Login lub e-mail Hasło   

Czy Polacy mają króla? czyli czego jeszcze nie wiedzą o nas nasi sąsiedzi.

Jakie są stereotypy o Polakach? Jak postrzegają nas sąsiedzi? Trzeba przyznać, że nie ma chyba drugiej nacji tak bardzo interesującej się własną opinią za granicą, jak Polacy.
Wyświetlenia: 463 Zamieszczono 21/02/2017

Zespół ShopAlike.pl postanowił przyjrzeć się tematowi bliżej, w dość niecodzienny sposób. Przeanalizował zapytania dotyczące Polaków wpisywane w wyszukiwarce Google w 24 europejskich krajach w ich językach. Przy pomocy sugestii Google (a więc sugerowanych wyników pojawiających się, gdy wpisujemy hasło, którego szukamy), zebrał te najczęściej się powtarzające, które pokazują, jakich informacji na temat Polski i Polaków najczęściej szukają Europejczycy. W wynikach nie uwzględniono tych obraźliwych lub rasistowskich.

 

Czego jeszcze o sobie nie wiemy?

Wyniki zaskakują i są bardzo różnorodne. Niemców, Słowaków i Austriaków interesują anteny CB, które mamy na samochodach, Finów - czy w Polsce są sklepy irlandzkiej sieci Primark, Portugalczyków - czy jesteśmy Słowianami,  Holendrów i Ukraińców - dlaczego jesteśmy piękni (to zapytanie szczególnie dotyczy Polek), Turcy zaś interesują się naszą historią (powstaniem Polski i jej okupacją). Nie brakuje też zapytań o bardziej stereotypową polską katolickość (Szwedzi), czy nasze legendarne umiejętności spożywania alkoholu (Francuzi). Pojawiają się także negatywne: Duńczycy chcą wiedzieć, czemu jesteśmy głupkami, Brytyjczycy, dlaczego Polacy są głośni, a Hiszpanie- dlaczego jesteśmy brzydcy (choć ci ostatni pytają też, czemu jesteśmy ładni). Wyniki potwierdzają też legendarną przyjaźń między Polakami i Węgrami, nieco mniej oczywistą z Czechami, a także trudne relacje z Rosjanami. Najbardziej egzotycznym jest natomiast norweskie zapytanie, czy Polacy mają króla.

 

Interaktywna mapa Europy

Wszystkie wyniki zebrano w formie interaktywnej mapy Europy. Po kliknięciu na poszczególne kraje, pojawiają się najpopularniejsze zapytania dotyczące Polaków.

 

A co myślimy sami o sobie?

Warto wspomnieć, czego Polacy szukają na swój temat. I tu nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że obok zapytań “dlaczego Polacy nie chodzą na wybory?” oraz “dlaczego Polacy wyjeżdżają za granicę?” pojawiło się też wiele mówiące “dlaczego Polacy są najlepsi?”.

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1320
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1173
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 731
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 608
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 768
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 436
8
komentarze: 110 | wyświetlenia: 828
8
komentarze: 6 | wyświetlenia: 729
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

najbardziej podoba mi się pierwsze duńskie pytanie brzmiące: "Dlaczego Polacy są żydami?" - Też się zastanawiam. Czyżby powodem był krzyż z Chrystusem?Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska