Login lub e-mail Hasło   

500-lecie Reformacji

W zwiazku z obchodami 500-lecia Reformacji Papiez znajduje sie w Szwecji w ktorej dominuje wiara chrzescijanska ktora zreformowl Marcin Luter.
Wyświetlenia: 494 Zamieszczono 01/11/2016

"W 1505 roku papież Juliusz II rozpoczął nową budowę bazyliki św. Piotra. Miała ona demonstrować potęgę papiestwa bez względu na koszty, a te były niewyobrażalne. Zgodnie z panującym wówczas zwyczajem papież ogłosił odpust, aby pokryć koszty budowy

.......

Nie wszędzie odpusty spotykały się z zachwytem i Luter nie był pierwszym zakonnikiem, który je krytykował.

......
Reformacja nie była przypadkiem. Nie była także klęską kościoła. Poniekąd musiała się wydarzyć. U progu XVI wieku zachodnie chrześcijaństwo przeżywało kryzys. Instytucjonalny Kościół został zamieniony na źródło utrzymania dla synów i córek arystokracji i szlachty; biskupi byli bardziej ziemskimi władcami i politykami niż duszpasterzami; pustoszały klasztory i zakony, średniowieczne formy pobożności zaczęły wygasać i wypalać się. Zaznajomieni z greką i łaciną humaniści, jak Erazm z Rotterdamu zaczęli czytać Pismo Święte w oryginale i konfrontować nauczanie Jezusa z Nazaretu z kościelnymi praktykami i rytuałami. Biskupi i niektórzy władcy próbowali nieudolnie reformować kościół – ale zazwyczaj bez powodzenia. Stąd reformacja - powrót do źródeł. Do Pisma
......
W Niemczech sprzedaż szła dość opornie. Sytuacja zmieniła się w 1515 roku, a więc na dwa lata przed wystąpieniem Lutra. Ówczesny biskup Magdeburga z rodziny Hohenzollernów, niespełna 23-letni Albrecht, zapragnął objąć kolejne i znacznie bogatsze biskupstwo Moguncji, które dawało mu tytuł prymasa i w praktyce kontrolę nad całym Kościołem w Niemczech
......
Umowa była prosta: Albrecht otrzymuje biskupstwo Moguncji, płaci za dyspensę, zostaje papieskim pełnomocnikiem ds. sprzedaży odpustów w Niemczech, a w zamian może zatrzymać aż 50% przychodów z listów odpustowych.
......
Abp Albrecht Hohenzollern wydał specjalną instrukcję dotyczącą sprzedaży. Oferta była szeroka: od wykupienia siebie i zmarłych członków rodziny od kar czyścowych za wybaczone już co do winy grzechy, aż po listy odpustowe umożliwiające uzyskania rozgrzeszenia zastrzeżonego dla Stolicy Apostolskiej
......
Jednym z podkomisarzy dla magdeburskiej prowincji kościelnej został dominikanin Johannes Tetzel. To właśnie dominikanie byli głównymi organizatorami odpustowego przemysłu ze względu na swoje zdolności kaznodziejskie.
......
O religijno-kupieckiej działalności Tetzla donieśli Lutrowi parafianie. Sporządził słynne 95 tez, w których skrytykował nadużycia związane z odpustami, nie atakując wprost samej instytucji odpustów. Augustiański mnich wciąż nie wiedział, kto stoi za handlem. Swoje tezy wysłał więc do swoich dwóch przełożonych: biskupa diecezjalnego Hieronymusa Schultza oraz… Albrechta. Temu ostatniemu zadedykował pismo, błagając o ojcowskie wysłuchanie i położenie kresu nadużyciom – przede wszystkim herezji, że pozyskanie odpustu oznacza pewność zbawienia i uwolnienie od kary za grzechy.
......
Zgodnie z tradycją, gdy Rzym zajęty był głównie zabawą i polowaniami, 31 października 1517 roku ksiądz Marcin Luter przybija do drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze swoje słynne 95 tez. Krytycy natychmiast okrzyknęli go heretykiem i kacykiem. Bo Luter w swym sprzeciwie wobec kościelnych praktyk czy handlu odpustami był podobny do człowieka, który bawi się zapałkami w stodole. I rzeczywiście: swoją krytyką wzniecił iskrę, która w mgnieniu oka ogarnęła całą Europę. Dlatego 31 października to również dzień, w którym rozpoczynają się obchody 500-lecia Reformacji. O wadze tego wydarzenia świadczy fakt, że w uroczystościach w luterańskiej Szwecji weźmie udział Franciszek"
....................................
W Polsce, Luter ktory wskazal na wynaturzenia Vatykanu, to w dalszym ciagu heretyk!
Obecnosc Franciszka na obchodach Reformacji moze byc
zapowiedzia zmiany tego stanowiska.

Podobne artykuły


12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 6332
95
komentarze: 44 | wyświetlenia: 15084
36
komentarze: 35 | wyświetlenia: 2331
35
komentarze: 94 | wyświetlenia: 3478
31
komentarze: 29 | wyświetlenia: 5955
31
komentarze: 26 | wyświetlenia: 2382
29
komentarze: 18 | wyświetlenia: 3861
28
komentarze: 9 | wyświetlenia: 2627
28
komentarze: 43 | wyświetlenia: 1869
26
komentarze: 11 | wyświetlenia: 2276
25
komentarze: 7 | wyświetlenia: 4990
25
komentarze: 55 | wyświetlenia: 7582
24
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1630
24
komentarze: 17 | wyświetlenia: 2797
 
Autor
Artykuł  Zbyszekg4  (www),  02/11/2016

Słowa: w uroczystościach w luterańskiej Szwecji weźmie udział Franciszek
miały być linkiem do wiadomości, prawda?
Trzeba zrobić spację, między tymi słowami, a cudzysłowem... - wtedy link zadziała.

@Zbyszekg4: Prawda ! ALE przyznaje, bez tortur ----inlwizycji... ze nie wiem co to jest spacja ?
To wtedy kiedy ...brzuch boli ??????

  Koriolan,  02/11/2016

Luter był fajny ...
A Franciszek to ... jezuita.
Wyklęty zakon przez papieża i rozwiązany :-)))
.
I za co ?
Podobno za machlojki i matactwa :-)))

@Koriolan: Wiesz co to jest ...spacja ?

@zakrawarski: to taka beleczka i dołu klawiatury ...
.
Tak to tłumaczyłem kobietom przez telefon :-)))Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska