JustPaste.it

Bezpieczeństwo dzieci na wycieczce szkolnej. Wynajem busów, autokarów, mikrobusó

Dzieci w podróży to wyzwanie dla organizatorów wycieczek, wakacyjnych kolonii czy zimowych turnusów. Transport podopiecznych powinien zapewnić bezpieczeństwo małym wycieczkowiczom, zatem decyzja o wynajmie busów, autokarów czy innych pojazdów wymaga szczególnej ostrożności. Co należy wziąć pod uwagę, by transport przebiegł pomyślnie?

 

Na organizatorach wycieczek szkolnych spoczywa duża odpowiedzialność. Bezpieczeństwo dzieci to podstawa, a żeby je zapewnić potrzeba szczególnej dbałości o detale podczas organizacji podróży. Aby transport był bezproblemowy, czujne oko organizatora powinno być wyczulone na wiele elementów związanych z wyborem i kontrolą środka transportu. Wiele wypożyczalni samochodów z lotniska bezpiecznie odbierze grupy zorganizowana nawet w określonych godzinach nocnych.

Wybór przewoźnika firmy transportowej

Rynek branży transportowej jest dość szeroki, więc wybór przewoźnika może sprawić trochę kłopotu. Najlepiej zapoznać się z opiniami użytkowników w internecie oraz skorzystać z rekomendacji zaufanych znajomych, nauczycieli czy rodziców. Selekcja przebiegnie szybciej i efektywniej, przez co zyskany czas będzie można przeznaczyć na krok drugi, jakim jest wynajem odpowiedniego środka transportu.

Jaki wypożyczony samochód będzie najlepszy i na co zwrócić uwagę?

            Tani wynajem samochodów niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Lepiej jest zainwestować więcej pieniędzy, by później nie żałować, kiedy zdarzy się jakieś wypadek lub kolizja wynikająca z usterek wypożyczonego samochodu na ferie czy nieostrożności kierowcy. Będąc w wypożyczalni samochodów, należy dokładnie wypytać pracownika o stan pojazdu, warunki jego wynajmu oraz dodatkowe usługi, jakie może jeszcze zaoferować wypożyczalnia. Konieczne jest sprawdzenie, czy pojazd posiada aktualne badania techniczne. Natomiast sprawność busa czy autokaru powinna być potwierdzona przed wyjazdem przez Inspekcję Transportu Drogowego lub przez Policję.

Odpowiednie wyposażenie środka transportu jest kluczowe, kiedy organizator chce zadbać o kompleksowe bezpieczeństwo uczestników wycieczki. Co zatem decyduje o tym, że pojazd jest gotowy do przewozu?

  • Oznakowanie

Według artykułu 57 Prawa o ruchu drogowym: Pojazd przewożący zorganizowaną grupę dzieci lub młodzieży w wieku do 18 lat oznacza się z przodu i z tyłu kwadratowymi tablicami barwy żółtej z symbolem dzieci barwy czarnej. W warunkach niedostatecznej widoczności tablice powinny być oświetlone, chyba że są wykonane z materiału odblaskowego.

  • Ekwipunek

Każdy autokar, mikrobus czy bus przewożący turystów powinien zawierać apteczkę (zalecana torba ratunkowa) oraz dwie gaśnice (jedna w pobliżu kierowcy, druga do ewentualnego użytku pasażerów), które umożliwią szybkie działania pomocowe.

  • Armatura

Stan wyposażenia pojazdu przewozowego uzależniony jest od elementów, jakimi są: oznakowane wyjście ewakuacyjne, pasy bezpieczeństwa, nagłośnienie z mikrofonem, sprawny system ogrzewania (niezbędny w okresie jesienno-zimowym).

 Weryfikacja wyglądu, wyposażenia i sprawności pojazdu to jedno. Konieczne jest również sprawdzenie zachowań kierowcy, którego obowiązkiem jest bezpieczne przetransportowanie podróżnych. W tym celu zaleca się, by skontrolować, czy kierowca posiada przy sobie odpowiednie dokumenty, sprawdził stan techniczny pojazdu bezpośrednio przed wyjazdem oraz czy sprawdza go na postojach. Podczas przewozu osób szoferowi zabrania się korzystania z telefonu komórkowego (dopuszczalna jest rozmowa przez zestaw głośnomówiący), palenia tytoniu i konsumowania pokarmu oraz otwierania drzwi. Po zatrzymaniu się kierowca ma obowiązek upewnić się, czy zezwolenie na opuszczenie pojazdu przez pasażerów jest bezpieczne.

Kontrola podstawą zaufania – taka myśl powinna towarzyszyć każdemu, kto planuje organizację wycieczek szkolnych i trzyma rękę na pulsie przez cały czas podróży. Dzięki przemyślanemu wynajmowi busów, znajomości przepisów, wnikliwej obserwacji oraz szybkiej reakcji można zapobiec nieszczęściom oraz sprawić, że wycieczka pobudzi dzieci do zabawy, a nie będzie dla nich przykrym doświadczeniem.