Login lub e-mail Hasło   

MSZ wezwało Dyrektora Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce .

Marka Prawdę do przedstawienia wyjaśnień w związku z przekazaną Komisji Europejskiej analizą dotyczącą praworządności w Polsce W związku z doniesieniami medial...
Wyświetlenia: 381 Zamieszczono 26/02/2017
 Marka Prawdę do przedstawienia wyjaśnień w związku z przekazaną Komisji Europejskiej analizą dotyczącą praworządności w Polsce
 

 

 
W związku z doniesieniami medialnymi dotyczącymi analizy poświęconej sytuacji polskiego wymiaru sprawiedliwości, sporządzonej przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło kroki w celu wyjaśnienia sprawy. W dniu 23 lutego 2017 r. do MSZ wezwano Dyrektora Przedstawicielstwa KE w Polsce Marka Prawdę.

 

 

MSZ podkreśliło, że ma przynajmniej dwa poważne problemy w związku z dokumentem firmowanym przez Przedstawicielstwo KE w Polsce i jego dyrektora. Po pierwsze, zmiany ustrojowe dotyczące Krajowej Rady Sądownictwa są przedstawione w nim pobieżnie, bez należytego zrelacjonowania stanowiska, także wyrażanego publicznie, przez Ministra Sprawiedliwości. Po drugie, w ocenie MSZ ta część dokumentu, która odnosi się do rzekomych „prześladowań sędziów protestujących przeciwko planowanym reformom” ma charakter jednoznacznie paszkwilancki. Oskarżenia zawarte w dokumencie Przedstawicielstwa KE o rzekomej „bezczynności urzędów państwowych” wobec „zastraszania przez „nieznanych sprawców”” i „uszkodzenia opon i hamulców” nie są poparte żadnymi dowodami. MSZ zaapelowało do Przedstawicielstwa o natychmiastowe przekazanie wszystkich informacji w tej sprawie Prokuraturze. W ocenie MSZ, brak podania źródeł oznacza, że odpowiedzialność za te twierdzenia spada na Przedstawicielstwo KE w Warszawie.

 

MSZ uważa za niedopuszczalne formułowanie w oficjalnej korespondencji Przedstawicielstwa KE tak niedorzecznych i bezpodstawnych zarzutów wobec państwa członkowskiego UE. Są to działania nierzetelne i nielojalne wobec państwa przyjmującego. Informacje na temat sytuacji w danym państwie powinny być przygotowywane w oparciu o zasady należytej staranności i obiektywizmu. Ujawniony przez media dokument stawia pod znakiem zapytania rzetelność także innych informacji przedstawianych przez Przedstawicielstwo, które są podstawą do licznych w ostatnim czasie zastrzeżeń KE wobec Polski.

 

Biuro Rzecznika Prasowego

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Podobne artykuły


12
komentarze: 4 | wyświetlenia: 1373
11
komentarze: 278 | wyświetlenia: 1232
10
komentarze: 195 | wyświetlenia: 656
10
komentarze: 75 | wyświetlenia: 776
9
komentarze: 31 | wyświetlenia: 814
8
komentarze: 20 | wyświetlenia: 514
8
komentarze: 1 | wyświetlenia: 488
 
Autor
Dodał do zasobów: milord36
Artykuł

Powiązane tematy


Brak wiadomości


Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska