Login lub e-mail Hasło   

Rodzaje materaców - informacje ogólne

Pierwsza część informacji niezbędnych dla szukających materaców jest prosta. Polega na podziale materaców na rodzaje ze względu na ich budowę. I to tutaj znajdziecie.
Wyświetlenia: 488 Zamieszczono 11/01/2017

Dzisiejszy artykuł poruszy temat w zasadzie prosty i łatwy do zlokalizowania. Jednak, zgodnie z tym, co napisałem poprzednio jest on niezbędny dla usystematyzowania wiedzy, którą tutaj pragnę przekazać. Znajdziecie tutaj ogólne, podstawowe informacje o poszczególnych rodzajach materaców, oraz podstawowe różnice w ich budowie. Zapraszam więc do lektury.

Rodzaje materaców

Generalnie materace możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje:

 • materace sprężynowe,
 • materace piankowe,
 • materace lateksowe.

O podziale tym decydują przede wszystkim materiały, jakie używane są do ich produkcji. Oczywiście, materiały te uzupełniają się, ale chodzi tutaj o główny materiał. Przyjrzyjmy się więc budowie materaców, rozważając poszczególne ich grupy.

Materace sprężynowe

Materace sprężynowe to chyba najbardziej znane nam materace. Jądrem tego typu materace są stalowe sprężyny, na który wsparta jest pianka lub lateks. Jednak i tutaj możemy dokonać podziału ze względu na rodzaj sprężyn, jakie zostały zastosowane. Stąd materace sprężynowe możemy podzielić na dwie podstawowe grupy:

 • materace bonellowe,
 • materace kieszeniowe.

Materace bonellowe

Materace bonellowe aktualnie są już rzadko spotykane. Wkład takiego materaca stanowią kilkuzwojowe (najczęściej trzy- lub pięciozwojowe) klasyczne sprężyny, które połączone są ze sobą drutem. Na tak zbudowanym wkładzie sprężynowym nałożona jest przekładka tapicerska (najczęściej w postaci filcu), ewentualnie mata kokosowa oraz pianka poliuteranowa, rzadziej lateks. Technologia jest już stara jak świat i miała swoje wady. Materace tego typu są zazwyczaj modelami twardymi, o małej elastyczności punktowej i sprężystości. Ze względu na swoją budowę bardzo często szybko ulegają zużyciu.

Inną wadą tego typu rozwiązania jest tzw. efekt fali. Połączone ze sobą sprężyny przenoszą na powierzchni materaca drgania, jakie powstają w wyniku zmiany pozycji ciała śpiącego. Jest to bardzo uciążliwe w przypadku, gdy na materacu śpią dwie osoby o dużej różnicy masy ciała. W większości wypadków tego typu materace nie mają też pokrowców, które można ściągać do prania.

Zaletą jest zazwyczaj niska cena, ponieważ koszt wytworzenia tego typu materaca jest dosyć niski.

Materace kieszeniowe.

Materace kieszeniowe to bardziej nowoczesna technologia wytwarzania materaców i wciąż całkiem dobra. Nazwa materace kieszeniowe powstała od pojedynczych sprężyn umieszczonych w kieszeni z materiału. Każda sprężyna zamknięta jest tutaj w osobnej kieszeni i nie są one łączone ze sobą. Stąd ich elastyczność punktowa i sprężystość jest znacznie większa niż w przypadku materaców bonellowych. Tutaj możemy dokonać dwóch, głębszych podziałów, wynikających z budowy sprężyn:

 • materace kieszeniowe standardowe - gdzie średnica sprężyny wynosi ok. 3 cm, spotykana najczęściej,
 • materace kieszeniowe multipocket - gdzie średnica sprężyny wynosi ok. 1,5 cm, co skutkuje znacznie większą gęstością na mkw i większą elastycznością punktową, bardziej ergonomiczną.

oraz podziału ze względu na tzw. strefy (o których napiszemy innym razem) na:

 • materace jednostrefowe - w tym momencie sprężyny są zrobione z jednakowo grubego drutu,
 • materace pięciostrefowe - sprężyny wykonane są z trzech różnych grubości drutu,
 • materace siedmiostrefowe - sprężyny wykonane są z pięciu różnych grubości drutu (aczkolwiek tutaj różnie z tym bywa).

Jeżeli osobiście miałbym wybierać dla siebie materac kieszeniowy, to zdecydowałbym się na materac typu multipocket (opiswyany też jako system 1000S), ze względu na jego najlepsze właściwości ortopedyczne i najmniejsze naciski zwrotne. Ale o tym napiszę innym razem.

Materace piankowe.

Materace piankowe niewątpliwe dzisiaj są najbardziej modne, ale też i większość charakteryzuje się najlepszymi walorami ortopedycznymi. Czasami istnieje w Kliencie obawa, że to zwykła gąbka, która nie cieszy się trwałością, ale dzisiejsze rozwiązania technologiczne to zdecydowanie inny produkt. Oczywiście, jeżeli sobie jakiś tam, hmmm, "producent" nie postanawia zwiększyć marży stosując poliuteranowe, najtańsze dziadostwo.

Tutaj też istnieje głębszy podział, ze względu na rodzaje stosowanych pianek. Ogólnie tego podziału możemy dokonać na:

 • poliuteranowe,
 • wysokoelastyczne,
 • termoelastyczne.

W zasadzie wszystkie pianki to poliuteran. Różnią się jednak metodami wytwarzania i właściwościami użytkowymi. Pianki poliuteranowe najczęściej sa wykorzystywane w tanich wypoczynkach, fotelach, sofach czy narożnikach i niestety jeszcze w materacach. Jest to tani materiał, który jednak bardzo często szybko utlenia się rozpada. Całe materace z tego materiału bardzo rzadko się produkuje, ale już jako górną warstwę w materacach sprężynowych bardzo często. Głównie dlatego, że spełnia początkowo oczekiwania dużej części Klientów: jest twardy. Niestety raczej w sklepie nie usłyszycie, że bardzo szybko straci tą swoją początkową twardość i szybko zacznie się kruszyć.

Znacznie nowocześniejsze pianki to pianki wysokoelastyczne. To materiał, który w dzisiejszych czasach charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością, a przede wszystkim wysoką elastycznością i sprężystością. Ze względu na swoją wysoką przewiewność jest to materiał bardzo często wykorzystywany jako fundament lub główny materiał materaca. Najbardziej nowoczesne materiały, jak np. szwajcarskie pianki EvoPoreHRC i AventO2 są odporne na działanie wilgoci i wysokiej temperatury. Ale oczywiście o tym napiszemy osobno.

Najmodniejsze, ale i najbardziej ergonomiczne materace powstają z pianek termoelastycznych. Materiał ten producenci bardzo często określają też mianem materiału Tempur, pianką leniwą, pianka memory, pianką visco. Pianka tego typu pod wpływem temperaturyrobi się bardziej elastyczna i zachowuje się jak np. modelina. Dzięki temu pianka ta wypełnia wszystkie krzywizny ciała śpiącego człowieka i podpiera dokładnie ciało na całej jego powierzchni. O jego zaletach ale i wadach napiszę już wkrótce.

Materace lateksowe.

Materace lateksowe dzisiaj znajdują się w cieniu materacy termoelastycznych, ale niedawno były hitem rynku. I jak każdy hit, szybko marketing dopuścił do wielu nadużyć. Oczywiście opiszemy je w stosownym czasie.

Generalnie lateks to materiał pochodzenia częściowo roślinnego a częściowo lub w 100% syntetycznego. Materiał naturalny to mleczko kauczkowe, które mieszane i wulkanizowane z materiałem syntetycznym otrzymuje konsystencję nadającą się do produkcji materaców. Dosyć sprężysty i trwały materiał, charakteryzuje się dużym bezpieczeństwem dla ludzi z alergiami na pyłki roślinne i roztocza. Wysokiej klasy lateks jest też materiałem bardzo trwałym. Najczęściej są to materace w postaci jednolitej płyty lateksu, ale bardzo często lateks łączy się ze sprężynami.

Na dzisiaj to wszystko. Zdaję sobie sprawę, że są to wiadomości dosyć ogólnikowe, ale praktycznie niemożliwe jest, aby w jednym artykule opisać tak dokładnie wszystko. Dlatego zachęcam - zaglądajcie tutaj częściej. W miarę wolnego czasu będę tutaj zamieszczać bardziej szczegółowe informacje metodą analityczną.

Podobne artykuły


13
komentarze: 68 | wyświetlenia: 943
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 1625
13
komentarze: 9 | wyświetlenia: 1411
13
komentarze: 93 | wyświetlenia: 733
13
komentarze: 62 | wyświetlenia: 1211
12
komentarze: 72 | wyświetlenia: 735
12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1334
12
komentarze: 5 | wyświetlenia: 1337
12
komentarze: 31 | wyświetlenia: 1618
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 410
11
komentarze: 1 | wyświetlenia: 925
11
komentarze: 124 | wyświetlenia: 752
11
komentarze: 81 | wyświetlenia: 1122
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  eugen,  11/01/2017

Mało konkretnych czyli fachowych informacji.
Proste pytania:
Jakie materace są technicznie dopracowane i sprawdzone w praktycznej eksploatacji ?
Które z materacy są ekologiczne?
Na jakich materacach sen jest spokojny?
Jeśli piszesz o materacach to pytania są dla Ciebie oczywiste i proste w odpowiedzi,
możesz więc podać Firmę wzgl. producenta.

  voyzik  (www),  12/01/2017

@eugen: To ogólne informacje - tak, jak zawarłem w treści artykułu. Stopniowo temat będzie uzupełniany. Nie da się napisać artykułu, w którym będzie wszystko na raz, bo to by książka powstała. A do tego nikt by tego nie czytał, ze względu na długość. Tutaj jest prosta informacja ogólna - potem będzie uszczegółowiana. Zamierzam poszerzyć temat np. o samo pojęcie ortopedyczne - co w przypadku stwier ...  wyświetl więcej

  eugen,  13/01/2017

@voyzik: To jest bardzo proste - dotykam dłonią rozłożonego materaca, wykonuję "ruch głaskania a następnie nacisku" i wiem o nim wszystko, no i sprawdzam czy nie cuchnie...
PozdrawiamDodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska