JustPaste.it

Lewitacja, sztuczka czy medytacja i siła woli?

Lewitacja, to unoszenie się obiektu w wyniku oddziaływania sił równoważących siłę grawitacji i utrzymywanie się bez kontaktu z podłożem

Lewitacja, to unoszenie się obiektu w wyniku oddziaływania sił równoważących siłę grawitacji i utrzymywanie się bez kontaktu z podłożem

 

Istnieje wiele technik utrzymywania obiektów w stanie lewitacji, między innymi poprzez oddziaływania hydro i aerodynamiczne, akustyczne, optyczne, elektrostatyczne i elektromagnetyczne. Lewitację określa się też jako fenomen parapsychologiczny lub efekt  iluzjonistyczny. W przypadku, podtrzymywania obiektu mechanicznie w jednym ze stopni swobody mówi się o quasilewitacji.

Opowieści o lewitujących mnichach buddyjskich i fakirach od lat zadziwiają świat, a jednocześnie są traktowane jak „Baśnie z tysiąca i jednej nocy”. Wszyscy przecież wiemy, że ludzie nie latają. A jednak z opowieści naszych znajomych wiemy, że w Indiach w blasku dnia, można zobaczyć na ulicach unoszących się w powietrzu fakirów, którzy tymi pokazami zarabiają na życie.

bf9613507c83fdb250acc04777454fd5.jpg

W Polsce, na rynkach dużych miast, kurortach, czy znanych letniskach też można zobaczyć przebrane za fakirów lewitujące osoby, zarabiające datkami. No może nie lewitujące, ale quasilewitujące, bo podtrzymywane „magiczną” laską. Na międzyzdrojskim deptaku pojawił się przebrany za fakira chłopak, który oparty o laskę godzinami unosił się w powietrzu.

Na pierwszy rzut oka wygląda, jakby unosił się rzeczywiście w powietrzu. Z ziemią łączyła go jedynie laska wystająca z wełnianego dywanika. Zebrani widzowie zastanawiali się, czy to sztuczka czy prawdziwa magia? Opinie gapiów były podzielone, niektórzy szukali skomplikowanych konstrukcji ukrytych w fałdach stroju i pod dywanikiem, inni byli przekonani, że to wschodnie czary (medytacja i siła woli potrafi pokonać siłę grawitacji?).