Login lub e-mail Hasło   

Kultura osobista

' . Wynalazki i innowacje często powodują zmiany społeczne wymagające uregulowań prawnych. Czasem jest to rozbudowa, albo modyfikacja istniejących już rozwiązań. Może też wystąp...
Wyświetlenia: 623 Zamieszczono 23/01/2017

'

.

Wynalazki i innowacje często powodują zmiany społeczne wymagające uregulowań prawnych. Czasem jest to rozbudowa, albo modyfikacja istniejących już rozwiązań. Może też wystąpić stanowienie zupełnie nowego prawa.

Jestem przeciwny rozbudowaniu prawa, które już teraz jest dla większości ludzi nieznane i niezrozumiałe. W szczególności powiększanie kodeksu karnego, czyli ziobrowanie, przynosi przeważnie więcej szkód niż korzyści.

Czasem jednak stanowienie nowego prawa jest koniecznym.

Wynalazek samochodu spowodowaqł w konsekwencji zaistnienie rozbudowanego prawa o ruchu drogowym. Podobnie powstało prawo o ruchu lotniczm, a wcześniej prawo morskie.

Wiek XIX i początek XX wieku to okres wprowadzania w życie wynalazków dotyczących transportu. Druga połowa XX wieku i początek wieku XXI jest okresem gwałtownego wprowadzania wynalazków komunikacyjnych. Te wynalazki również wymagają nowych uregulowań prawnych.

To był wstęp na temat ogólnorozwojowy.

.

Artykuł będzie o chamstwie i kulturze osobistej.

Zanim wynaleziono telefon żadne uregulowania dotyczące korzystania z telefonu nie były potrzebne. Ani uregulawania prawne ani jakiekolwiek inne. - Dlatego w starych podręcznikach savoir-vivre ani słowa o kulturze posługiwania się telefonem.

Uważam, że ten brak powinniśmy nadrobić. Powinniśmy napiętnować chamskie sposoby posługiwania się telefonem

 .

Wymienię trzy zasady kulturalnego posługiwania się telefonem, które moim zdaniem należy wprowadzić.

1) Od dosyć dawna obowiązuje niepisana zasada, że nie należy telefonować w prywatnych sprawach i do prywatnych osób między godzinami 22.00 a 8.00. Wyjątki mogą być jedynie w absolutnie wyjątkowych sprawach.

2) Za chamstwo należy uważać każde telefonowanie do obcej osoby na prywatny numer. Niezależnie: -  komórkowy czy stacjonarny.

3) Innym objawem chamstwa jest nagminne nieodbieranie telefonów. Powiązane z nieoddzwanianiem. Nieodbierający telefonów mają rozmaite usprawiedliwienia najczęściej związane z masowym bezkarnym łamaniem zadady No. 2.

.

PS. Piętnowanie zachowań. Określanie ich jako niekulturalne, chamskie itp. nie zawsze jest beznadziejną walką z wiatrakami. - Podam taki przykład; Gdy byłem Małym dzieckiem w wielu miejscach publicznych takich jak np. dworce kolejowe były ustawione tzw. spluwaczki oraz można było przeczytać na tabliczkach (wywieszkach) napis: - "Pluj tylko do spluwaczki". Dziś już tego w Polsce nie uświadczysz ...-:)

.

Adam Jezierski

.

.

Podobne artykuły


17
komentarze: 113 | wyświetlenia: 1290
14
komentarze: 11 | wyświetlenia: 1061
14
komentarze: 8 | wyświetlenia: 504
13
komentarze: 25 | wyświetlenia: 885
12
komentarze: 1 | wyświetlenia: 656
12
komentarze: 12 | wyświetlenia: 823
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 585
11
komentarze: 0 | wyświetlenia: 861
11
komentarze: 298 | wyświetlenia: 583
11
komentarze: 4 | wyświetlenia: 532
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 372
10
komentarze: 1 | wyświetlenia: 386
10
komentarze: 0 | wyświetlenia: 417
10
komentarze: 3 | wyświetlenia: 258
10
komentarze: 2 | wyświetlenia: 854
 
Autor
ArtykułTrochę dziwny ten punkt 2. Mam tylko telefon prywatny. I co ?
Chyba powinien brzmieć : jeśli wyraźnie powiemy, że nie chcemy takich telefonów to obca osoba lub nawet cała jej instytucja powinna nie dzwonić.
.
Z innej całkiem strony jestem zdania, że świat jest postawiony do góry nogami i póki się to nie zmieni potrzebuję mnóstwa przepisów o zasad bo NIE UTRZYMA się w tej pozycji :-)))

@Koriolan:
Są sposoby na blokowanie telefonów przychodzących (numerów niechcianych) i kary za stalking (w kodeksie karnym), ale mi chodzi o piętnowanie "towarzyskie" dzwoniacych. Np. pograda dla chamów dzoniących z propozycjami spotkania w hotelu w celu zaponania się z ofertą handlową.

  liwa,  23/01/2017

dodałbym jeszcze głośne rozmowy przez telefon i opowiadanie o swoim lub cudzym życiu tak, ze słychać kilkanaście metrów dookoła..
znajdzie się jeszcze kilka innych przykładów na mega-chamstwo..

  vivi91,  23/01/2017

Telefony to jedno, ale to co teraz ludzie potrafią wypisywać na portalach społecznościowych... tam to nie ma spokoju a chamstwo w pełnym rozkwicie.
Często nie ma innej rady - jak blokada jakiegoś użytkownika, bo niektórzy - szczególnie ci pozornie towarzyscy i rozchwytywani - żyją dosłownie życiem innych i potrafią godzinami piętnować innych swoimi opowieściami, marudzeniem, sensacjami, przemyśleniami, wymyślonymi podbojami i wspaniałym wszystkim

  vivi91,  23/01/2017

@Dyl Sowizdrzał: fb - to współczesne medium nie tylko promowania,,dupy''. To już jest indywidualna sprawa komu zależy na jakiej dziedzinie prezentacji. Niestety funkcjonowanie bez niego jest trudne - kiedy prowadzi się jakieś zawodowe działalności. Dla nas Fb to również jedna z możliwości pokazania mebli, projektów oraz literackich zmagań

  Henear,  23/01/2017

@Izabella: Promowanie swoich projektów, pracy... ile osób jest tym tak na prawdę zainteresowanych?
Popraw mnie jeśli się mylę ale wydaje mi się że reklama na facebooku jest mało efektywna, przynajmniej dla mniejszych firm, te duże nie muszą się promować, ich fanpage'e same powstają.
Ponadto ludzie na fejsie są tak zblazowani że nie stanowią żadnego kryterium poważnej oceny, są przyzw ...  wyświetl więcej

  Henear,  23/01/2017

@Dyl Sowizdrzał: Teraz oprócz opcji lajków i komentarzy dodali takie śmieszne piktogramy/minki - reakcje. Tak, zdebilenie, cała gama ludzkiej mimiki, różnorodność śłów - sprowadzone do bazgrania patykiem po ścianie jaskini.
Google wchłania coraz więcej popularnych serwisów, facebook jest jednym z nich, Google dysponuje tak wielkim zasobem informacji że trudno sobie to wyobrazić. Znając ludzką psychikę, można kreować nowe trendy i zarabiać ciężkie miliardy.

@Henear: I ty i Dyl macie poniekąd rację. Przypominam wam tylko, że wszystko tworzone przez ludzi jest dla ludzi. A fakt, że zdrowomyslenie nie jest za bardzo rozpowszechnione wśród rodzaju ludzkiego, wpływa na poziom zidiocenia w tzw mediach publicznych i serwisach społecznościowych. Nie ma co narzekać, bo czasów nie zmienimy. Trzeba się tylko nauczyć umiejętnie poruszać w tej rzeczywistości jaka ...  wyświetl więcej

  Henear,  23/01/2017

Ja wyjątkowo nie znoszę telefonów komórkowych, to plaga i pewne uwstecznienie, zwłaszcza jak "komórka" jest jednocześnie aparatem, komputerem, GPSem, radiem, latarką, mózgiem...
A już totalnie nienawidzę i gardzę zachowaniami typu, ciągłe dzwonienie do drugiej osoby, "bycie na linii" a raczej nie widzialnej smyczy co często spotykane jest w relacjach partnerskich czy biznesowych.
Uza ...  wyświetl więcej

@Henear: "ciągłe dzwonienie do drugiej osoby"
........
W Szwecji humor, satyra, opowiadanie kawalow to rzecz niemalze nieznana !
Od czau do czasu cos sie jednak przytrafi.
Pisze to bo to byl rysunkowy kawal na temat telefonow komorkowych, o czym piszesz.
Rysownik daje podtytul piszac, ze ludzie naduzywaja wlasnie telefony komorkowe.
Rysunek przedstawia kob ...  wyświetl więcej

  Henear,  23/01/2017

@zakrawarski: Słyszałem że Skandynawowie nie słyną z poczucia humoru.
Ja preferuję kontakt w cztery oczy, jeśli dzwonię ze sprawą to przechodzę do sedna.
To nie telefony mają korzystać ze mnie ale ja z nich!
Kawał dobry, chociaż mogła zadzwonić w łóżku; "Gustav, dochodzę".

@Dyl Sowizdrzał: wysłałem Ci link do art.
Gdzie ten link ?

@Dyl Sowizdrzał: Aleście art odkopali z zasobów Grzegorza Mniejszego... Juz go nie ma na eio...

@Dyl Sowizdrzał: Otworzylem link, przegladnolem pobieznie.
Widze, ze to dotyczy Szwecji.
Przeczytam dokladnie i cos ci "podrzuce" wkrotce ! Bywaj !!!

@Dyl Sowizdrzał: "słyszałem kiedyś , że eioba to kopalnia ...wiedzy"
Kopalnia odkrywka.....szukaja w dalszym ciagu....dotychczas niczego nie odkryli !

@Dyl Sowizdrzał: Eioba miala byc kopalnia wiedzy.....ktorej jeszcze nie odkryli !
Miasto -Kiruna- pod ktorym wydobywali rude zelaza w takich ilosciach (m.in. Hitler 50% wszelkiej broni)
ze teraz miasto zapada sie.
Ta ruda ma bardzo wysoki % zawartosci zalaza.
Sam Napoleon mial szwedzkie dziala i szwedzkich kanonierow.
W czasie ekspedycji Napoleona w Egipcie to sz ...  wyświetl więcej

@zakrawarski: spoko luzik ...
Sfinks przez to jest ... ciekawszy. Jest co opowiadać. A cały czy nie cały ... nie ma znaczenia.

@Koriolan: Chcialem was tylko poinformowac, ze to glupi Szwed zepsuł sfinksa w 18-tym wieku.
Kiedy bedziecie patrzyc na niego, przy jakiejs okazji to bedziecie wiedziec, ze Zakrawarski wam to opowiedzial.
Czesc waszej pamieci.....i sfinksa.

  Hamilton,  24/01/2017

"2) Za chamstwo należy uważać każde telefonowanie do obcej osoby na prywatny numer. Niezależnie: - komórkowy czy stacjonarny." Znalazłem telefon komórkowy. Na liście był numer telefonu zakodowany "mama'. Zadzwoniłem i odebrali sobie to to. Nie wiedziałem, ze postąpiłem po chamsku. Tej mamy nie znałem.

@Hamilton Starszy:
Ludzie czasem zostawiają telefon komórkowy w Antykwariacie. Też dzwonię do ich znajomych z takiego telefonu.
Od każdej zasady są wyjątki.
Tu chodzi o to, ze praca polegająca na proponowaniu obcym osobom "korzystnych" interesów, powinna być napiętnowana. A ludzie wykonujący tę haniebną pracę powinni spotykać się z ostracyzmem.

  Hamilton,  24/01/2017

@Adam Jezierski: trzeba było tak od razu. Tylko, że jak nie będę odbierał od tych wykonujących haniebną pracę ich telefonów to też wyjdę na chama. Bo zapisano iż "Innym objawem chamstwa jest nagminne nieodbieranie telefonów. " Jak nie kijem to pałą. Lepiej jednak nie twórz nowych praw.

@Hamilton Starszy:
Jakieś zasady korzystania z telefonu powinny zostać wprowadzone.
Jeśli nie takie jak podałem to inne.
Co proponujesz?

  Hamilton,  25/01/2017

@Adam Jezierski: państwo, które tworzy prawa niedające się wyegzekwować ośmiesza się. Restrykcje powinny być stosowane jedynie tam gdzie korzystanie z telefonu zagraża bezpieczeństwu, np. w samochodzie. Reszta to sprawa kultury osobistej, a tej nie wyegzekwujemy administracyjnie.

@Dyl Sowizdrzał: na szczęście Jezierski nie tworzy prawa w Polsce. Bez niego i tak mamy mnóstwo prawnych gniotów.

@Hamilton Starszy:
Czy przeczytałeś ten artykuł? Chociaż tytuł? Przypominam: - tytuł jest "Kultura osobista". ...-:)

@Adam Jezierski: pkt 2 jest absurdalny. Co to znaczy prywatny numer? Wielu ludzi używa swojego telefonu w celach zawodowych, zarobkowych i osobistych jednocześnie. Jeśli mam numer do dentysty to gdzie mam zadzwonić, aby się umówić na wizytę? Na plebanię? Tworzenie prawa to jednak trudne i odpowiedzialne zadanie.

@Hamilton Starszy:
No widzisz. Nie wziąłem tego pod uwagę.
Ja mam zupełnie inne numery do spraw biznesowych, a inne do spraw prywatnych.
Niestety. Na te prywatne numery chamy dzwonią i proponują mi darmowe prezenty jeżeli przyjdę na spotkanie dotyczące promocji towarów lub usług.
Może każdy kulturalny człowiek powinin mieć osobne telefony do załatwiania biznesów a inne do kontaktu z żoną, dziećmi i przyjaciółmi?

@Adam Jezierski:człowiek nie musi być kulturalny. Wystarczy, że kupi drugi telefon.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska