Login lub e-mail Hasło   

Jak oszczędzać na rachunkach za prąd w firmie?

Każda firma boryka się z dużymi kosztami zużycia prądu, które stanowią jeden z większych kosztów prowadzenia działalności.
Wyświetlenia: 371 Zamieszczono 13/01/2017

Rachunki za prąd nie są możliwe do uniknięcia, lecz jak najbardziej możliwe jest ich obniżenie. Jak oszczędzać na prądzie w firmie? Przekonajmy się.

Wybierz odpowiednią taryfę

Może zdarzyć się sytuacja, gdy przepłacasz za prąd ze względu na błędnie wybraną taryfę. Do wyboru masz dwie: C11 i C12. Różnica między nimi polega na tym, że w przypadku C11 stawka za prąd nie zmienia się w ciągu doby, natomiast w przypadku C12 poza godzinami szczytu i w nocy jest ona mniejsza.

Taryfy te dotyczą małych i średnich przedsiębiorstw, które nie generują zapotrzebowania na moc wyższą niż 40 kW. Jeśli chcesz obniżyć rachunki w firmie warto sprawdzić, jakie rzeczywiście jest zapotrzebowanie Twojego przedsiębiorstwa na energię. W przypadku, gdy jest ono niższe niż te maksymalne określone w standardowej umowie (40kW), możesz spróbować - w porozumieniu z dostawcą energii elektrycznej - ustalić niższy limit energii elektrycznej, który będzie dopasowany do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.

Moc umowna, moc pobrana

Chcąc obniżyć rachunki za prąd przejrzyj rachunki za ostatnie 12 miesięcy. Może się okazać, że regularnie lub mniej regularnie przekraczasz limit energii, który jest określony w umowie. Gdy okaże się, że ciągle przekraczasz określony w umowie limit - lub zdarza Ci się to często - rachunek za energię elektryczną powiększony jest o opłatę w wysokości aż 10 razy większej niż standardowa opłata za kW mocy. Jeśli sytuacja powtarza się rachunki za prąd mogą przybierać astronomiczne kwoty i w tej sytuacji niezbędne będzie udanie się do dostawcy energii elektrycznej i wystąpienie o zwiększenie limitu mocy.

Zmień sprzedawcę energii elektrycznej

Dla sprzedawców energii elektrycznej niezwykle korzystne jest obsługiwanie firm - zdecydowanie bardziej niż osób fizycznych. Możesz być zatem pewny/a, że nowy dostawca może zaproponować Ci ofertę dostawy energii o wiele korzystniejszą niż ten, z którego usług chcesz zrezygnować. Przy podpisywaniu nowej umowy na wysokość stawek będzie miała znaczenie również długość okresu zobowiązania Warto również zadbać o gwarancję ceny, która zobowiązuje dostawcę energii do sprzedaży energii w niezmienionej cenie przez cały okres umowy. Ceny sprzedaży nie mogą ulec zmianie, jednak zmienić mogą się - niestety - ceny dystrybucji, które mogą prowadzić do zwiększenia rachunków za prąd. Czasem pomocnym argumentem dla obniżenia wysokości rachunków może okazać się sama chęć zmiany dostawcy energetycznego.

Niepozorne drobiazgi

Szukając oszczędności w energii sprawdź najbardziej niepozorne drobiazgi, które generować mogą nadprogramową energię. Oświetlenie wymień na te energooszczędne w technologii LED. Zadbaj o czystość okien w pomieszczeniu, co sprawi, że nie będzie istniała potrzeba korzystania ze światła sztucznego. Przypominaj pracownikom o gaszeniu światła i urządzeń elektronicznych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak wygląda zmiany dostawcy energii elektrycznej, zachęcam do przeczytania mojego artykułu - Czy zmiana sprzedawcy energii elektrycznej jest dla firmy opłacalna?

Podobne artykuły


8
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1113
83
komentarze: 25 | wyświetlenia: 73544
51
komentarze: 40 | wyświetlenia: 648249
44
komentarze: 37 | wyświetlenia: 15159
33
komentarze: 30 | wyświetlenia: 21613
30
komentarze: 22 | wyświetlenia: 40546
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 17470
29
komentarze: 8 | wyświetlenia: 13157
29
komentarze: 16 | wyświetlenia: 53336
29
komentarze: 15 | wyświetlenia: 22702
28
komentarze: 29 | wyświetlenia: 18181
26
komentarze: 34 | wyświetlenia: 23301
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska