JustPaste.it

Rodzaje materaców - informacje ogólne

Pierwsza część informacji niezbędnych dla szukających materaców jest prosta. Polega na podziale materaców na rodzaje ze względu na ich budowę. I to tutaj znajdziecie.

Pierwsza część informacji niezbędnych dla szukających materaców jest prosta. Polega na podziale materaców na rodzaje ze względu na ich budowę. I to tutaj znajdziecie.

 

Dzisiejszy artykuł poruszy temat w zasadzie prosty i łatwy do zlokalizowania. Jednak, zgodnie z tym, co napisałem poprzednio jest on niezbędny dla usystematyzowania wiedzy, którą tutaj pragnę przekazać. Znajdziecie tutaj ogólne, podstawowe informacje o poszczególnych rodzajach materaców, oraz podstawowe różnice w ich budowie. Zapraszam więc do lektury.

Rodzaje materaców

Generalnie materace możemy podzielić na trzy podstawowe rodzaje:

  • materace sprężynowe,
  • materace piankowe,
  • materace lateksowe.

O podziale tym decydują przede wszystkim materiały, jakie używane są do ich produkcji. Oczywiście, materiały te uzupełniają się, ale chodzi tutaj o główny materiał. Przyjrzyjmy się więc budowie materaców, rozważając poszczególne ich grupy.

Materace sprężynowe

Materace sprężynowe to chyba najbardziej znane nam materace. Jądrem tego typu materace są stalowe sprężyny, na który wsparta jest pianka lub lateks. Jednak i tutaj możemy dokonać podziału ze względu na rodzaj sprężyn, jakie zostały zastosowane. Stąd materace sprężynowe możemy podzielić na dwie podstawowe grupy:

  • materace bonellowe,
  • materace kieszeniowe.

Materace bonellowe

Materace bonellowe aktualnie są już rzadko spotykane. Wkład takiego materaca stanowią kilkuzwojowe (najczęściej trzy- lub pięciozwojowe) klasyczne sprężyny, które połączone są ze sobą drutem. Na tak zbudowanym wkładzie sprężynowym nałożona jest przekładka tapicerska (najczęściej w postaci filcu), ewentualnie mata kokosowa oraz pianka poliuteranowa, rzadziej lateks. Technologia jest już stara jak świat i miała swoje wady. Materace tego typu są zazwyczaj modelami twardymi, o małej elastyczności punktowej i sprężystości. Ze względu na swoją budowę bardzo często szybko ulegają zużyciu.

Inną wadą tego typu rozwiązania jest tzw. efekt fali. Połączone ze sobą sprężyny przenoszą na powierzchni materaca drgania, jakie powstają w wyniku zmiany pozycji ciała śpiącego. Jest to bardzo uciążliwe w przypadku, gdy na materacu śpią dwie osoby o dużej różnicy masy ciała. W większości wypadków tego typu materace nie mają też pokrowców, które można ściągać do prania.

Zaletą jest zazwyczaj niska cena, ponieważ koszt wytworzenia tego typu materaca jest dosyć niski.

Materace kieszeniowe.

Materace kieszeniowe to bardziej nowoczesna technologia wytwarzania materaców i wciąż całkiem dobra. Nazwa materace kieszeniowe powstała od pojedynczych sprężyn umieszczonych w kieszeni z materiału. Każda sprężyna zamknięta jest tutaj w osobnej kieszeni i nie są one łączone ze sobą. Stąd ich elastyczność punktowa i sprężystość jest znacznie większa niż w przypadku materaców bonellowych. Tutaj możemy dokonać dwóch, głębszych podziałów, wynikających z budowy sprężyn:

  • materace kieszeniowe standardowe - gdzie średnica sprężyny wynosi ok. 3 cm, spotykana najczęściej,
  • materace kieszeniowe multipocket - gdzie średnica sprężyny wynosi ok. 1,5 cm, co skutkuje znacznie większą gęstością na mkw i większą elastycznością punktową, bardziej ergonomiczną.

oraz podziału ze względu na tzw. strefy (o których napiszemy innym razem) na:

  • materace jednostrefowe - w tym momencie sprężyny są zrobione z jednakowo grubego drutu,
  • materace pięciostrefowe - sprężyny wykonane są z trzech różnych grubości drutu,
  • materace siedmiostrefowe - sprężyny wykonane są z pięciu różnych grubości drutu (aczkolwiek tutaj różnie z tym bywa).