JustPaste.it

Kawowe Kontrowersje 3

Nie tylko kawa i ekologia. Sprawdź jaki wpływ mają na nas globalne procesy związane z klimatem, wodą i wojnami. To są też okoliczności ekologiczności.

Nie tylko kawa i ekologia. Sprawdź jaki wpływ mają na nas globalne procesy związane z klimatem, wodą i wojnami. To są też okoliczności ekologiczności.

 

Co z tym Eko

Kawa Ziarnista, dym, smog, zakwaszona i zanieczyszczona woda, z mroków brudu wyłania się, i swe oblicze odkrywa EKO – czy to da się powiązać?

 

Postaramy się w dwóch częściach.

 

Ostatnio ekologia staje się „problemem - wypełniaczem, zagłuszaczem” przy innych zupełnie nieekologicznych problemach wydających groźne pomruki. Mimo to, wkroczmy w tą przestrzeń, w przestrzeń organiczności, ekologiczności, i kolejnych wielkich słów odmienianych na dziesiątki różnych sposobów. Z ukłonem Witamy Cię w świecie bez pestycydów, środków owadobójczych oraz grzybo- i chwastobójczych.

 

Co z tym EKO? - Okoliczności

 

Ekologicznie w uproszczeniu znaczy, że wzrost nie jest sztucznie wspierany i eliminujemy chemiczne zabijanie na potęgę. Dbamy natomiast o kulturę ziemi, nie przeganiamy ptaków gdyż znowu są naszym sprzymierzeńcem, a niezatruty przy okazji robak, pewnie też bardziej mu smakuje.

 

Pas krajów nazwany BeanBelt czyli głównych producentów kawy i kakao jest zbieżny z pasem krajów beneficjentów, których dotyczy idea Fair Trade. Ich dobra narodowe, które produkują, i produkowali dawno, dawno temu, były bardzo pożądane i są takimi do dziś, ale wraz z powstaniem kolonii pojawiły się problemy wyzysku mas i całej plejady innych problemów w tym też jałowienia ziemi.

To rozwinięte gospodarki zachodnie odpowiadają za stan w jakim znalazły się te kraje, i dzisiejsi mieszkańcy tych ziem. Są oni w linii prostej potomkami wyzysku i zaniedbania, - tak potomkami wyzysku i zaniedbania, gdyż nikt nie dbał o ich edukację, zdrowie, i rozwój. Dzisiaj można ich jeszcze nazwać potomkami biedy. Zachód już wówczas zajmował się i oczywiście do dziś zajmuje się optymalizacją produkcji. Cały czas chcemy coś zmieniać, tylko kiedyś metody były bardziej brutalne i bezmyślne. Grodziliśmy rzeki, cięliśmy lasy i naturalną roślinność, zanieczyszczając przy okazji wszystko na potęgę, a że dotyczyło to narodów pokonanych, cóż. Skoro u nas spożycie rosło, jakoś trzeba było go zaspokoić.

Do wcześniej wymienionych krajów z pasa BeanBelt należy dodać też kilkanaście kolejnych znajdujących się w podobnej sytuacji. Statystyczny, mieszkający tam Pan Kowalski, potomek biedy i problemów które odziedziczył, dziś też uprawia swoją ziemię. Jednak on nie ma pracowników, on ma dzieci tak samo małe jak nasze, tylko z jedną różnicą, one u niego pracują. Oczywiście nie chodzą więc do szkoły i jako rodzina ponoszą kolejny koszt, - braku perspektyw. Te rodziny nie zdobywają wiedzy tak niezbędnej w świecie tabletów, więc goniącego rozwoju nie są w stanie bez środków finansowych dogonić, a bieda staje się problemem strukturalnym.

 

O wodę trwa walka

 

W grze jest jeszcze jedno dobro, woda. Nie widzisz tej walki wyłaniającej się z biedy i z braku wody?

Włącz telewizor przecież to że, różne narody, nacje, plemiona walczą, to, jest to nic innego jak poszukiwanie przez bezradne wielkie grupy ludzi przestrzeni do życia, choć trochę bardziej normalnego.

Jeśli kolejny dzień pochylasz się nad studnią, z której wyciągasz wiadro wody na dobę dla 12-sto osobowej rodziny, co możesz jeszcze znieść?

Albo jeśli kolejny dzień pracujesz za miskę lichej strawy i nie widzisz przyszłości, co robisz?

Nawet jeśli nie do końca zdajesz sobie sprawę, że w skali całego globu jest coraz cieplej, wody mniej, trudniej zachować stabilne plony, a za ten stan rzeczy odpowiada jakiś tam dwutlenek i jeszcze parę innych czynników.

Jednak na pewno zdajesz sobie sprawę z tego, że nie masz co jeść i pić . Ruszasz więc.

A tam gdzieś czeka OPÓR.

 

Wydaje się, że bezpośrednio nas to nie dotyczy jednak patrząc na ostatnie i ciągle wzbierające niepokoje na świecie, zastanowić się powinniśmy czy pośrednio nie zaczynamy odczuwać skutków tamtejszych realiów. Niektóre kraje Europy problem zaczynają odczuwać bezpośrednio, tak więc problem może zapukać w efekcie i do naszych drzwi. Zgrzyty są coraz głośniejsze. Stąd jest to kolejny kamyczek dorzucony do powodów aby wspierać Fair Trade, gdyż cały czas są tam i żyją ludzie którzy, produkują dla nas, otrzymując w zamian niewiele.

 

Wskazówką Zegara Zagłady

 

Warto dodać, że prowadzona od 1947 roku miara nazwana Wskazówką Zegara Zagłady dziś pokazuje godzinę 23.57 należy to wręcz definiować jak 3 minuty do końca świata z winy ludzkości czyli widzimy skalę 24-ro godzinną dla świata i czas pozostały do zagłady z powodów klimatycznych czy też z powodu wybuchu wojny światowej przy użyciu trochę innych zabawek niż miecze, czy nawet karabiny znane z II Wojny Światowej. Należy też pamiętać, że kilkadziesiąt lat temu wskazówka ta pokazywała za 2 minuty godzinę 00.00 (dokładnie w 1962 roku) ale udało się ją cofnąć, teraz znowu zbliża się do punktu 00.00.

 

Teraz kończymy, zostawimy apokaliptyczne wizje, a następnym razem opiszemy jeszcze z jak nierówną dystrybucją dóbr i przerzucaniem problemów na inne części świata związany jest jeszcze kolejny fakt, dotyczący tej biedniejszej jego części.

 

Pozdrawiamy

Twórcy z EKOITALIApl