
13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 579
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 728
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 504
12
komentarze: 3 | wyświetlenia: 719
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 991
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska