Login lub e-mail Hasło   

Połczyn Zdrój – „ziemia obiecana” dla polskich emerytów?

Emerytura powinna być synonimem czasu dla siebie, czasu na wszystko, czego emeryci nie zdążyli zrobić, spróbować za młodu
Wyświetlenia: 2.003 Zamieszczono 08/03/2017

W Ameryce osoby przechodzące na emerytury, za pieniądze ze sprzedaży swojego mieszkania, kupują domy na Florydzie i wyprowadzają się tam na zasłużony odpoczynek.

 

Większość polskich emerytów, jest bardzo pesymistycznie nastawiona do życia. No bo ten nieludzki NFZ, a te lekarstwa za drogie, a dolegliwości zdrowotne takie dokuczliwe. Polscy emeryci nie potrafią też żyć bez poczucia obowiązku, żeby nadal dla kogoś być i żyć, żeby pomagać dzieciom i wnukom. Rozrywki polskich emerytów to pielenie ogródka, przynależenie do kółka różańcowego, czytanie „prasy kolorowej”, siadanie o stałej porze przed telewizorem, bo przecież zaraz zaczyna się wenezuelska, czy meksykańska telenowela.

 

W Ameryce ludzie z natury są pogodniejsi i bardziej optymistycznie nastawieni do życia. Emerytura jest synonimem czasu dla siebie, czasu na wszystko, czego nie zdążyli zrobić za młodu. Większość stara się przynależeć do jakiegoś klubu, stowarzyszenia, gdzie można pograć w szachy, napić się kawy itd. Amerykańscy emeryci rzadko pomagają przy wychowywaniu wnuków, rzadko narzekają na opiekę zdrowotną, bo większość z nich ma ją zapewnioną i doraźną. Kilka razy do roku jeżdżą na wczasy, chętnie grają w golfa. I nie chodzi o to, że mają dużo więcej pieniędzy, bo w przeliczeniu na tamtejsze wydatki, wcale ich więcej nie mają.

 

Ci amerykańscy emeryci, których nie stać na zamieszkanie na Florydzie, czy Oregonie, przeprowadzają się do tzw. bloków (segmentów) dla ludzi po emeryturze, które w Polsce nazywane są „domami starców”. A w Ameryce jest to właściwie normą i dobrowolnym wyborem samych lokatorów a nie dowodem na to, że ktoś ma wyrodne dzieci, które nie chcą się nimi zajmować. Większość amerykańskich babć mieszka w takich domach. Każda z nich to lubi i nie wyobraża sobie innego życia, jak wśród wiekowo równych swoich przyjaciół.

W Polsce niewielu emerytów stać na sprzedanie domu i wyprowadzenie się do miejsc, gdzie jest cieplej i taniej, nie ma też takiego parcia jak w Ameryce na „domy starców”. Dlatego dobrą alternatywą byłoby przeniesienie się emerytów, do miejsc gdzie dolegliwości wieku starszego mniej dokuczają. A najbardziej w wieku emeryckim dokuczają nam schorzenia reumatyczne, neurologiczne i układu krążenia. I tu mam dobrą wiadomość dla emerytów chorujących na dolegliwości reumatyczne i ruchowe, jest w Polsce takie miejsce, gdzie tych dolegliwości się prawie nie odczuwa, gdzie starszy człowiek czuje się jak „nowo narodzony”.

 

Tym miejscem jest Połczyn Zdrój, uzdrowisko lecznicze na Pomorzu Zachodnim, położone nad rzeką Wogrą. W Połczynie Zdroju, byliśmy kilkakrotnie, ojciec dwukrotnie po urazach nogi, ostatnio po naderwaniu wiązadła lewej nogi, naderwaniu mięśnia uda prawej nogi, wysięku w obydwu kolanach (o zwyrodnieniu całego kręgosłupa nie wspominając). W domu ojciec ledwo wchodził i schodził po schodach, a w Połczynie Zdroju poczuł się na tyle dobrze, że mogliśmy chodzić (i tańczyć) na wieczorki taneczne. I ja także muszę przyznać, że jest coś korzystnego, dobrego (o leczeniu niepłodności nie wspomnę) w klimacie Połczyna Zdroju, bo zawsze czułem się tu, jak „nowo narodzony”.

 

Być może dlatego tyle Niemców przebywa i leczy się w sanatoriach Połczyna Zdroju i dlatego upadające uzdrowisko zasilono pieniędzmi funduszy zainteresowanych leczeniem i zabiegami Niemców, dlatego dzisiaj uzdrowisko korzysta z dotacji UE. Jednak Połczyn Zdrój, kiedyś jeden z największych ośrodków sanatoryjnych w Polsce, posiada jeszcze wiele byłych sanatoriów, domów, które kiedyś służyły obsłudze sanatoriów (dzisiaj w ruinie), które mogłyby być zamienione w „domy starców”, gdzie polscy emeryci mogliby przebywać w korzystnym dla zdrowia klimacie, oddając się rozrywkom niczym w amerykańskich blokach (segmentach) dla ludzi po emeryturze.

Podobne artykuły


17
komentarze: 107 | wyświetlenia: 2250
14
komentarze: 2 | wyświetlenia: 1135
14
komentarze: 15 | wyświetlenia: 1076
13
komentarze: 5 | wyświetlenia: 585
13
komentarze: 53 | wyświetlenia: 804
11
komentarze: 37 | wyświetlenia: 502
11
komentarze: 70 | wyświetlenia: 690
11
komentarze: 137 | wyświetlenia: 629
11
komentarze: 92 | wyświetlenia: 653
11
komentarze: 34 | wyświetlenia: 995
10
komentarze: 9 | wyświetlenia: 512
 
Autor
Artykuł

Powiązane tematy

  Koriolan,  08/03/2017

Fajny artykuł. Na czasie ...
Co prawda pozbawiony głębi ... Ale nie można mieć wszystkiego :-)))
.
Jest w/g mnie trochę błędów.
Pierwszy to nie laicyzacja spowodowała ujemny przyrost naturalny ...
Co ?
Niech autor się wysili w myśleniu i zamiast ściągać poglądy innych ... wymyśli swoje :-)))
.
Drugi błąd to powiązanie patriotyzmu z dzietności ...  wyświetl więcej

  Koriolan,  08/03/2017

@_serpico_: cóż. ..
Ja z dziesięć lat temu zdecydowałem ... jestem WARIATEM !!!
Trzymając się tak decyzji ... wierzę w ludzi ...
W tym wypadku w Zdzicha :-)))

  Koriolan,  09/03/2017

@_serpico_: he he ...
Po co Ci nastrój ?
Ja dwójkę zrobiłem przypadkiem. Tylko to trzecie zaplanowałem :-)))

@Koriolan:
Wariat. I w dodatku niepoprawny marzyciel. Pewnie jeszcze lewak i lubi "Imagine" Johna Lennona. Gatunek bardzo popularny w USA w latach 60-tych, ale obecnie prawie na wymarciu.

  Koriolan,  10/03/2017

@_serpico_: oj tam, oj tam ....
A prezydent za wzorzec Ci nie wystarczy ?
Wałęsa na 5-tkę.
Co do księży ...
To PO CO zaraz się żenić ?
Przez tysiące lat kościół zbierał majątek.
Celibat wprowadził synod po to by majątek kościelny nie szedł do dzieci księży. Kiedyś dzieci księży BYŁY NIEWOLNIKAMI kościoła. Czyli ich właściciel to kościół.
.
Ja ...  wyświetl więcej

  Koriolan,  10/03/2017

@pasjonatpl: nie do końca wiem czy mówisz o autorze czy o mnie :-)))
No ja to akurat jestem prawdziwym wariatem.
I gdybym znał angielski tony pewnie mi się podobało "Imagine". Uwielbiałem Bitlesów :-)))

@Koriolan:
Oczywiście, że o tobie. Autor też wariat, ale bardziej w prawą stronę z zabarwieniem religijnym.

  Koriolan,  10/03/2017

@pasjonatpl: hmm ...
No to nie wiem co to jest lewak. ...
Jeśli kapitalizm z ludzką twarzą to tak ... jestem Irakiem :-)))
Choć ostatnio mi odbiła palma świadomości ...
Chciałbym by ludzie byli świadomi :-)))

@Koriolan:
Ja też tak właściwie nie wiem, co to jest ten lewak. Wiem tylko, kogo tak nazywają "prawdziwi patrioci"

A co do "Imagine"... Tłumaczenie trochę słabe, ale może być
https://www.youtube.com/watch?(...)tcwYvr0

  Koriolan,  10/03/2017

@pasjonatpl: nie otwiera mi się ...
Ale też nie tęsknię za tłumaczeniem. Takich tekstów jest pełno ... natura to Biblia życia :-)))

@Dyl Sowizdrzał: Pod tym linkiem jes list gonczy....za toba

http://eiba.pl/36ntw

Tak naprawdę UE ani laickość nic do tego nie mają. Niestety, ale brutalna prawda jest taka, ewolucyjnie jesteśmy zaprogramowani do wydawania na świat licznego potomstwa, kiedy żyjemy w stanie zagrożenia albo takowe odczuwamy. Wtedy mnożymy się na potęgę, bo zwiększamy prawdopodobieństwo, że część naszego potomstwa przeżyje. Tkwi w tym pewien paradoks, bo teraz w Europie mamy bardziej komfortowe wa ...  wyświetl więcej

  Koriolan,  09/03/2017

@pasjonatpl: Według mnie tu w ogóle nie chodzi o rozmnażanie ... tylko o STRACH.
Ktoś chce zebrać kasę ...
Nie chodzi o Zdziśka ... jest na to za mały. Według mnie dużo strachy rozpowszechnia kościół rzymski. W Polsce ma KUPĘ kasy ... Rydzyk itd.
Trudno mi ocenić kto jeszcze. Mówi się i Sorosie i amerykanach ... Ale nie róbmy teorii spiskowych.
.
Co do kultury eu ...  wyświetl więcej

@Koriolan:
Jedno nie wyklucza drugiego. Ja tylko podalem przyczyny niskiego przyrostu naturalnego inne niz autor. i nie zwiazane z religia. Ten resentyment do dawnych tradycji swiadczy o tym, ze wielu ludzi na tym swiecie teskni za byciem niewolnikiem, bo do tego sprowadzala sie rola przecietnego czlowieka, klaniac sie nisko i robic to, co ksiadz ze szlachcicem kazali.

  Koriolan,  10/03/2017

@pasjonatpl: hmm ...
Ciekawie widzisz świat ...
To był ... Pan, wójt i pleban :-))
.
No przed kim się kłaniali :-)))

CYT.: "Za kilkadziesiąt lat setki milionów muzułmanów w Europie, przekształci ją w kontynent muzułmański. Upadek cywilizacji europejskiej, przypieczętuje demografia."
I na to proste lekarstwo - PROKREACJA Europejczyków? Hm... Tym samym napędzimy islamistom jeszcze więcej wyznawców, bowiem - jest to prawie pewne - zindoktrynują nasze dzieci, wnuki i prawnuki, przekształcą ich w muzułmanów i tyle z tego. Przykład z historii - janczarzy.
Tak więc - pieprzmy się, ale z sensem... :)

  Koriolan,  10/03/2017

@Janusz Dąbrowski: ech ...
Aż sie łza w oku kręci ...
Mleczko kiedyś narysował rysunek ...
"Nie pieprz bez sensu ..."
To były fajne czasy :-)))

Warto poczytać także pozostałe, moje, ponadczasowe artykuły!

Klawisze pozwalajä cwelom z kicia jak Dyl Sowizdrzał, pisać na eioba.pl a zabraniają na innych portalach?Skończ harcerzyku wirtualny błazenadę.Jak masz problemy z potencję szukaj ratunku u lekarza lub chyba że szukasz facetów do bijatyki lub seksu.Są kluby dla Facetów,z problemami w dzieciństwie.Serpico i Hamiltonowi Starszemu już podałem reguły na zdyscyplinowane życie wraz z zyskami z pracy czy ...  wyświetl więcej

  Hamilton,  12/03/2017

@Marek Lipski: swoje reguły możesz kopiować na papierze toaletowym. Lepiej jednak byłoby byś rysikiem na własnych odchodach. Znów czymś błyśniesz.

@Marek Lipski: trzeba przyznać, że jesteś elokwentny jak małpa podziwiająca Lipskiego w cyrku. No i jakie IQ, jak przestajesz kopiować. Jak penis niemowlęcia.

Dyl Sowizdrzał, cwelu powtórz tchórzu te słowa , w realnym życiu. Płać, podatki i nie oszukuj państwa Polska.To nie jest poirtal reklamujący rowery i pedałów, cwelu.a ty "jako kurwa co nie potrafi nic od siebie napisać"."Kojarzysz się za smrodem mierzwy który towarzyszy takim pomiotom jak Ty Dyl Sowizdrzał,".

@_serpico_: Serpico, moj art ....dzisiejszy komentarz dnia...pt "Kaczynski kroczy sladami Hitlera"
ma 7 glososw i ponad 100 wyswietlen a mimo to stoi na "oczekujace"
Jesli nie masz oporow ideologicznych daj prosze twoj glos.
Chce sprawdzic czy bedzie stal na oczekujace mimo 8 glosow ?
Jesli tak bedzie jest dowod, ze ktos to ocenia i lubi lub nie lubi !
Pisalismy na ten temat. Teraz jest okazja sprawdzic !!

@_serpico_: Zadzialalo.....dziekuje...ale w dalszytm ciagu trwa pytanie komputer czy czlowiek ?
Wielki rosnij !!!

@_serpico_: Fakt, ze przeskok z jednego w drugie nastepuje blyskawicznie
(jak w przypadku twojego 8 z siedmiu przemawia, ze masz racje odnosnie automatu
Dlaczego czasami juz przy 5-cie a innym razem /jak ten nasz/ przy osmiu pozostaje zagadka.
To moze byc komputer z empatia ? Sa juz takie ??

Do serpico i i jego klonów na eioba.Unikać mowy nienawiści,gdyż w Polsce trwają polowania adwokatów na autorów.Tak jak na cykliczne blogi.Salon24.pl wprowadził w regulaminie słowo "platforma hostingowa"a autorzy gdy piszą cyklicznie muszą swoje blogi rejestrować w Sądach w Polsce.Takie jest jeszcze zwariowane prawo w Polsce.

Autorowi dziękuję za wpis,artykuł i informacje.Proszę pisać i nie

...  wyświetl więcej

  Hamilton,  12/03/2017

@Marek Lipski: nie tylko adwokaci polują. Psychiatrzy też. Podaj wymiary, zafunduję ci gustowny kaftanik w paski.

@Dyl Sowizdrzał: Lipskiego trzeba schować. Minister Szyszko zarządził odstrzał dzików i jeleni. Zanim się wytłumaczy wliczą go do PKB jako wpływy z eksportu dziczyzny. Niby nic takiego, ale znów będzie przekręt.

@Dyl Sowizdrzał: nie szkoda ci tych mongolskich dzieci. Nie dość, że chorują na mongolizm, to jeszcze to. Patrzeć na to to nie można, a jeść? Zabazgrają cały mongolski internet skopiowanymi wypocinami. Bez serca jezdeś.Dodaj swoją opinię
W trosce o jakość komentarzy wymagamy od użytkowników, aby zalogowali się przed dodaniem komentarza. Jeżeli nie posiadasz jeszcze swojego konta, zarejestruj się. To tylko chwila, a uzyskasz dostęp do dodatkowych możliwości!
 

© 2005-2018 grupa EIOBA. Wrocław, Polska