JustPaste.it

Generał Sherman – mamutowiec olbrzymi i inne okazy rekordowych drzew

Ostatnio pisałem o niezwykłym wojaku z U.S. Army. Nazywał się Desmond Doss. Pozostając w klimacie wojskowym, prezentuję generała Shermana, w otoczeniu podobnych jemu olbrzymów...

Ostatnio pisałem o niezwykłym wojaku z U.S. Army. Nazywał się Desmond Doss. Pozostając w klimacie wojskowym, prezentuję generała Shermana, w otoczeniu podobnych jemu olbrzymów...

 

Generał Sherman – mamutowiec olbrzymi

Jedno drzewo można uznać za wyjątkowe, tym razem pod względem swojej wielkości. To mamutowiec olbrzymi znajdujący się w Parku Narodowym Sekwoi w Kalifornii. Największe drzewo na świecie.

 

Generał Sherman

Generał Sherman – Największe pod wzgl. objętości (1487m3)
i masy (ok. 1385 ton) nieklonalne drzewo świata!

Generał Sherman, oraz podobne giganty to największe roślin, jakie żyją obecnie Ziemi. Są to potomkowie drzew , jakie rosły na Ziemi miliony lat temu i przetrwały okres plejstocenu na obszarach nieobjętych zlodowaceniami. Tworzyły tam one las trzeciorzędowy wraz z metasekwojami , magnoliami , miłorzębami , a także tulipanowcami. Są jednymi z najstarszych roślin na Ziemi. Wiek niektórych z nich określany jest na ponad dwa tysiące lat , z tego względu odgrywają one wyjątkowo istotną rolę w dendrochronologii Nowego Świata.

General_Sherman_tree_looking_upNajwiększe pod wzgl. objętości (1487m3)
i masy (ok. 1385 ton) nieklonalne drzewo świata!

Obw. pnia: 24.2m, wiek: 2300-2700 lat.
Obw. pnia przy ziemi: 31.3 m, szer. korony: 33m.
pierwszy konar na wys. ok. 40m, o średn. 2m.

Jego miąższość jest tak duża, jak łączna masa świerka z obszaru o powierzchni hektara. Sekwoje to najwyższe drzewa na świecie.

Obecnie osiągają one wysokość prawie 100 metrów i średnicę 10 metrów.

William Tecumseh Sherman był generałem w czasach amerykańskiej wojny domowej. Sekwoja została nazwana przez przyrodnika Jamesa Wolvertona, służącego jako porucznik pod wodzą generała.

Drzewo jest położone w niewielkiej odległości od głównej drogi przebiegającej przez Park Narodowy Sekwoi. Oznakowana ścieżka i znaki ułatwiają odnalezienie tej niezwykłej rośliny.

general sherman

general sherman

General-Sherman-California

Hyperion – 115.61 m, najwyższe drzewo świata!
Gatunek: Sekwoja wieczniezielona (Sequoia sempervirens)
Lokalizacja:Redwood National and State Parks, Kalifornia, USA
Wysokość: 115.61m
Hyperion odkryty zostało w 2006 przez Chrisa Atkinsa i Michaela Taylora , wcześniej drzewo odnalezione zostało w roku 1978 w Kalifornii przez dwóch mieszkańców USA. Mierzy ponad 115 m wysokości, a masa wynosi tyle, co 15 płetwali błękitnych, czyli największy zwierząt na naszej planecie.

 

Hyperion – 115.61 m, najwyższe drzewo świata!

Hyperion – 115.61 m, najwyższe drzewo świata!

Ciekawostki:

Eukaliptus królewski (eucalyptus regnans) najwyższe kiedykolwiek rosnące drzewo świata – okaz ścięty w 1885 r. w Mt. Baw Baw w Australii mierzył podobno 143 metry

Najwyższym drzewem w Polsce była według dostępnych danych „Gruba Jodła” (jodła pospolita, Abies Alba) rosnąca na stoku Babiej Góry, powalona przez wiatr w roku 1914. Obecnie trzy najwyższe drzewa w naszym kraju to dwa świerki pospolite (Picea abies) mające 51,8 metra (w Białowieskim Parku Narodowym oraz w Rycerce Górnej w woj. śląskim) i jodła pospolita (Abies alba) w Świętokrzyskim Parku Narodowym.

Najstarszym drzewem (organizmem) świata jest Pando (inaczej The Trembling Giant), jego wiek oceniany jest na 12000-80000 lat. Rośnie w Utah – USA.

Organizm ten nazywa się Pando, nazywany także Drżącym Gigantem. Jest to zagajnik, który pomimo swoich 80,000 lat nadal rozmnaża się i raczej nie zamierza przestać. Zagajnik jest tak naprawdę pojedynczą, rozmnażającą się kolonią topoli osikowych. Mówiąc najprościej jest to po prostu gigantyczny, masywny system korzeni, który zaczął rosnąć około 80,000 lat temu. Obecnie ma około 47,000 łodyg (a raczej pni), i ciągle tworzy nowe drzewa, które sprawiają, że system korzenny cały czas się rozrasta.

 

najstarszy organizm świata

Pando jest rośliną, ma 80,000 lat, ciągle się rozmnaża, i możemy zobaczyć go na własne oczy, jeśli wybierzemy się do Utah.

To jednak nie koniec rekordów, jakie bije Pando. Jest nie tylko najstarszym, ale prawdopodobnie najcięższym żywym organizmem na naszej planecie. Kolonia rozprzestrzeniła się na powierzchni 106 akrów, i eksperci szacują, że Pando waży około 6,600 ton. Jednak niektórzy naukowcy twierdzą, że pewne fragmenty systemu korzeni umarły, odseparowując w ten  sposób części kolonii, tworząc więcej niż jeden organizm. Nie wszystkie są zbadane, więc być może istnieją gdzieś zagajniki topoli cięższe od Pando?

 

Pando waży około 6,600 ton

Pando waży około 6,600 ton

Kolejnym niesamowitym faktem na temat Pando jest to, że bardzo prawdopodobne jest, iż naukowcy zaniżyli wiek rośliny, i w istocie jest ona jeszcze starsza. Wieku Pando nie da się określić na podstawie zbadania pni drzew, które wchodzą w skład kolonii, ponieważ najstarsze drzewo należące do tego systemu korzennego ma około 130 lat. Nie ma natomiast jednoznacznych danych wskazujących na konkretny wiek całej kolonii. Biorąc pod uwagę szereg czynników, w tym klimat, dane historyczne czy środowisko niektórzy naukowcy wysuwają hipotezę, że Pando może mieć około 1 miliona lat!

najstarszy organizm świata

Wiek najstarszego polskiego drzewa nie jest już tak okazały. Ale i tak mamy się czym pochwalić. Cis Henrykowski, rosnący we wsi Henryków Lubański na Dolnym Śląsku, liczy około 1260 lat. Dla porównania, najbardziej znany okaz dendrologiczny w Polsce, Dąb Bartek (leśnictwo Bartków w woj. świętokrzyskim) według najnowszych badań ma „zaledwie” ok. 650 lat.

 

Cis Henrykowski

Cis Henrykowski – okaz drzewa z gatunku cis pospolity, będący najstarszym drzewem w granicach Polski. W 1813 roku pień cisa pocięli szablami Kozacy. Najgorsza była jednak wichura w latach 1988-1989 kiedy to uległa zniszczeniu odnoga drzewa, przez co cis nie ma swego dawnego obwodu wynoszącego ponad 5m.

Cis henrykowski

A wracając do wielkości – zróbmy porównanie:

Poniższy rysunek pokazuje przybliżone maksymalne (osiągane rzadko i najczęściej tylko w wyjątkowo sprzyjających warunkach) wysokości wybranych gatunków drzew. Podanych wartości nie należy traktować jako zupełnie ekstremalnych; są one wprawdzie spotykane sporadycznie, ale jednak częściej niż zupełnie jednostkowo (tzn. są zazwyczaj wyraźnie mniejsze od odnotowanych rekordów wysokości poszczególnych gatunków). Dodatkowo zobrazowano rozmiary następujących rekordowych osobników: najbardziej masywnego żyjącego obecnie nieklonalnego drzewa świata (mamutowiec olbrzymi General Sherman), najwyższego żyjącego obecnie drzewa liściastego na świecie (eukaliptus królewski z Tasmanii), najwyższego żyjącego obecnie drzewa świata (sekwoja wieczniezielona Hyperion), wreszcie najwyższego drzewa, jakie kiedykolwiek odnotowano (nieżyjący już eukaliptus królewski o wysokości 143m).

najwyższe drzewo na świecie

najwyższe drzewo na świecie – zestawienie.

=====

Moje zdanie do powyższego tekstu dotyczy braku zgody na te ogromne okresy czasu jakie są tam wspomniane. Jako chrześcijanin traktujący Biblię bardzo dosłownie, nie wierzę w takie podawane tam wyliczenia wychodzące poza 6 000 lat...

 

Źródło: portal selfcom.co.uk

 

Kontakt ze mną: Poprzez: Facebooka   

lub e-maila: zbyszek.gieron@gmail.com