JustPaste.it

Zapobiegaj, a nie lecz!

Choroby cywilizacyjne są spowodowane głównie przemęczeniem, ciągłym stresem, nieodpowiednią dietą i brakiem aktywności fizycznej.

Choroby cywilizacyjne są spowodowane głównie przemęczeniem, ciągłym stresem, nieodpowiednią dietą i brakiem aktywności fizycznej.

 

a2fd64218a97795e1359f0fd198323be.jpg

Takie mamy czasy

Tempo życia w jakim obecnie funkcjonujemy sprzyja rozwojowi niektórych chorób. Pośrednią przyczyną tego stanu rzeczy są m.in. rozwój technologiczny czy konsekwencje zanieczyszczenia środowiska wpływające na zdrowie i kondycję. Dodatkowo, tryb życia, jaki obecnie prowadzi większość ludzi, pogłębia niezdrowe nawyki. Chodzi tutaj głównie o brak aktywności fizycznej, dietę bogatą w wysokotłuszczowe produkty i cukry, nałogi, a także życie w chronicznym stresie. Co gorsza, często wystąpienie jednej z chorób cywilizacyjnych zwiększa ryzyko pojawienia się kolejnej. Polska należy do krajów Europy, które charakteryzuje najwyższa umieralność z powodu chorób układu krążenia. Często towarzyszą im także cukrzyca i otyłość. Schorzenia te wymagają specjalistycznej opieki medycznej i wiążą się z wieloma konsekwencjami, które rzutują na funkcjonowanie i jakość życia chorego. Przyczyn wystąpienia takich chorób również może być kilka. I tak, nadwaga i otyłość mogą być wynikiem nie tylko niewłaściwej diety, ale również zaburzeń metabolicznych czy hormonalnych. Cukrzyca oprócz uwarunkowań genetycznych ma swoje podłoże także w złej diecie i braku aktywności fizycznej. To, co łączy choroby cywilizacyjne to ich postępujący rozwój oraz niebezpieczeństwo jakie, nieleczone, stanowią dla organizmu.

Kowal swojego losu

Pomimo, że choroby cywilizacyjne są groźne, bo często przez długi czas nie dają objawów, co zmniejsza naszą czujność, to jednak nie znaczy, że nie potrafimy sobie z nimi poradzić. W dużej mierze to od nas zależy czy doprowadzimy nasz organizm do stanu, który sprzyja ich występowaniu. Bardzo istotne jest stałe dokształcanie się na temat zagrożeń jakie wynikają z prowadzonego niewłaściwego trybu życia. Podstawą jest świadome postępowanie związane z dietą oraz profilaktyka. Działania te muszą być jednak prowadzone systematycznie. Wraz z rozwojem technologii, dokonał się także postęp w medycynie. Istnieje więc szeroki zakres badań, które pozwalają szybko wykryć występowanie wielu schorzeń. Przykładowo, w Poznaniu w Prywatnej Lecznicy Certus istnieje możliwość skorzystania ze specjalnych pakietów profilaktycznych. Każdy pakiet to osobny komplet badań dopasowany indywidualnie do potrzeb. Badania dostosowane są do wieku i płci pacjentów. Oprócz zwykłych badań kontrolnych związanych z wiekiem pacjenta, powstały również pakiety dostosowane do diagnostyki najczęściej występujących chorób. Możemy zatem skorzystać również z pakietu dla cukrzyka, palacza czy osób z nadciśnieniem, które zawierają specjalnie ukierunkowane badania. Mówi się, że na zdrowiu nie można oszczędzać – to fakt! Pamiętajmy jednak, że samo leczenie jest znacznie bardziej kosztowne niż badania profilaktyczne, nie wspominając już o negatywnych konsekwencjach dla zdrowia. Lepiej zapobiegać niż leczyć, nie tylko dla utrzymania zdrowej kondycji własnego ciała, ale i naszego portfela.

Mały krok, wielka zmiana

Postępu technologicznego i ciągłej urbanizacji, a co za tym idzie kolejnych zagrożeń dla naszego zdrowia, nie sposób zatrzymać. Jednak działając indywidualnie w trosce o swoje zdrowie, można zdziałać naprawdę wiele! Po pierwsze, powinniśmy przejść na właściwą dietę. To, co i w jaki sposób spożywamy generuje jakość naszego funkcjonowania. Właściwe odżywianie to przede wszystkim regularne dostarczanie zbilansowanych składników do naszej diety. Przyjmuje się, że optymalnie jest przyjmować 4-6 posiłków na dobę. Najnowsza piramida żywieniowa zwraca szczególną uwagę na rolę aktywności fizycznej w naszym życiu. Obok zdrowych posiłków, powinna być nieodłącznym elementem w dziennym harmonogramie. Nie chodzi tutaj o to, aby od razu katować się treningami na siłowni. Nagłe przeskoczenie z bezruchu do intensywnej aktywności też nie jest właściwe. Przed radykalną zmianą, dobrze skonsultować się z lekarzem lub przebadać pod kątem zwiększonego wysiłku, korzystając z pakietu sportowca. Dużą rolę odgrywają już nawet z pozoru niewielkie zmiany, choćby takie jak zrezygnowanie z korzystania z windy czy zamiana komunikacji miejskiej, bądź samochodu na rower lub spacer. Oprócz diety i aktywności fizycznej, jedną z poważniejszych bolączek współczesnego społeczeństwa jest chroniczny stres. Jesteśmy na niego narażeni niemal codziennie i bardzo trudno go uniknąć. To, co możemy zrobić to nauczyć się efektywniej z nim radzić. Jest to indywidualna sprawa, dlatego każdy powinien popróbować sposobów, które dla niego są najskuteczniejsze. Często jest to właśnie aktywność fizyczna, jasne postawienie granic między czasem przeznaczonym na pracę, a czasem dla siebie lub dodatkowe formy wyciszenia jak np. medytacja.

Przyszłość w naszych rękach

Współcześnie kładzie się duży nacisk na poszerzanie świadomości na temat chorób oraz uświadamianie, że sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje zdrowie i w naszym interesie leży dbanie o nie. Postęp medycyny to jedno z osiągnięć naszych czasów, jednak to czy skorzystamy z jego dobrodziejstw zależy od codziennych małych decyzji. Warto, w kontekście noworocznych postanowień, dodać do listy kwestie dotyczące naszego zdrowia. Może być to coś małego jak pójście na dawno odwlekaną wizytę kontrolną do lekarza czy wykonanie badań profilaktycznych a może być to diametralna zmiana stylu życia na zdrowszy. Przy podejmowaniu decyzji pamiętajmy, że będzie miała ona długofalowe konsekwencje, które pozwolą cieszyć się zdrowiem nie tylko przez najbliższy rok.