JustPaste.it

Generalne przyczyny zmian klimatu i prędkości obrotu Ziemi.

Ziemia jest spłaszczona na biegunach i kiedy powłoka ziemska obraca się, spłaszczenie to dostaje się bliżej równika. Rośnie moment bezwładności Ziemi i maleje prędkość jej obrotu

Ziemia jest spłaszczona na biegunach i kiedy powłoka ziemska obraca się, spłaszczenie to dostaje się bliżej równika. Rośnie moment bezwładności Ziemi i maleje prędkość jej obrotu

 

Generalne przyczyny zmian klimatu i prędkości obrotu Ziemi.

Bogdan Góralski

bogdangoralski@wp.pl  

Temperatura wnętrza Ziemi jest podtrzymywana przez nieustanne tarcie pomiędzy powłoką Ziemi a jej płynnym jądrem. Powłoka Ziemi składająca się ze skorupy i płaszcza obraca się pod wpływem zmiennego oddziaływania Układu Słonecznego tj. Księżyca, Słońca, planet i innych obiektów kosmicznych, trąc o płynne, metaliczne ziemskie jądro zewnętrzne, które jest kulistą powierzchnią ślizgową dla powłoki ziemskiej. Stałe, metaliczne jądro wewnętrzne Ziemi tkwi w cęgach pola magnetycznego Słońca, które jest zmienne i zależy od pulsacji grawitacyjnych wewnątrz Układu Słonecznego. Widzimy, że ruchy mas w obrębie ziemskiej geoidy są sprzężone z wewnętrznymi oddziaływaniami w obrębie Układu Słonecznego, który podlega także wpływom naszej galaktyki. Dowodem na ruchy powłoki ziemskiej względem jądra są zmiany klimatu Ziemi, zależnego głównie od nasłonecznienia jej powierzchni. Zmiany klimatu wynikające z nachylenia powierzchni globu ziemskiego względem Słońca powodujące następstwo pór roku. Sezonowość nasłonecznienia powierzchni Ziemi wynika z ruchów powłoki ziemskiej na kierunku północ -południe oraz ruchów wokół osi obrotu Ziemi. Ruchy powłoki ziemskiej są odwzorowane zmianami położenia stałych, względem Słońca, biegunów magnetycznych na ruchomej powierzchni Ziemi, które przesuwają się pozornie po krzywej otaczającej biegun geograficzny w ciągu kilku tysięcy lat.

Odchylenia północnego bieguna magnetycznego od bieguna geograficznego sięgają dwudziestu stopni szerokości geograficznej tj. około 2500km i zmieniają się w czasie ( prawdopodobnie) w sposób regularny tj. wyznaczany cyklicznością oddziaływań w obrębie Układu Słonecznego. Wyznaczone badaniami paleomagnetyzmu odchylenia północnego bieguna magnetycznego od bieguna geograficznego- osi obrotu Ziemi, odwzorowują ruchy powłoki ziemskiej względem Słońca. Ruchy powłoki ziemskiej zmieniają moment bezwładności obracającej się bryły ziemskiej, co powoduje zmienność prędkości obrotu. Zaobserwowano zwiększenie prędkości obrotu Ziemi w momentach przejścia północnego magnetycznego bieguna w pobliżu północnego geograficznego bieguna, i odwrotnie np. około roku 1600. Moim zdaniem świadczy to o zmiennym ruchu powłoki ziemskiej względem środka ciężkości Ziemi i względem Słońca.

Odchylenia do dwudziestu stopni w szerokości geograficznej północnego magnetycznego bieguna NMP- North Magnetic Pole-od północnego geograficznego bieguna, oraz koliste pozorne ruchy NMP wokół tego bieguna, odwzorowują ruchy powłoki ziemskiej, które powodują regionalne zmiany klimatu Ziemi. Szerokość stref klimatycznych wyznaczanych przez pory roku na powierzchni Ziemi sięga około 5 do 20 stopni szerokości geograficznej. Przemieszczenie powłoki ziemskiej o dwadzieścia stopni szerokości geograficznej lub np. 240 stopni długości geograficznej całkowicie zmienia rozkład stref klimatycznych na powierzchni Ziemi. Związane z tym strefami klimaty wilgotny bądź suchy, które są zależne szerokości geograficznej i od nasłonecznienia Ziemi, przemieszczają się po powierzchni Ziemi wraz z cyklicznymi, względem Słońca, ruchami powłoki ziemskiej. Jeżeli powłoka ziemska przemieści się o 2500 km tj. około 20 stopni szerokości geograficznej, to odpowiednio przesuwają się strefy klimatyczne i w pewnym rejonie Ziemi może nastąpić okres suchy zamiast poprzedniego wilgotnego, i odwrotnie. Skutkiem ruchu powłoki ziemi jest, zaobserwowane w Iranie w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat, przesunięcie opadów z lata na zimę.

Ziemia jest spłaszczona na biegunach i kiedy powłoka ziemska obraca się, spłaszczenie to dostaje się bliżej równika. Rośnie wtedy moment bezwładności obrotu Ziemi i maleje prędkość jej obrotu. Kiedy powłoka ziemska wraca do położenia równowagi tj. oba bieguny magnetyczny i geograficzny są obok siebie, rośnie prędkość obrotu Ziemi bo maleje moment bezwładności. Zaobserwowano zwiększenie prędkości obrotu Ziemi w momentach przejścia północnego bieguna magnetycznego w pobliżu bieguna geograficznego, i odwrotnie. Moim zdaniem świadczy to o zmiennym ruchu powłoki ziemskiej względem środka ciężkości Ziemi i względem Słońca.

Zaobserwowano zwiększenie częstości trzęsień ziemi w basenie Morza Śródziemnego i Polsce w okresach dużych przemieszczeń powłoki ziemi tj. do 7000km w latach 250-700 i 1250-1860. Obecnie biegun magnetyczny przemieszcza się w kierunku wschodnim do Syberii, w kierunku bieguna geograficznego i rośnie prędkość obrotu ziemi. Świadczy to o powrocie powłoki ziemskiej do położenia równowagi. Jakie będą dalsze ruchy bieguna magnetycznego i powłoki ziemskiej i co one przyniosą? Jeżeli NMP zbliży się do Syberii, to powłoka ziemska przemieści się tak, że Syberia znajdzie się blisko osi obrotu Ziemi. Ochłodzi się w północnej części kontynetu  euroazjatyckiego, ociepli się w północnej strefie Ameryki Północnej. Strefy klimatyczne przesuną się odpowiednio ok.15 stopni szerokości geograficznej co zmieni rozprzestrzenienie stref bujnej wegetacji roślinnej. Wzrośnie liczba trzęsień ziemi w rejonie Morza Śródziemnego, rejonie Ameryki Środkowej, Archipelagu Malajskiego i Australii.

 

Cykliczne fale wzrostu liczby trzęsień Ziemi w basenie Morza Śródziemnego i Polsce zaobserwowane w okresie 750 BC do AD 2000 potwierdzają ruchy powłoki ziemi. Gdy rejon Morza Śródziemnego przemieści się bliżej równika, gdy zwiększa się siła odśrodkowa działająca na masy skalne a naprężenia tektoniczne się zwiększają, wzrasta liczba trzęsień ziemi, co obserwujemy obecnie w Italii.

Opisane powyżej fakty wskazują, że ziemska oś nie podlega precesji, tylko powłoka ziemska krąży wokół osi ziemskiej. Konstelacje gwiezdne przesuwają się z upływem czasu bo obserwator na Ziemi przesuwa się z poruszającą się cykliczne ziemską powłoką.

Nieustanny ruch powłoki ziemskiej powodujący cykliczne i regionalne zmiany klimatu warunkuje narodziny, rozwój i upadek cywilizacji i imperiów rozwijających się ze wschodu na zachód (wraz z ruchem powłoki ziemskiej i stref klimatycznych) w historii naszej indoeuropejskiej i azjatyckiej cywilizacji.

Inne prawidłowości wynikające z cyklicznego ruchu powłoki Ziemi względem jej jądra i Słońca opisałem w dostępnej w Internecie książce zatytułowanej „Historia naturalna i zmiany klimatu”.

Warszawa, dnia 17 listopada 2016, godzina 20:12                     Bogdan Góralski